Windows 10 nie uruchamia się

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Pytania dotyczące tego, co zrobić, jeśli system Windows 10 nie uruchamia się, stale uruchamia się ponownie, pojawia się niebieski lub czarny ekran podczas uruchamiania, zgłasza, że ​​komputer nie uruchamia się poprawnie, błędy związane z niepowodzeniem rozruchu to jedne z najczęściej zadawanych przez użytkowników. Ten artykuł zawiera najczęstsze błędy, w wyniku których komputer z systemem Windows 10 nie uruchamia się, oraz sposoby rozwiązania problemu.

Podczas naprawiania takich błędów zawsze warto pamiętać, co stało się z komputerem lub laptopem bezpośrednio przed: system Windows 10 przestał się uruchamiać po aktualizacji lub zainstalowaniu programu antywirusowego, być może po aktualizacji sterowników, BIOS-u lub dodaniu urządzeń lub po nieprawidłowym zamknięciu; rozładowana bateria laptopa itp. str. Wszystko to może pomóc w dokładniejszym ustaleniu przyczyny problemu i naprawieniu go.

Uwaga: działania opisane w niektórych instrukcjach mogą prowadzić nie tylko do naprawienia błędów uruchamiania systemu Windows 10, ale w niektórych przypadkach do ich pogorszenia. Podejmij opisane kroki tylko wtedy, gdy jesteś na to gotowy.

Pierwszym powszechnym wariantem problemu jest sytuacja, gdy system Windows 10 nie uruchamia się, ale zamiast tego najpierw (ale nie zawsze) zgłasza jakiś błąd (na przykład CRITICAL_PROCESS_DIED), a następnie – niebieski ekran z tekstem „Komputer nie uruchomił się poprawnie ” i dwie opcje – ponowne uruchomienie komputera lub dodatkowe opcje.

Najczęściej (z wyjątkiem niektórych przypadków, w szczególności błędu INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE) jest to spowodowane uszkodzeniem plików systemowych na skutek ich usunięcia, instalacji i usunięcia programów (często antywirusów), używania programów do czyszczenia komputera i rejestru .

Możesz spróbować rozwiązać takie problemy, naprawiając uszkodzone pliki i rejestr systemu Windows 10. Szczegółowe instrukcje: Komputer nie uruchomił się poprawnie w systemie Windows 10.

Z tego powodu problem polegający na tym, że Windows 10 nie uruchamia się, a komputer sam się wyłącza, czasami po kilku restartach i pojawia się logo systemu operacyjnego, jest podobny do pierwszego opisanego przypadku i zwykle występuje po nieudanej automatycznej naprawie uruchamiania.

Niestety w tej sytuacji nie możemy dostać się do środowiska odzyskiwania systemu Windows 10, które znajduje się na dysku twardym, dlatego będziemy potrzebować dysku odzyskiwania lub rozruchowego dysku flash USB (lub dysku) z systemem Windows 10, który będzie musiał być zrobione na innym komputerze (jeśli nie masz takiego dysku).

Szczegółowe informacje na temat uruchamiania w środowisku przywracania przy użyciu dysku instalacyjnego lub dysku flash można znaleźć w przewodniku dotyczącym dysku przywracania systemu Windows 10. Po uruchomieniu w środowisku przywracania wypróbowujemy metody z sekcji „Komputer nie został uruchomiony poprawnie”.

Innym powszechnym wariantem problemu z uruchomieniem systemu Windows 10 jest czarny ekran z tekstem błędu niepowodzenia rozruchu. Uruchom ponownie i wybierz właściwe urządzenie rozruchowe lub włóż nośnik rozruchowy do wybranego urządzenia rozruchowego lub Nie znaleziono systemu operacyjnego. Spróbuj odłączyć wszystkie dyski, które nie zawierają systemu operacyjnego. Naciśnij Ctrl+Alt+Del, aby ponownie uruchomić.

W obu przypadkach, o ile nie jest to nieprawidłowa kolejność urządzeń rozruchowych w systemie BIOS lub UEFI i nie jest to uszkodzenie dysku twardego lub dysku SSD, prawie zawsze przyczyną błędu uruchamiania jest uszkodzony program ładujący systemu Windows 10. Kroki, które pomogą naprawić ten błąd, są opisane w instrukcjach : Błąd rozruchu i system operacyjny nie został znaleziony w systemie Windows 10.

Istnieje kilka opcji przyczyn błędu niebieskiego ekranu systemu Windows 10 INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE. Czasami jest to po prostu jakiś błąd podczas aktualizacji lub resetowania systemu, czasami jest to konsekwencja zmiany struktury partycji na dysku twardym. Rzadziej – fizyczne problemy z dyskiem twardym.

Jeśli system Windows 10 nie uruchamia się z tym konkretnym błędem w Twojej sytuacji, możesz znaleźć szczegółowe kroki, aby go naprawić, od prostych do bardziej złożonych, w materiale: Jak naprawić błąd INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE w systemie Windows 10.

Problem, gdy Windows 10 się nie uruchamia, a zamiast pulpitu widać czarny ekran, ma kilka opcji:

Do tej pory to wszystko, co udało mi się usystematyzować z najczęstszych problemów użytkowników z uruchamianiem Windows 10 w obecnym czasie. Dodatkowo polecam zwrócić uwagę na artykuł Przywracanie systemu Windows 10 – być może pomoże też w rozwiązaniu opisanych problemów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz