Windows 10 się nie wyłącza

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Wielu użytkowników, którzy zaktualizowali system operacyjny do nowego systemu operacyjnego lub zainstalowali system Windows 10, napotkało problem polegający na tym, że komputer lub laptop nie wyłącza się całkowicie poprzez „Zamknięcie”. W takim przypadku problem może mieć różne objawy – monitor na komputerze nie wyłącza się, wszystkie wskaźniki wyłączają się na laptopie z wyjątkiem zasilania, a chłodnica nadal działa lub laptop włącza się natychmiast po włączeniu go i inne podobne.

W tym przewodniku znajdziesz możliwe rozwiązania problemu, jeśli laptop z systemem Windows 10 nie wyłącza się lub komputer stacjonarny zachowuje się dziwnie podczas wyłączania. W przypadku różnych urządzeń problem może mieć różne przyczyny, ale jeśli nie wiesz, która opcja rozwiązania problemu jest dla Ciebie odpowiednia, możesz wypróbować je wszystkie – w instrukcji nie ma nic, co mogłoby prowadzić do awarii. Zobacz też: Co zrobić, gdy komputer lub laptop z systemem Windows 10 sam się włączy lub wybudzi (nie nadaje się do przypadków, w których dzieje się to natychmiast po wyłączeniu, w takiej sytuacji opisane poniżej metody pomogą rozwiązać problem), Windows 10 uruchamia się ponownie po zamknięciu.

Laptopy mają najwięcej problemów z wyłączaniem i zarządzaniem energią, niezależnie od tego, czy mają system Windows 10 poprzez aktualizację, czy czystą instalację (chociaż ta ostatnia jest mniej powszechna).

Tak więc, jeśli twój laptop z systemem Windows 10 nadal „działa” po wyłączeniu, tj. chłodnica jest głośna, mimo że urządzenie wydaje się być wyłączone, spróbuj wykonać następujące czynności (pierwsze dwie opcje dotyczą tylko laptopów opartych na procesorach Intel).

Innym wariantem problemu jest to, że laptop wyłącza się i natychmiast włącza się ponownie (widoczny na Lenovo, może na innych markach). Jeśli wystąpi taki problem, przejdź do Panelu sterowania (w polu podglądu w prawym górnym rogu umieść „Ikony”) – Opcje zasilania – Skonfiguruj schemat zasilania (dla bieżącego schematu) – Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.

W sekcji „Uśpienie” otwórz podsekcję „Zezwalaj na zegary budzenia” i zmień wartość na „Wyłącz”. Kolejnym ustawieniem, na które należy zwrócić uwagę, są właściwości karty sieciowej w Menedżerze urządzeń systemu Windows 10, a mianowicie element, który pozwala karcie sieciowej wybudzić komputer ze stanu wstrzymania na karcie zarządzania energią.

Wyłącz to ustawienie, zastosuj ustawienia i spróbuj ponownie wyłączyć laptopa.

Jeśli komputer nie wyłącza się z objawami podobnymi do opisanych w rozdziale o laptopie (tj. nadal hałasuje przy wyłączonym ekranie, natychmiast włącza się ponownie po wyłączeniu), wypróbuj metody opisane powyżej, ale tutaj o jednym typie problem, który do tej pory był widziany tylko na PC.

Na niektórych komputerach po zainstalowaniu systemu Windows 10 monitor przestawał się wyłączać po wyłączeniu, tj. przełączyć się w tryb niskiego poboru mocy, ekran nadal „świeci”, chociaż jest czarny.

Do tej pory mogę zaproponować dwa sposoby rozwiązania tego problemu (być może w przyszłości znajdę inne):

W tej chwili są to wszystkie znane mi rozwiązania, które zazwyczaj rozwiązują problem. Większość sytuacji, w których Windows 10 się nie wyłącza, wynika z braku lub niekompatybilności poszczególnych sterowników chipsetu (więc zawsze warto to sprawdzić). Przypadki, w których monitor nie wyłącza się po podłączeniu gamepada, są podobne do jakiegoś błędu systemowego, ale nie znam dokładnych przyczyn.

Uwaga: zapomniałem jeszcze jednej opcji – jeśli z jakiegoś powodu wyłączyłeś automatyczne aktualizacje systemu Windows 10 i jest on zainstalowany w oryginalnej formie, to i tak warto go zaktualizować: wiele podobnych problemów znika dla użytkowników po kolejnych aktualizacjach.

Mam nadzieję, że opisane metody pomogą niektórym z czytelników, a jeśli nagle nie, to będą mogli podzielić się innymi rozwiązaniami problemu, który zadziałał w ich przypadku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz