Windows 8 dla początkujących

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
7 min. czytania

W tym artykule rozpocznę przewodnik lub samouczek dotyczący systemu Windows 8 dla najbardziej początkujących użytkowników, którzy niedawno zetknęli się z komputerem i tym systemem operacyjnym. Przez około 10 lekcji będzie brane pod uwagę korzystanie z nowego systemu operacyjnego i podstawowe umiejętności pracy z nim – praca z aplikacjami, ekranem głównym, pulpitem, plikami oraz zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Zobacz też: 6 nowych sposobów pracy w Windows 8.1

Windows 8 to najnowsza wersja znanego systemu operacyjnego firmy Microsoft, który oficjalnie trafił do sprzedaży w naszym kraju 26 października 2012 roku. Ten system operacyjny ma dość dużą liczbę innowacji w porównaniu do poprzednich wersji. Jeśli więc zastanawiasz się nad instalacją Windows 8 lub kupnem komputera z tym systemem operacyjnym, powinieneś zapoznać się z nowościami w nim.

O ile wszystkie poprzednie wersje systemu Windows były projektowane przede wszystkim do użytku na komputerach stacjonarnych i laptopach, o tyle Windows 8 istnieje również w wariancie do użytku na tabletach – pod tym względem interfejs systemu operacyjnego został zmodyfikowany pod kątem wygodnego korzystania z ekranu dotykowego.

Windows 8 ma dość dużą liczbę zmian, zarówno małych, jak i całkiem dużych. Zmiany te obejmują:

Ekran startowy systemu Windows 8 (kliknij, aby powiększyć)

Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz w systemie Windows 8, jest to, że wygląda zupełnie inaczej niż poprzednie wersje systemu operacyjnego. Całkowicie zaktualizowany interfejs zawiera: ekran startowy, kafelki na żywo i gorące narożniki.

Ekran główny w systemie Windows 8 nazywa się ekranem startowym lub ekranem startowym, który wyświetla aplikacje w kafelkach. Możesz zmienić wygląd ekranu głównego, na przykład schemat kolorów, obraz tła oraz położenie i rozmiar kafelków.

Żywe kafelki systemu Windows 8

Niektóre aplikacje w systemie Windows 8 mogą używać dynamicznych kafelków do wyświetlania określonych informacji bezpośrednio na ekranie startowym, takich jak ostatnie wiadomości e-mail i ich liczba, prognoza pogody itd. Możesz także kliknąć kafelek, aby otworzyć aplikację i wyświetlić bardziej szczegółowe informacje.

Windows 8 Hot Corners (kliknij, aby powiększyć)

Zarządzanie i nawigacja w Windows 8 w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu gorących narożników. Aby użyć aktywnego rogu, przesuń mysz do rogu ekranu, w wyniku czego otworzy się jeden lub drugi panel, którego możesz użyć do określonych działań. Na przykład, aby przełączyć się do innej aplikacji, możesz przesunąć wskaźnik myszy w lewy górny róg i kliknąć go myszą, aby zobaczyć uruchomione aplikacje i przełączać się między nimi. Jeśli używasz tabletu, możesz przesuwać palcem od lewej do prawej, aby przełączać się między nimi.

Pasek zaklęć paska bocznego (kliknij, aby powiększyć)

Nadal nie rozumiem, jak poprawnie przetłumaczyć pasek zaklęć na polski, dlatego po prostu nazwiemy go paskiem bocznym, którym jest. Wiele ustawień i funkcji komputera znajduje się teraz na tym pasku bocznym, do którego można uzyskać dostęp, przesuwając palcem w prawy górny lub prawy dolny róg.

Wiele osób przechowuje już swoje pliki i inne informacje online lub w chmurze. Jednym ze sposobów na to jest usługa Microsoft SkyDrive. System Windows 8 zawiera funkcje do korzystania z usługi SkyDrive oraz innych usług online.

Zamiast tworzyć konto bezpośrednio na komputerze, możesz zalogować się za pomocą bezpłatnego konta Microsoft. W takim przypadku, jeśli wcześniej korzystałeś z konta Microsoft, wszystkie Twoje pliki SkyDrive, kontakty i inne informacje są synchronizowane z ekranem startowym systemu Windows 8. Ponadto teraz możesz zalogować się na swoje konto nawet na innym komputerze z systemem Windows 8 i zobaczyć tam wszystkie ważne pliki i znajomy projekt.

Kanał z wpisami w aplikacji Osoby (kliknij, aby powiększyć)

Aplikacja Osoby na ekranie głównym umożliwia synchronizację z kontami Skype (po zainstalowaniu aplikacji), Twitter, Gmail od Google i LinkedIn. Tak więc w aplikacji Ludzie, bezpośrednio na ekranie startowym, możesz zobaczyć najnowsze aktualizacje od znajomych i znajomych (w każdym razie działa to na Twitterze, osobne aplikacje zostały już wydane dla Vkontakte i Odnoklassniki, które również pokazują aktualizacje w żywe kafelki na ekranie głównym).

Microsoft nie porzucił zwykłego pulpitu, więc nadal można go używać do zarządzania plikami, folderami i programami. Usunięto jednak szereg efektów graficznych, z powodu których komputery z Windows 7 i Vista często działały wolno. Zaktualizowany pulpit działa dość szybko nawet na stosunkowo słabych komputerach.

Najważniejszą zmianą, która wpłynęła na system operacyjny Windows 8, jest brak znanego przycisku Start. I pomimo tego, że wszystkie funkcje, które były wcześniej wywoływane przez ten przycisk, są nadal dostępne z ekranu głównego i paska bocznego, wielu osobom nie podoba się jego brak. Prawdopodobnie z tego powodu popularne stały się różne programy w celu przywrócenia przycisku Start na swoje miejsce. Ja też używam tego.

Program antywirusowy Windows 8 Defender (kliknij, aby powiększyć)

System Windows 8 jest wyposażony we własny program antywirusowy Windows Defender, który chroni komputer przed wirusami, trojanami i oprogramowaniem szpiegującym. Należy zauważyć, że działa dobrze i jest w rzeczywistości antywirusem Microsoft Security Essentials wbudowanym w system Windows 8. Powiadomienia o potencjalnie niebezpiecznych programach pojawiają się tylko wtedy, gdy są potrzebne, a bazy danych wirusów są regularnie aktualizowane. W ten sposób może się okazać, że inny program antywirusowy nie jest potrzebny w Windows 8.

Jak widać, Windows 8 przeszedł sporo zmian w porównaniu do poprzednich wersji systemu Windows. Pomimo tego, że wielu twierdzi, że to ten sam Windows 7, nie zgadzam się – to zupełnie inny system operacyjny, różniący się od Windows 7 w taki sam sposób, jak ten ostatni różni się od Visty. W każdym razie ktoś woli pozostać w systemie Windows 7, ktoś może chcieć wypróbować nowy system operacyjny. A ktoś kupi komputer lub laptop z preinstalowanym systemem Windows 8.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz