Zainstaluj Windows na Macu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Często zdarza się, że po zakupie komputera Apple – czy to MacBooka, iMaca czy Maca mini, użytkownik musi również zainstalować na nim system Windows. Przyczyny tego mogą być różne – od konieczności zainstalowania konkretnego programu do pracy, który istnieje tylko w wersji dla Windows, po chęć grania w nowoczesne zabawki, które podobnie produkowane są głównie pod system operacyjny firmy Micosoft. W pierwszym przypadku może wystarczyć uruchomienie aplikacji Windows na maszynie wirtualnej, najbardziej znaną opcją jest Parallels Desktop. W przypadku gier to już nie wystarczy, ponieważ prędkość systemu Windows będzie niska. Zaktualizuj 2016, aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje dotyczące najnowszego systemu operacyjnego — Zainstaluj system Windows 10 na komputerze Mac.

W tym artykule skupimy się na instalacji Windows 7 i Windows 8 na komputerach Mac jako drugiego rozruchowego systemu operacyjnego – tj. po włączeniu komputera będziesz mieć możliwość wyboru żądanego systemu operacyjnego – Windows lub Mac OS X.

Przede wszystkim będziesz potrzebować nośnika instalacyjnego systemu Windows – płyty DVD lub rozruchowego dysku flash USB. Jeśli nie są jeszcze dostępne, narzędzie, za pomocą którego zostanie zainstalowany system Windows, umożliwia tworzenie takich nośników. Oprócz tego pożądane jest posiadanie wolnego dysku flash USB lub karty pamięci z systemem plików FAT, na której podczas procesu zostaną załadowane wszystkie sterowniki niezbędne do prawidłowego działania komputera Mac w systemie operacyjnym Windows. Proces pobierania jest również automatyczny. Instalacja systemu Windows wymaga co najmniej 20 GB wolnego miejsca na dysku twardym.

Gdy masz wszystko, czego potrzebujesz, uruchom narzędzie Boot Camp, korzystając z wyszukiwania reflektorów lub z sekcji Narzędzia aplikacji. Zostaniesz poproszony o partycjonowanie dysku twardego, przydzielając na nim miejsce na instalację systemu operacyjnego Windows.

Przydzielanie partycji dysku do instalacji systemu Windows

Po podzieleniu dysku na partycje zostaniesz poproszony o wybranie zadań do wykonania:

Wybieranie zadań do zainstalowania

Po ponownym uruchomieniu komputera Mac rozpocznie się standardowa instalacja systemu Windows. Jedyną różnicą jest to, że wybierając dysk do instalacji, musisz sformatować dysk etykietą BOOTCAMP, aby to zrobić, wybierając dysk, kliknij „konfiguruj”, a następnie sformatuj, a po zakończeniu formatowania kontynuuj instalację systemu Windows na tym dysku.

Proces instalacji dla Windows 8 i Windows 7 jest szczegółowo opisany w niniejszej instrukcji.

Po zakończeniu instalacji uruchom plik instalacyjny z dysku lub dysku flash, na którym sterowniki Apple zostały załadowane w narzędziu Boot Camp. Warto zauważyć, że Apple oficjalnie nie udostępnia sterowników dla Windows 8, ale większość z nich zostanie pomyślnie zainstalowana.

Instalowanie sterowników i narzędzi BootCamp

Po pomyślnym zainstalowaniu systemu Windows zaleca się również pobranie i zainstalowanie wszelkich aktualizacji systemu operacyjnego. Ponadto wskazane jest zaktualizowanie sterowników karty graficznej – te, które zostały pobrane przez Boot Camp, nie były aktualizowane od bardzo dawna. Jednak biorąc pod uwagę, że chipy wideo używane w komputerach PC i Mac są takie same, wszystko będzie działać.

W systemie Windows 8 mogą wystąpić następujące problemy:

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że różne konfiguracje Maca mogą zachowywać się inaczej po zainstalowaniu systemu Windows 8. W moim przypadku z Macbookiem Air Mid 2011 nie było żadnych szczególnych problemów. Jednak sądząc po opiniach innych użytkowników, w niektórych przypadkach pojawia się migotanie ekranu, niedziałający touchpad i szereg innych niuansów.

Czas uruchamiania systemu Windows 8 na Macbooku Air wynosił około minuty – na laptopie Sony Vaio z procesorem Core i3 i 4 GB pamięci ładowanie jest dwa do trzech razy szybsze. W pracy Windowsa 8 na Macu okazał się znacznie szybszy niż na zwykłym laptopie, chodzi tu najprawdopodobniej o dysk SSD.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz