Windows 9 – czego się spodziewać w nowym systemie operacyjnym?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Premiera wersji testowej Windows 9, której spodziewana jest jesień lub wczesna zima (według innych źródeł, we wrześniu lub październiku tego roku), jest tuż za rogiem. Oficjalne wydanie nowego systemu operacyjnego ma nastąpić, według plotek, między kwietniem a październikiem 2015 r. (istnieją różne informacje na ten temat). Aktualizacja: Windows 10 już wkrótce – przeczytaj recenzję.

Czekam na premierę Windows 9, ale na razie proponuję zapoznać się z tym, co nowego czeka nas w nowej wersji systemu operacyjnego. Przedstawione informacje opierają się zarówno na oficjalnych oświadczeniach Microsoftu, jak i na różnego rodzaju przeciekach i plotkach, więc w ostatecznym wydaniu możemy nie zobaczyć żadnego z powyższych.

Przede wszystkim Microsoft twierdzi, że Windows 9 będzie jeszcze bardziej przyjazny dla zwykłych komputerów, którymi sterujemy za pomocą myszy i klawiatury.

W systemie Windows 8 podjęto wiele kroków, aby interfejs systemu był wygodny dla posiadaczy tabletów i ogólnie ekranów dotykowych.

Jednak do pewnego stopnia zostało to zrobione ze szkodą dla użytkowników konwencjonalnych komputerów: niezbyt potrzebny ekran początkowy podczas rozruchu, powielanie elementów panelu sterowania w ustawieniach komputera, czasami przeszkadzające gorące narożniki, brak znajomych menu kontekstowych w nowy interfejs – to nie wszystkie niedociągnięcia, ale ogólne znaczenie wielu z nich polega na tym, że użytkownik musi wykonać więcej czynności za te zadania, które wcześniej wykonywał jednym lub dwoma kliknięciami i bez przesuwania wskaźnika myszy po całym obszarze ekranu.

W Windows 8.1 Update 1 wyeliminowano wiele z tych niedociągnięć: stało się możliwe natychmiastowe uruchomienie na pulpicie, wyłączenie gorących narożników, menu kontekstowe pojawiły się w nowym interfejsie, przyciski sterowania oknami w aplikacjach z nowym interfejsem (zamknij, minimalizuj itp. .), zaczęli domyślnie uruchamiać programy komputerowe (w przypadku braku ekranu dotykowego).

A teraz, w systemie Windows 9, obiecano nam (użytkownikom komputerów PC) uczynić pracę z systemem operacyjnym jeszcze wygodniejszą, zobaczymy. W międzyczasie niektóre z najbardziej oczekiwanych zmian.

Tak, stare znajome menu Start pojawi się w systemie Windows 9, choć nieco przeprojektowane, ale nadal znajome. Zrzuty ekranu mówią, że będzie wyglądać podobnie do tego, co widać na poniższym obrazku.

Jak widać, w nowym menu startowym mamy dostęp do:

Wydaje mi się, że jest całkiem nieźle, ale zobaczymy, jak wyjdzie w praktyce. Z drugiej strony oczywiście nie jest do końca jasne, czy warto było usunąć Start na dwa lata, aby później zwrócić go ponownie – czy można, mając takie zasoby jak Microsoft, jakoś wszystko z góry przeliczyć?

Bazując na dostępnych informacjach, Windows 9 po raz pierwszy wprowadzi wirtualne pulpity. Nie wiem, jak to będzie realizowane, ale z góry się cieszę.

Wirtualne pulpity to jedna z tych rzeczy, które mogą być bardzo przydatne dla osób pracujących na komputerze, czy to z dokumentami, obrazami, czy czymś innym. Jednocześnie od dawna pracują w MacOS X i różnych środowiskach graficznych Linuksa. (Poniższy obrazek jest przykładem z Mac OS)

W systemie Windows praca wielostanowiskowa jest obecnie możliwa przy pomocy programów firm trzecich, o których pisałem kilka razy. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że praca takich programów jest zawsze realizowana w „przebiegły” sposób, okazują się one albo zbyt zasobożerne (uruchamia się kilka instancji procesu explorer.exe), albo nie działają całkiem w pełni. Jeśli temat jest interesujący, możesz przeczytać tutaj: Programy dla wirtualnego pulpitu Windows

Poczekam, co dokładnie w tym punkcie zostanie nam pokazane: być może jest to dla mnie osobiście jedna z najciekawszych innowacji.

Oprócz tych już wymienionych, spodziewamy się szeregu zmian w Windows 9, które są już znane:

Wygląda na to, że niczego nie zapomniał. Jeśli tak, dodaj do komentarzy wszelkie znane Ci informacje. Według niektórych publikacji elektronicznych już tej jesieni Microsoft rozpocznie kampanię marketingową związaną z Windows 9. Cóż, wraz z wydaniem wersji testowej będę jednym z pierwszych, który go zainstaluje i pokażę moim czytelnikom.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz