Wystąpił błąd odczytu dysku – jak naprawić

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Czasami po włączeniu komputera może wystąpić błąd „Wystąpił błąd odczytu dysku. Naciśnij Ctrl + Alt + Del, aby ponownie uruchomić „na czarnym ekranie, ale ponowne uruchomienie zwykle nie pomaga. Błąd może wystąpić po przywróceniu systemu z obrazu, podczas próby rozruchu z dysku flash USB, a czasami bez wyraźnego powodu.

W tym przewodniku opisano główne przyczyny błędu Wystąpił błąd odczytu dysku po włączeniu komputera oraz opisano sposób rozwiązania problemu.

Sam tekst błędu wskazuje, że wystąpił błąd odczytu z dysku i z reguły odnosi się to do dysku, z którego uruchamiany jest komputer. Bardzo dobrze, jeśli wiesz, co poprzedziło (jakie działania z komputerem lub zdarzeniami) pojawienie się błędu – pomoże to dokładniej określić przyczynę i wybrać metodę naprawy.

Wśród najczęstszych przyczyn błędu „Wystąpił błąd odczytu dysku” są następujące

Na podstawie tych informacji i w zależności od twoich założeń dotyczących tego, co przyczyniło się do błędu, możesz spróbować go naprawić.

Przed kontynuowaniem upewnij się, że dysk, z którego uruchamiasz komputer, jest widoczny w systemie BIOS (UEFI) komputera: jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej występują problemy z podłączeniem dysku (sprawdź ponownie połączenia kablowe z obu stron samego dysku i z boku płyty głównej , zwłaszcza jeśli jednostka systemowa jest otwarta lub ostatnio wykonywałeś w niej jakąkolwiek pracę) lub awarię sprzętu.

Pierwszą i najbezpieczniejszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie dysku pod kątem błędów. Aby to zrobić, musisz uruchomić komputer z dowolnego rozruchowego dysku flash USB (lub dysku) za pomocą narzędzi diagnostycznych lub ze zwykłego rozruchowego dysku flash USB z dowolną wersją systemu Windows 10, 8.1 lub Windows 7. Podam metodę weryfikacji, gdy za pomocą rozruchowego dysku flash USB z systemem Windows:

Jeśli w 13. kroku zostały znalezione i naprawione błędy w jednej z ważnych sekcji, a przyczyna problemu była właśnie w nich, to jest szansa, że ​​następne uruchomienie zakończy się pomyślnie i błąd A Disk Read Error Occurred już nie będzie przeszkadzać Ci.

Jeśli podejrzewasz, że błąd włączania jest spowodowany przez uszkodzony program ładujący systemu Windows, skorzystaj z następujących instrukcji:

Jeśli błąd pojawił się po aktualizacji, zresetowaniu lub zmianie ustawień BIOS, spróbuj:

Jeśli nic z tego nie pomaga, a problem jest związany z aktualizacją BIOS-u, sprawdź, czy jest możliwe zainstalowanie poprzedniej wersji na płycie głównej, a jeśli tak, spróbuj to zrobić.

Omawiany problem może być również spowodowany problemami z podłączeniem dysku twardego lub pracą magistrali SATA.

Jeśli żadna z metod nie pomoże rozwiązać problemu, a dysk twardy jest „widoczny”, spróbuj ponownie zainstalować system, usuwając wszystkie partycje podczas fazy instalacji. Jeśli po krótkim czasie po ponownej instalacji (lub zaraz po niej) problem pojawi się ponownie, prawdopodobnie przyczyną błędu jest awaria dysku twardego.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz