Windows 10, 8.1 i Windows 7 są pełne przydatnych wbudowanych narzędzi systemowych, których wielu użytkowników nie zauważa. W rezultacie dla niektórych celów, które można łatwo rozwiązać bez instalowania czegokolwiek na komputerze lub laptopie, pobierane są narzędzia innych firm.
Ta recenzja dotyczy głównych narzędzi systemu Windows, które mogą być przydatne do różnych zadań, od uzyskiwania informacji o systemie i diagnostyki po dostrajanie zachowania systemu operacyjnego. Możesz być także zainteresowany: Mało znane funkcje Eksploratora Windows.
Pierwszym z narzędzi jest Konfiguracja systemu, która pozwala skonfigurować, w jaki sposób iz jakim zestawem oprogramowania jest ładowany system operacyjny. Narzędzie jest dostępne we wszystkich najnowszych wersjach systemu operacyjnego: Windows 7 – Windows 10.
Możesz uruchomić narzędzie, zaczynając wpisywać „Konfiguracja systemu” w wyszukiwaniu na pasku zadań systemu Windows 10 lub w menu Start systemu Windows 7. Drugim sposobem na uruchomienie jest naciśnięcie klawiszy Win + R (gdzie Win to klawisz z logo Windows) na klawiaturze, wpisz msconfig w oknie „Uruchom” i naciśnij Enter.
Okno konfiguracji systemu zawiera kilka zakładek:
Istnieje wiele programów innych firm, które informują o specyfikacjach komputera, zainstalowanych wersjach składników systemu i nie tylko (zobacz Programy dotyczące specyfikacji komputera).
Nie należy jednak uciekać się do nich w celu uzyskania informacji: wbudowane narzędzie „Informacje o systemie” systemu Windows pozwala wyświetlić wszystkie podstawowe cechy komputera lub laptopa.
Aby uruchomić Informacje o systemie, naciśnij klawisze Win + R na klawiaturze, wpisz msinfo32 i naciśnij Enter.
Podczas korzystania z systemów Windows 10, 8 i Windows 7 użytkownicy często napotykają typowe problemy związane z siecią, instalowaniem aktualizacji i aplikacji, urządzeniami i nie tylko. A w poszukiwaniu rozwiązania problemu zwykle trafiają na taką stronę.
Jednocześnie system Windows ma wbudowane narzędzia do rozwiązywania najczęstszych problemów i błędów, które w „podstawowych” przypadkach okazują się całkiem sprawne i należy je najpierw wypróbować. W Windows 7 i 8 rozwiązywanie problemów jest dostępne w „Panelu sterowania”, w Windows 10 – w „Panelu sterowania” i specjalnej sekcji „Ustawienia”. Więcej na ten temat: Rozwiązywanie problemów z systemem Windows 10 (sekcja instrukcji dotycząca panelu sterowania jest również odpowiednia dla poprzednich wersji systemu operacyjnego).
Narzędzie do zarządzania komputerem można uruchomić, naciskając klawisze Win + R na klawiaturze i wpisując compmgmt.msc lub możesz znaleźć odpowiedni element w menu Start w Narzędziach administracyjnych systemu Windows.
Zarządzanie komputerem zawiera cały zestaw narzędzi systemowych Windows (które można również uruchamiać osobno), wymienionych poniżej.
Harmonogram zadań jest przeznaczony do uruchamiania określonych działań na komputerze zgodnie z harmonogramem: za jego pomocą można na przykład skonfigurować automatyczne połączenie z Internetem lub rozprowadzić Wi-Fi z laptopa, skonfigurować zadania konserwacyjne (na przykład czyszczenie) w stanie bezczynności i wiele więcej.
Harmonogram zadań można również uruchomić z okna dialogowego Uruchom – taskchd.msc. Dowiedz się więcej o korzystaniu z narzędzia w instrukcjach: Harmonogram zadań systemu Windows dla początkujących.
Podgląd zdarzeń systemu Windows umożliwia przeglądanie i znajdowanie, w razie potrzeby, określonych zdarzeń (na przykład błędów). Na przykład dowiedz się, co uniemożliwia wyłączenie komputera lub dlaczego aktualizacja systemu Windows nie jest instalowana. Podgląd zdarzeń można również uruchomić, naciskając klawisze Win + R, polecenie eventvwr.msc.
Przeczytaj więcej w artykule: Jak korzystać z Podglądu zdarzeń systemu Windows.
Narzędzie Monitor zasobów jest przeznaczone do oceny wykorzystania zasobów komputera poprzez uruchamianie procesów i bardziej szczegółowo niż menedżer zadań.
Aby uruchomić Monitor zasobów, możesz wybrać „Wydajność” w „Zarządzaniu komputerem”, a następnie kliknąć „Otwórz Monitor zasobów”. Drugim sposobem na rozpoczęcie jest naciśnięcie klawiszy Win + R, wpisanie perfmon / res i naciśnięcie Enter.
Przewodnik dla początkujących na ten temat: Jak korzystać z Monitora zasobów systemu Windows.
Jeśli chodzi o dzielenie dysku na wiele partycji, zmianę litery dysku lub, powiedzmy, „usuń dysk D”, wielu użytkowników pobiera oprogramowanie innych firm. Czasami jest to uzasadnione, ale bardzo często to samo można zrobić za pomocą wbudowanego narzędzia do zarządzania dyskami, które można uruchomić, naciskając klawisze Win + R na klawiaturze i wprowadzając diskmgmt.msc w oknie Uruchom, a także klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Start w systemie Windows 10 i Windows 8.1.
Możesz zapoznać się z narzędziem w instrukcjach: Jak utworzyć dysk D, Jak podzielić dysk na partycje w systemie Windows 10, Korzystanie z narzędzia Zarządzanie dyskami.
Monitor niezawodności systemu Windows, podobnie jak Monitor zasobów, jest integralną częścią „Monitora wydajności”, ale nawet ci, którzy znają Monitor zasobów, często nie wiedzą o obecności Monitora niezawodności systemu, co ułatwia ocenę systemu wydajność i zidentyfikować podstawowe błędy.
Aby uruchomić Monitor niezawodności, użyj polecenia perfmon /rel w oknie Uruchom. Szczegóły w instrukcji: Monitor niezawodności systemu Windows.
Innym narzędziem, o którym nie wiedzą wszyscy początkujący użytkownicy, jest Oczyszczanie dysku, za pomocą którego można bezpiecznie usunąć wiele niepotrzebnych plików z komputera. Aby uruchomić narzędzie, naciśnij klawisze Win + R i wpisz cleanmgr.
Praca z narzędziem jest opisana w instrukcji Jak wyczyścić dysk z niepotrzebnych plików, Uruchom Oczyszczanie dysku w trybie zaawansowanym.
System Windows ma wbudowane narzędzie do sprawdzania pamięci RAM komputera, które można uruchomić, naciskając Win + R i polecenie mdsched.exe, i które może być przydatne, jeśli podejrzewasz problemy z pamięcią RAM.
Szczegóły dotyczące narzędzia w przewodniku Jak sprawdzić pamięć RAM komputera lub laptopa.
Nie wszystkie narzędzia Windows związane z konfiguracją systemu zostały wymienione powyżej. Niektóre celowo nie znalazły się na liście, ponieważ są rzadko potrzebne przeciętnemu użytkownikowi lub które większość osób szybko się zaznajomi (na przykład edytor rejestru lub menedżer zadań).
Ale na wszelki wypadek oto lista instrukcji, które są również związane z pracą z narzędziami systemu Windows:
Może masz coś do dodania do listy? – Będzie mi miło, jeśli podzielisz się w komentarzach.