Wirtualny pulpit Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
10 min. czytania

Funkcja wielu pulpitów jest domyślnie dostępna w systemie Mac OS X i różnych wersjach systemu Linux. Wirtualne pulpity są również obecne w Windows 10. Ci użytkownicy, którzy próbowali go od jakiegoś czasu, mogą się zastanawiać, jak zaimplementować to samo w Windows 7 i 8.1. Dzisiaj przyjrzymy się różnym sposobom, a raczej programom, które umożliwiają pracę na wielu komputerach stacjonarnych w systemach operacyjnych Windows 7 i Windows 8. Jeśli program obsługuje te same funkcje w systemie Windows XP, zostanie to również wspomniane. System Windows 10 ma wbudowane funkcje pulpitu wirtualnego, zobacz Pulpity wirtualne systemu Windows 10.

Jeśli nie interesują Cię wirtualne pulpity, ale uruchamianie innych systemów operacyjnych w systemie Windows, nazywa się to maszynami wirtualnymi i polecam przeczytanie artykułu Jak pobrać wirtualne maszyny Windows za darmo (artykuł zawiera również instrukcje wideo).

Aktualizacja 2015: Dodano dwa świetne nowe programy dla wielu komputerów z systemem Windows, z których jeden ma 4 KB i nie więcej niż 1 MB pamięci RAM.

Pisałem już o tym narzędziu do pracy z wieloma komputerami stacjonarnymi w artykule o darmowych programach Microsoft (o najbardziej niejasnych z nich). Możesz pobrać program dla wielu komputerów stacjonarnych w Windows Desktops z oficjalnej strony internetowej http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/cc817881.aspx.

Program ma 61 kilobajtów, nie wymaga instalacji (jednak można go skonfigurować tak, aby uruchamiał się automatycznie po zalogowaniu do systemu Windows) i jest całkiem wygodny. Obsługiwane są systemy Windows XP, Windows 7 i Windows 8.

Pulpity pozwalają na uporządkowanie obszaru roboczego na 4 wirtualnych pulpitach w systemie Windows, jeśli nie potrzebujesz wszystkich czterech, możesz ograniczyć się do dwóch – w takim przypadku dodatkowe pulpity nie zostaną utworzone. Przełączanie między pulpitami odbywa się za pomocą konfigurowalnych skrótów klawiszowych lub za pomocą ikony Pulpity na pasku powiadomień systemu Windows.

Jak stwierdzono na stronie programu na witrynie Microsoftu, ta aplikacja, w przeciwieństwie do innych programów dla wielu wirtualnych pulpitów w systemie Windows, nie symuluje pojedynczych pulpitów za pomocą prostych okien, ale faktycznie tworzy w pamięci obiekt odpowiadający pulpitowi, w wyniku czego, gdy uruchomiony, Windows utrzymuje połączenie między określonym pulpitem a uruchomioną na nim aplikacją, dlatego po przejściu na inny pulpit widzisz na nim tylko te programy, które zostały na nim uruchomione.

Powyższe jest również wadą – na przykład nie ma możliwości przeniesienia okna z jednego pulpitu na drugi, poza tym należy pamiętać, że aby system Windows miał kilka pulpitów, Desktopy uruchamiają oddzielny Explorer.exe proces dla każdego z nich. Kolejna kwestia – nie ma możliwości zamknięcia jednego pulpitu, twórcy zalecają użycie „Wyloguj” na tym, który chcesz zamknąć.

Virgo to całkowicie darmowy program o otwartym kodzie źródłowym przeznaczony również do implementacji wirtualnych pulpitów w systemach Windows 7, 8 i Windows 8.1 (obsługiwane są 4 komputery stacjonarne). Zajmuje tylko 4 kilobajty i wykorzystuje nie więcej niż 1 MB pamięci RAM.

Po uruchomieniu programu w obszarze powiadomień pojawia się ikona z numerem bieżącego pulpitu, a wszystkie akcje w programie wykonywane są za pomocą skrótów klawiszowych:

Mimo swoich rozmiarów program działa doskonale i szybko, wykonując dokładnie te funkcje, do których jest przeznaczony. Z możliwych wad możemy tylko zauważyć, że jeśli te same kombinacje klawiszy są używane w dowolnym programie, którego używasz (i aktywnie z nich korzystasz), wówczas Panna je przechwyci.

Virgo można pobrać ze strony projektu na GitHub – https://github.com/papplampe/virgo (pobieranie pliku wykonywalnego znajduje się w opisie, pod listą plików w projekcie).

Program wirtualnego pulpitu BetterDesktopTool jest dostępny zarówno w wersji płatnej, jak i jako bezpłatna licencja do użytku domowego.

Konfiguracja wielu komputerów stacjonarnych w BetterDesktopTool jest pełna różnych możliwości, obejmuje ustawianie skrótów klawiszowych, działań myszy, gorących narożników i gestów wielodotykowych dla laptopów z touchpadem oraz liczbę zadań, które można „zawiesić” skróty klawiszowe dla okładek, w moim zdaniem wszystkie możliwe opcje, które mogą być przydatne dla użytkownika.

Obsługuje ustawienie liczby pulpitów i ich „lokalizacji”, dodatkowe funkcje okienkowe i nie tylko. Przy tym wszystkim narzędzie działa naprawdę szybko, bez zauważalnych przerw, nawet w przypadku odtwarzania wideo na jednym z komputerów stacjonarnych.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ustawień, skąd pobrać program, oraz wideo demonstracji, jak to działa, zobacz Wiele pulpitów Windows w BetterDesktopTool.

Kolejny darmowy program przeznaczony do pracy z wirtualnymi pulpitami. W przeciwieństwie do poprzedniego, znajdziesz w nim znacznie więcej ustawień, działa szybciej, ze względu na to, że dla każdego pulpitu nie jest tworzony osobny proces Explorer. Program można pobrać ze strony dewelopera http://virtuawin.sourceforge.net/.

W programie zaimplementowano różne sposoby przełączania się między pulpitami – za pomocą klawiszy skrótu, przeciągania okien „nad krawędzią” (tak przy okazji, okna można przenosić między pulpitami) czy za pomocą ikony w zasobniku Windows. Ponadto program wyróżnia się tym, że oprócz tworzenia wielu pulpitów obsługuje różne wtyczki, które przynoszą różne dodatkowe funkcje, na przykład wygodne przeglądanie wszystkich otwartych pulpitów na jednym ekranie (jak w Mac OS X).

Wcześniej nie słyszałem o programie Dexpot, a dopiero teraz, wybierając materiały do ​​artykułu, natknąłem się na tę aplikację. Bezpłatne korzystanie z programu jest możliwe do użytku niekomercyjnego. Możesz go pobrać z oficjalnej strony http://dexpot.de. W przeciwieństwie do poprzednich programów, Dexpot wymaga instalacji, a ponadto podczas procesu instalacji próbuje zainstalować określony Driver Updater, uważaj, aby się nie zgodzić.

Po instalacji w panelu powiadomień pojawia się ikona programu, domyślnie program jest skonfigurowany dla czterech pulpitów. Przełączanie odbywa się bez widocznych opóźnień za pomocą klawiszy skrótu, które można dostosować do własnych upodobań (można również skorzystać z menu kontekstowego programu). Program obsługuje różnego rodzaju wtyczki, które można również pobrać z oficjalnej strony internetowej. W szczególności interesująca może być wtyczka obsługi zdarzeń myszy i touchpada. Dzięki niemu możesz na przykład spróbować skonfigurować przełączanie między pulpitami tak, jak to się dzieje na MacBooku – za pomocą gestu palcami (pod warunkiem obsługi multitouch). Nie próbowałem, ale myślę, że to całkiem możliwe. Oprócz funkcji zarządzania czysto wirtualnymi pulpitami, program obsługuje różne upiększenia, takie jak przezroczystość, przełączanie pulpitu 3D (za pomocą wtyczki) i inne. Program ma również szerokie możliwości zarządzania i organizowania otwartych okien w systemie Windows.

Pomimo tego, że po raz pierwszy zetknąłem się z Dexpotem, postanowiłem na razie zatrzymać go na swoim komputerze – do tej pory bardzo mi się podoba. Tak, kolejną ważną zaletą jest całkowicie polski język interfejsu.

Jeśli chodzi o poniższe programy, to od razu powiem – nie testowałem ich w swojej pracy, jednak powiem ci wszystko, czego nauczyłem się po odwiedzeniu stron programistów.

Finesta Virtual Desktops można pobrać bezpłatnie ze strony http://vdm.codeplex.com/. Program obsługuje Windows XP, Windows 7 i Windows 8. Zasadniczo program nie różni się od poprzedniego – oddzielne wirtualne pulpity, z których każdy ma otwarte inne aplikacje. Przełączanie między pulpitami w systemie Windows odbywa się za pomocą klawiatury, miniatur pulpitu po najechaniu kursorem na ikonę programu na pasku zadań lub przy użyciu pełnego ekranu wszystkich obszarów roboczych. Ponadto, gdy na pełnym ekranie wyświetlane są wszystkie otwarte pulpity Windows, możliwe jest przeciąganie między nimi okna. Ponadto program zapewnia obsługę wielu monitorów.

Dzięki nSpaces możesz również korzystać z wielu pulpitów w Windows 7 i Windows 8. Ogólnie rzecz biorąc, program powtarza funkcjonalność poprzedniego produktu, ale ma kilka dodatkowych funkcji:

Być może to wszystkie różnice. W przeciwnym razie program nie jest gorszy i nie lepszy od innych, możesz go pobrać z linku http://www.bytesignals.com/nspaces/

Ostatni z darmowych programów w tej recenzji, przeznaczony do tworzenia wielu komputerów stacjonarnych w systemie Windows XP (nie wiem, czy zadziała w Windows 7 i Windows 8, program jest stary). Możesz pobrać program tutaj: http://virt-dimension.sourceforge.net

Oprócz typowych funkcji, które widzieliśmy już w powyższych przykładach, program pozwala na:

Szczerze mówiąc, trochę wstydzę się tego programu, że nie był aktualizowany od ponad pięciu lat. Nie eksperymentowałbym.

Tri-Desk-A-Top to darmowy menedżer pulpitu wirtualnego dla systemu Windows, który umożliwia pracę z trzema pulpitami, przełączanie się między nimi za pomocą klawiszy skrótu lub ikony w zasobniku systemu Windows. Tri-A-Desktop wymaga Microsoft .NET Framework w wersji 2.0 lub nowszej. Program jest dość prosty, ale ogólnie spełnia swoją funkcję.

Istnieją również płatne programy do tworzenia wielu komputerów stacjonarnych w systemie Windows. Nie pisałem o nich, bo moim zdaniem wszystkie potrzebne funkcje można znaleźć w darmowych odpowiednikach. Dodatkowo zauważyłem dla siebie, że z jakiegoś powodu takie oprogramowanie jak AltDesk i kilka innych dystrybuowanych na zasadach komercyjnych nie były aktualizowane od kilku lat, podczas gdy sam Dexpot, darmowy do użytku prywatnego w celach niekomercyjnych i o bardzo szerokim funkcje, aktualizowane co miesiąc.

Mam nadzieję, że znajdziesz dla siebie wygodne rozwiązanie, a praca z systemem Windows będzie wygodniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz