Za mało miejsca na dysku w systemie Windows 10 – jak to naprawić

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Użytkownicy systemu Windows 10 mogą napotkać problem: ciągłe powiadomienia, że ​​„Nie ma wystarczającej ilości miejsca na dysku. Kończy się miejsce na dysku. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, czy możesz zwolnić miejsce na tym dysku”.

Większość instrukcji dotyczących usuwania powiadomienia „Za mało miejsca na dysku” sprowadza się do sposobu czyszczenia dysku (co zostanie omówione w tym przewodniku). Jednak czyszczenie dysku nie zawsze jest wymagane – czasami wystarczy wyłączyć powiadomienie o małej ilości miejsca, ta opcja również zostanie omówiona później.

Windows 10, podobnie jak poprzednie wersje systemu operacyjnego, domyślnie regularnie sprawdza system, w tym dostępność wolnego miejsca na wszystkich partycjach dysków lokalnych. Po osiągnięciu progów – 200, 80 i 50 MB wolnego miejsca, w obszarze powiadomień pojawia się powiadomienie „Za mało miejsca na dysku”.

Gdy pojawi się takie powiadomienie, dostępne są następujące opcje:

Jeśli system poinformuje, że na dysku systemowym nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca, najlepiej byłoby go wyczyścić, ponieważ niewielka ilość wolnego miejsca na nim prowadzi nie tylko do danego powiadomienia, ale także do zauważalnych „hamulców” w Windows 10. To samo dotyczy partycji dyskowych, które są w jakiś sposób używane przez system (na przykład skonfigurowano je dla pamięci podręcznej, pliku wymiany lub czegoś innego).

W takiej sytuacji przydatne mogą być następujące materiały:

W razie potrzeby możesz po prostu wyłączyć komunikaty o małej ilości miejsca na dysku, co zostanie omówione później.

Czasami problem jest inny. Na przykład po ostatniej aktualizacji systemu Windows 10 1803 wielu widziało partycję odzyskiwania producenta (która powinna być ukryta), domyślnie wypełniona danymi odzyskiwania i to właśnie sygnalizuje, że nie ma wystarczającej ilości miejsca. W takim przypadku powinna pomóc instrukcja Jak ukryć partycję odzyskiwania w systemie Windows 10.

Czasami nawet po ukryciu partycji odzyskiwania powiadomienia nadal się pojawiają. Możliwe jest również, że masz dysk lub partycję dysku, którą specjalnie zajęłeś w całości i nie chcesz otrzymywać powiadomień, że nie ma na nim miejsca. W takim przypadku możesz wyłączyć sprawdzanie wolnego miejsca na dysku i pojawianie się powiązanych powiadomień.

Możesz to zrobić, wykonując następujące proste czynności:

Po wykonaniu tych kroków powiadomienia systemu Windows 10 o braku miejsca na dysku (dowolnej partycji dysku) nie będą wyświetlane.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz