Wyczyść system Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Czysty rozruch w systemie Windows 10, 8 i Windows 7 (nie mylić z czystą instalacją, co oznacza instalowanie systemu operacyjnego z dysku flash lub dysku z usunięciem poprzedniego systemu) pozwala naprawić problemy systemowe spowodowane nieprawidłowymi programami , konflikty oprogramowania, sterowniki i usługi Windows.

Czysty rozruch jest nieco podobny do trybu awaryjnego (zobacz Jak przejść do trybu awaryjnego systemu Windows 10), ale nie jest taki sam. W przypadku wejścia w tryb awaryjny system Windows wyłącza prawie wszystko, co nie jest wymagane do uruchomienia i używa „standardowych sterowników” bez akceleracji sprzętowej i innych funkcji (które mogą być przydatne przy rozwiązywaniu problemów ze sprzętem i sterownikami).

Podczas korzystania z czystego rozruchu systemu Windows zakłada się, że sam system operacyjny i sprzęt działają poprawnie, a podczas uruchamiania nie są ładowane żadne składniki innych firm. Ta opcja uruchamiania jest odpowiednia w przypadkach, gdy konieczne jest zidentyfikowanie problematycznego lub powodującego konflikt oprogramowania, usług innych firm, które zakłócają normalne działanie systemu operacyjnego. Ważne: Aby skonfigurować czysty rozruch, musisz być administratorem systemu.

Aby wykonać czysty rozruch systemu Windows 10, 8 i 8.1, naciśnij klawisze Win + R na klawiaturze (Win to klawisz z logo systemu operacyjnego) i wpisz msconfig w oknie Uruchom, kliknij OK. Otworzy się okno Konfiguracja systemu.

Wykonaj poniższe czynności w kolejności

Następnie uruchom ponownie komputer – system Windows wyczyści rozruch. W przyszłości, aby przywrócić normalny rozruch systemu, przywróć wszystkie wprowadzone zmiany do pierwotnego stanu.

Przewidując pytanie, dlaczego dwukrotnie wyłączamy elementy startowe: faktem jest, że zwykłe odznaczenie „Załaduj elementy startowe” nie wyłącza wszystkich automatycznie ładowanych programów (i być może wcale ich nie wyłącza w 10 i 8, o których wspomniałem w akapicie 1).

Kroki czystego rozruchu w systemie Windows 7 są prawie takie same, jak te wymienione powyżej, z wyjątkiem elementów związanych z dodatkowym wyłączeniem elementów startowych — te kroki nie są potrzebne w systemie Windows 7. Tych. Kroki umożliwiające czysty rozruch będą następujące:

Zwrot normalnego rozruchu odbywa się poprzez cofnięcie zmian wprowadzonych w ten sam sposób.

Uwaga: Na karcie Ogólne w msconfig mogłeś również zauważyć element Uruchom diagnostykę. W rzeczywistości jest to ten sam czysty rozruch systemu Windows, ale bez możliwości kontrolowania tego, co dokładnie zostanie załadowane. Z drugiej strony, jako pierwszy krok przed zdiagnozowaniem i znalezieniem oprogramowania powodującego problemy, pomocne może być przeprowadzenie diagnostyki.

Niektóre możliwe scenariusze, w których czysty rozruch systemu Windows może być przydatny:

I jeszcze jedno: jeśli w systemie Windows 10 lub 8 nie możesz zwrócić „normalnego rozruchu” w msconfig, to znaczy po ponownym uruchomieniu konfiguracji systemu, zawsze jest tam „Uruchamianie selektywne”, nie martw się – jest to normalne zachowanie systemu, jeśli skonfigurowany ręcznie (lub za pomocą programów) uruchom usługi i usuń programy z uruchamiania. Pomocny może być również oficjalny artykuł firmy Microsoft dotyczący czystego rozruchu systemu Windows: https://support.microsoft.com/en-us/kb/929135

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz