Wyszukiwarka duplikatów plików systemu Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
8 min. czytania

Ten przewodnik dotyczy kilku bezpłatnych i łatwych sposobów znajdowania duplikatów plików na komputerze w systemie Windows 10, 8 lub 7 i usuwania ich w razie potrzeby. Przede wszystkim porozmawiamy o programach, które umożliwiają wyszukiwanie duplikatów plików, ale jeśli interesują Cię ciekawsze metody, instrukcje obejmują również temat wyszukiwania i usuwania ich za pomocą Windows PowerShell.

Dlaczego może to być wymagane? Prawie każdy użytkownik, który zapisuje archiwa zdjęć, filmów, muzyki i dokumentów na swoich dyskach przez wystarczająco długi czas (nie ma znaczenia, czy są to pamięci wewnętrzne czy zewnętrzne) jest bardzo prawdopodobne, że „utworzy” duplikaty tych samych plików, które zajmują więcej miejsca na dysku HDD, SSD lub innym urządzeniu pamięci masowej.

Nie jest to cecha systemu Windows ani systemów pamięci masowej, ale raczej cecha nas samych i wynik dużej ilości przechowywanych danych. I może się okazać, że znajdując i usuwając duplikaty plików, można zwolnić znaczną ilość miejsca na dysku, a to może być przydatne, zwłaszcza w przypadku dysków SSD. Zobacz też: Jak wyczyścić dysk z niepotrzebnych plików.

Ważne: nie polecam wyszukiwania i usuwania (zwłaszcza automatycznego) duplikatów na całym dysku systemowym na raz, określ foldery użytkownika w dostarczonych programach. W przeciwnym razie istnieje znaczne ryzyko usunięcia niezbędnych plików systemu Windows, które są potrzebne w więcej niż jednej instancji.

Darmowy program AllDup jest dostępny w języku polskim i zawiera wszystkie niezbędne funkcje i ustawienia związane ze znajdowaniem duplikatów plików na dyskach i folderach w systemie Windows 10 – XP (x86 i x64).

Między innymi obsługuje wyszukiwanie na wielu dyskach, w archiwach, dodawanie filtrów plików (na przykład, jeśli chcesz znaleźć tylko duplikaty zdjęć lub muzyki lub wykluczenie plików według rozmiaru i innych cech), zapisywanie profili wyszukiwania i jego wyników.

Domyślnie program porównuje pliki tylko po ich nazwach, co nie jest zbyt rozsądne: polecam natychmiast po rozpoczęciu użytkowania włączyć wyszukiwanie duplikatów tylko po zawartości lub przynajmniej po nazwie i rozmiarze pliku (te ustawienia można zmieniono w „Metoda wyszukiwania”).

Podczas wyszukiwania według zawartości pliki w wynikach wyszukiwania są sortowane według ich rozmiaru, a dla niektórych typów plików, takich jak zdjęcia, dostępne są podglądy. Aby usunąć niepotrzebne zduplikowane pliki z dysku, zaznacz je i kliknij przycisk w lewym górnym rogu okna programu (menedżer plików dla operacji z wybranymi plikami).

Wybierz, czy chcesz je całkowicie usunąć, czy przenieść do kosza. Dozwolone jest nie usuwanie duplikatów, ale przeniesienie ich do osobnego folderu lub zmiana ich nazwy.

Podsumowując: AllDup to funkcjonalne i konfigurowalne narzędzie do szybkiego i wygodnego wyszukiwania duplikatów plików na komputerze i śledzenia z nimi działań, ponadto z polskim językiem interfejsu i (w momencie pisania tej recenzji) wolne od jakiejkolwiek strony trzeciej oprogramowanie.

Możesz pobrać AllDup za darmo z oficjalnej strony http://www.allsync.de/en_download_alldup.php (istnieje również wersja przenośna, która nie wymaga instalacji na komputerze).

DupeGuru to kolejna świetna darmowa wyszukiwarka duplikatów plików w języku polskim. Niestety deweloperzy ostatnio przestali aktualizować wersję Windows (ale aktualizują DupeGuru dla MacOS i Ubuntu Linux), jednak wersja Windows 7 dostępna na oficjalnej stronie https://dupeguru.voltaicideas.net/ (na dole strona) działa dobrze w systemie Windows 10.

Wszystko, co jest wymagane do korzystania z programu, to dodanie folderów w celu wyszukania duplikatów na liście i rozpoczęcie skanowania. Po zakończeniu zobaczysz listę znalezionych duplikatów plików, ich lokalizację, rozmiar i „procent”, jak bardzo ten plik pasuje do dowolnego innego pliku (możesz posortować listę według dowolnej z tych wartości).

Jeśli chcesz, możesz zapisać tę listę do pliku lub zaznaczyć pliki, które chcesz usunąć i zrobić to w menu „działania”.

Na przykład w moim przypadku jeden z ostatnio testowanych programów, jak się okazało, skopiował swoje pliki instalacyjne do folderu Windows i zostawił tam (1, 2), zabierając moje cenne 200+ MB, ten sam plik pozostał w folder pobierania.

Jak widać na zrzucie ekranu, tylko jedna ze znalezionych próbek ma znacznik wyboru plików (i tylko można go usunąć) – w tym przypadku w moim przypadku bardziej logiczne jest usunięcie nie z folderu Windows (tam teoretycznie plik może być potrzebny), ale z folderu pobierania. W przypadku konieczności zmiany zaznaczenia zaznaczamy pliki, które nie mają być usuwane, a następnie w menu podręcznym myszki – „Ustaw wybrane jako standardowe”, wówczas zaznaczenie zniknie z aktualnych plików i pojawiają się na swoich duplikatach.

Myślę, że nie będzie ci trudno wymyślić ustawienia i inne pozycje menu DupeGuru: wszystkie są po polsku i są całkiem zrozumiałe. A sam program szybko i niezawodnie wyszukuje duplikaty (najważniejsze jest, aby nie usuwać żadnych plików systemowych).

Program Duplicate Cleaner Free do wyszukiwania duplikatów plików na komputerze to kolejne dobre rozwiązanie, szczególnie dla początkujących użytkowników (moim zdaniem ta opcja jest łatwiejsza). Pomimo tego, że stosunkowo dyskretnie oferuje zakup wersji Pro i ogranicza niektóre funkcje, w szczególności wyszukiwanie tylko identycznych zdjęć i obrazów (ale dostępne są filtry według rozszerzeń, co również pozwala na wyszukiwanie tylko zdjęć, możesz tylko szukaj tej samej muzyki).

Podobnie jak poprzednie programy, Duplicate Cleaner ma polski język interfejsu, ale niektóre elementy zostały najwyraźniej przetłumaczone za pomocą tłumaczenia maszynowego. Niemniej jednak prawie wszystko będzie jasne i, jak wspomniano powyżej, praca z programem najprawdopodobniej będzie bardzo prosta dla początkującego użytkownika, który musiał znaleźć i usunąć identyczne pliki na komputerze.

Możesz pobrać Duplicate Cleaner Free za darmo z oficjalnej strony internetowej https://www.digitalvolcano.co.uk/dcdownloads.html

Jeśli chcesz, możesz obejść się bez programów innych firm, aby znaleźć i usunąć duplikaty plików. Niedawno pisałem o tym, jak wyliczyć hash pliku (suma kontrolna) w PowerShell i ta sama funkcja może służyć do wyszukiwania identycznych plików na dyskach lub folderach.

Jednocześnie można znaleźć wiele różnych implementacji skryptów Windows PowerShell, które pozwalają znaleźć duplikaty plików, oto kilka opcji (sam nie jestem ekspertem w pisaniu takich programów):

Poniżej na zrzucie ekranu znajduje się przykład użycia nieco zmodyfikowanego (aby nie usuwać duplikatów plików, ale wyświetlać ich listę) pierwszego skryptu w folderze images (gdzie znajdują się dwa identyczne zdjęcia – te same znalezione przez program AllDup).

Jeśli tworzenie skryptów PowerShell jest Ci znajome, to myślę, że w podanych przykładach możesz znaleźć przydatne podejścia, które pomogą Ci zaimplementować wyszukiwanie duplikatów plików w sposób, w jaki potrzebujesz, a nawet zautomatyzować proces.

Oprócz powyższych programów do wyszukiwania duplikatów plików istnieje wiele innych narzędzi tego rodzaju, wiele z nich nie jest darmowych lub ogranicza funkcje do czasu rejestracji. Ponadto, pisząc tę ​​recenzję, natknąłem się na fałszywe programy (które udają, że szukają duplikatów, ale w rzeczywistości oferują jedynie instalację lub zakup „głównego” produktu) od całkiem znanych programistów, którzy są na ustach wszystkich.

Moim zdaniem swobodnie rozprowadzane narzędzia do wyszukiwania duplikatów, zwłaszcza dwa pierwsze z tej recenzji, są więcej niż wystarczające do wyszukiwania identycznych plików, w tym muzyki, zdjęć i obrazów, dokumentów.

Jeśli powyższe opcje nie wydawały Ci się wystarczające, podczas pobierania innych znalezionych programów (i tych, które wymieniłem również), zachowaj ostrożność podczas instalacji (aby uniknąć instalacji potencjalnie niechcianego oprogramowania), a jeszcze lepiej sprawdź pobrane programy za pomocą VirusTotal.com.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz