Windows 10 bez aktywacji – jak długo mogę korzystać i jakie są ograniczenia

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Windows 10 stał się znacznie mniej wybredny pod względem aktywacji niż poprzednie wersje systemu operacyjnego: można aktywować za pomocą klucza Windows 7 lub 8 (8.1), jeśli system został aktywowany przynajmniej raz na komputerze, a później, gdy zainstalowanie tej samej edycji systemu Windows 10 na tym samym komputerze zostanie aktywowane automatycznie, a wprowadzenie klucza podczas instalacji również stało się opcjonalne: możesz łatwo zainstalować system Windows 10 z oficjalnej witryny firmy Microsoft na czystym komputerze, na maszynie wirtualnej lub w Boot Camp na Macu bez wprowadzania klucza i aktywacji. Dowiedz się więcej: Aktywuj system Windows 10.

Tutaj niektórzy użytkownicy mają pytania: jak długo system Windows 10 działa bez aktywacji, czy istnieją jakieś ograniczenia w działaniu systemu operacyjnego, a ci, którzy znają te ograniczenia, mają pytania dotyczące ich obejścia. W tej recenzji szczegółowo omówiono wszystkie te punkty. Może być również przydatne: Jak zmienić tapetę pulpitu Windows bez aktywacji.

Jeśli podczas instalacji oryginalnego systemu Windows 10 nie wprowadzisz klucza produktu (kliknij element „Nie mam klucza produktu”), a komputer nie ma przypisanej do niego licencji cyfrowej 10 lub nie ma klucza w UEFI (w tym z poprzedniej wersji systemu operacyjnego), według Na koniec otrzymasz prawie w pełni funkcjonalny system z bardzo nielicznymi ograniczeniami.

Po pierwsze: nie ma limitu czasu na uruchomienie systemu Windows 10 bez aktywacji. Nie będą Cię niepokoić żadne komunikaty i ograniczenia w pracy. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które nie są bezpośrednio związane z korzystaniem z systemu operacyjnego:

O ile mi wiadomo, to wszystkie dostępne ograniczenia: brak blokowania pracy po pół godzinie użytkowania czy coś w tym stylu.

Pomimo tego, że personalizacja nie jest dostępna w Ustawieniach Windows 10 bez aktywacji, nie wszystko jest takie złe. Przede wszystkim zmień tapetę pulpitu:

Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolne zdjęcie lub obraz i wybrać z menu kontekstowego opcję „Ustaw jako tło pulpitu”.

Można również zmienić inne parametry projektu: ręcznie w rejestrze lub za pomocą programów innych firm. Na przykład narzędzie Winaero Tweaker ma wiele ustawień związanych z projektowaniem systemu (zebranych w sekcji Wygląd).

Dzięki temu możemy korzystać z systemu Windows 10 bez aktywacji całkiem legalnie, nie doświadczając żadnych poważnych niedogodności, otrzymując wszystkie niezbędne aktualizacje systemu, poprawnie działające programy i całą resztę. Ponadto, jeśli to konieczne, możesz aktywować system w dowolnym momencie, wprowadzając klucz w Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia – Aktywacja.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz