Windows 10 marnuje internet – co robić?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Po wydaniu nowego systemu operacyjnego na mojej stronie internetowej zaczęły pojawiać się komentarze na temat tego, co zrobić, jeśli system Windows 10 zjada ruch, gdy wydaje się, że nie ma aktywnych programów pobierających coś z Internetu. Jednocześnie nie można dokładnie określić, gdzie wycieka Internet.

W tym artykule szczegółowo opisano, jak ograniczyć zużycie Internetu w systemie Windows 10 w przypadku ograniczonego dostępu do Internetu, wyłączając niektóre funkcje domyślnie zawarte w systemie i zużywające przepustowość.

Jeśli masz do czynienia z faktem, że system Windows 10 pochłania ruch, najpierw polecam zajrzeć do sekcji ustawień systemu Windows 10 „Wykorzystanie danych”, znajdującej się w „Ustawienia” – „Sieć i Internet” – „Wykorzystanie danych”.

Zobaczysz tam całkowitą ilość danych otrzymanych w ciągu 30 dni. Aby dokładnie zobaczyć, które aplikacje i programy korzystały z tego ruchu, kliknij poniżej Szczegóły użytkowania i przejrzyj listę.

Jak to może pomóc? Na przykład, jeśli nie korzystasz z niektórych aplikacji z listy, możesz je usunąć. Lub, jeśli zauważysz, że jeden z programów wykorzystywał znaczną ilość ruchu, a nie korzystałeś w nim z żadnych funkcji internetowych, możemy założyć, że były to automatyczne aktualizacje i warto wejść w ustawienia programu i je wyłączyć .

Może się też okazać, że na liście zobaczysz jakiś dziwny, nieznany Tobie proces, aktywnie pobierający coś z Internetu. W takim przypadku spróbuj wyszukać w Internecie, czym jest ten proces, jeśli istnieją sugestie, że jest on złośliwy, sprawdź komputer za pomocą czegoś takiego jak Malwarebytes Anti-Malware lub inne narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania.

Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia, jeśli ruch na Twoim połączeniu jest ograniczony, jest „zgłoszenie” tego do samego systemu Windows 10 poprzez ustawienie połączenia jako ograniczonego. Między innymi spowoduje to wyłączenie automatycznego pobierania aktualizacji systemu.

Aby to zrobić, kliknij ikonę połączenia (lewym przyciskiem), wybierz element „Sieć” i na karcie Wi-Fi (o ile mówimy o połączeniu Wi-Fi, nie wiem dokładnie, jak to samo wygląda dla modemów 3G i LTE, sprawdzę to wkrótce) przewiń na koniec listy sieci Wi-Fi, kliknij „Opcje zaawansowane” (musisz mieć aktywne połączenie bezprzewodowe).

Na karcie ustawień bezprzewodowych włącz opcję „Ustaw jako połączenie taryfowe” (dotyczy tylko bieżącego połączenia Wi-Fi). Zobacz też: Jak wyłączyć aktualizacje systemu Windows 10.

Domyślnie system Windows 10 ma włączoną opcję „Pobierz aktualizacje z wielu lokalizacji”. Oznacza to, że aktualizacje systemu są odbierane nie tylko ze strony Microsoft, ale także z innych komputerów w sieci lokalnej oraz w Internecie, w celu zwiększenia szybkości ich otrzymywania. Jednak ta sama funkcja prowadzi do tego, że części aktualizacji mogą być pobierane przez inne komputery z Twojego komputera, co prowadzi do zużycia ruchu (podobnie jak w przypadku torrentów).

Aby wyłączyć tę funkcję, przejdź do Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia iw elemencie „Windows Update” wybierz „Opcje zaawansowane”. W następnym oknie kliknij „Wybierz, jak i kiedy otrzymywać aktualizacje”.

Na koniec wyłącz opcję „Aktualizacje z wielu lokalizacji”.

Domyślnie aplikacje zainstalowane na komputerze ze sklepu Windows 10 są aktualizowane automatycznie (z wyjątkiem połączeń taryfowych). Możesz jednak wyłączyć ich automatyczne odnawianie w ustawieniach sklepu.

Tutaj możesz również wyłączyć aktualizacje kafelków na żywo, które również wykorzystują ruch, ładując nowe dane (dla kafelków wiadomości, kafelków pogodowych itp.).

Jeśli w pierwszym kroku tej instrukcji zauważyłeś, że twoje przeglądarki i klienci torrent odpowiadają za główne zużycie ruchu, to nie chodzi o Windows 10, ale o to, jak dokładnie korzystasz z Internetu i tych programów.

Na przykład wielu nie wie, że nawet jeśli nie pobierasz niczego za pośrednictwem klienta torrent, nadal zużywa ruch podczas działania (rozwiązaniem jest usunięcie go z uruchamiania, uruchomienie go w razie potrzeby), że oglądanie wideo lub wideo online Połączenia w Skype to najdziksze ilości ruchu dla połączeń taryfowych i innych tego typu rzeczy.

Aby zmniejszyć ruch w przeglądarce, możesz użyć trybu Turbo Opery lub rozszerzeń kompresji ruchu Google Chrome (oficjalne bezpłatne rozszerzenie Google nazywa się Data Saver, dostępne w ich sklepie z rozszerzeniami) i Mozilla Firefox, jednak na ile Internetu zużywa się na treści wideo, podobnie jak w przypadku niektórych zdjęć, nie wpłynie to na to.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz