Wiele instrukcji na tej stronie sugeruje uruchomienie PowerShell, zwykle jako administrator, jako jeden z pierwszych kroków. Czasami w komentarzach pojawia się pytanie od początkujących użytkowników, jak to zrobić.
W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak otworzyć PowerShell, w tym jako administrator, w systemach Windows 10, 8 i Windows 7, a także instrukcje wideo, w których wszystkie te metody są wyraźnie pokazane. Może to być również przydatne: Sposoby otwierania wiersza polecenia jako administrator.
Moim pierwszym zaleceniem przy uruchamianiu dowolnego narzędzia Windows, którego nie wiesz, jak uruchomić, jest użycie wyszukiwania, które prawie zawsze pomoże.
Przycisk wyszukiwania znajduje się na pasku zadań Windows 10, w Windows 8 i 8.1 pole wyszukiwania można otworzyć za pomocą klawiszy Win + S, a w Windows 7 można je znaleźć w menu Start. Kroki (na przykładzie 10) będą następujące.
Jak widać, bardzo prosty i odpowiedni dla każdej z najnowszych wersji systemu Windows.
Jeśli na komputerze jest zainstalowany system Windows 10, być może jeszcze szybszym sposobem otwarcia PowerShell jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy przycisku Start i wybranie żądanego elementu menu (są dwa elementy jednocześnie – do prostego uruchomienia i jako administrator). To samo menu można wywołać, naciskając klawisze Win + X na klawiaturze.
Uwaga: jeśli w tym menu zamiast Windows PowerShell wyświetla się wiersz poleceń, możesz go zastąpić PowerShell, jeśli chcesz, w Ustawienia – Personalizacja – Pasek zadań, włączając pozycję „Zamień wiersz poleceń na powłokę Windows Powershell” (w w najnowszych wersjach systemu Windows 10 opcja jest domyślnie włączona).
Innym łatwym sposobem na uruchomienie PowerShell jest użycie okna Uruchom:
Jednocześnie w systemie Windows 7 można ustawić uruchomienie jako znak administratora, a w najnowszej wersji systemu Windows 10, jeśli przytrzymasz klawisze Ctrl + Shift po naciśnięciu klawisza Enter lub Ok, narzędzie będzie również działać jako administrator.
Nie wszystkie sposoby otwierania Windows PowerShell są wymienione powyżej, ale jestem pewien, że będą wystarczające. Jeśli nie wtedy:
Zdarza się też, że pytają, czym jest PowerShell ISE i PowerShell x86, które znajdują się np. przy korzystaniu z pierwszej metody. Odpowiedź brzmi: PowerShell ISE – „Zintegrowane środowisko skryptów PowerShell”. W rzeczywistości można go używać do wykonywania wszystkich tych samych poleceń, ale dodatkowo zawiera dodatkowe funkcje ułatwiające pracę ze skryptami PowerShell (pomoc, narzędzia do debugowania, znaczniki kolorów, dodatkowe skróty klawiszowe itp.). Z kolei wersje x86 są potrzebne, jeśli pracujesz z obiektami 32-bitowymi lub ze zdalnym systemem x86.