Ventoy to darmowy program do tworzenia wielopunktowego dysku flash.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jeśli potrzebujesz utworzyć dysk flash multiboot z obrazami ISO systemu Windows, Linux, różnymi LiveCD i narzędziami startowymi, możesz wybrać jeden z wielu darmowych programów dostępnych do tego celu, listę takich narzędzi można znaleźć w odpowiedniej sekcji przegląd Najlepsze programy do tworzenia rozruchowego dysku flash USB.

Ventoy to kolejny program, który pozwala łatwo utworzyć wielosystemowy dysk flash lub zewnętrzny dysk USB dla systemów UEFI i Legacy, po prostu kopiując rozruchowe pliki ISO na dysk. Niniejsza instrukcja szczegółowo opisuje korzystanie z narzędzia i jego możliwości. Uwaga: Ventoy jest dostępny zarówno dla systemu Windows, jak i Linux, tylko pierwsza opcja zostanie rozważona poniżej.

Najpierw o podstawowym użyciu programu, a mianowicie o tym, jak jak najszybciej zrobić pendrive’a multiboot w Ventoy:

Aby uruchomić komputer, musisz wyłączyć Bezpieczny rozruch w UEFI (jeśli opcja jest włączona). Program ma możliwość włączenia obsługi Bezpiecznego rozruchu (w pozycji „Opcje” w menu głównym, po czym trzeba będzie użyć przycisku „Aktualizuj”), ale ta funkcja nie zawsze działa.

Ventoy obsługuje elastyczne dostosowywanie menu i niektóre inne opcje za pośrednictwem pliku konfiguracyjnego ventoy.json, który musi znajdować się w folderze ventoyventoy.json na partycji obrazu ISO. Możliwości ustawień za pomocą pliku konfiguracyjnego opisane są na oficjalnej stronie w dziale „Wtyczka Ventoy” i obejmują:

Po kilku testach częściowo udało mi się rozgryźć, jak ustawić motywy i ikony.Jeśli masz jakieś pytania, pytaj w komentarzach, postaram się odpowiedzieć, ale być może szybciej znajdziesz odpowiedzi na forums.ventoy.net. Najwygodniejszym sposobem jest pobranie gotowego motywu dla GRUB-a, skopiowanie go do ventoythemes i określenie go w ventoy.json, a dopiero potem edycja plików motywu.

Tak czy inaczej, narzędzie jest ciekawe do nauki i nie wykluczam, że dla kogoś Ventoy będzie najodpowiedniejszym programem do tego typu zadań. Polecam również zwrócić uwagę na AIO Boot Creator.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz