Utwórz wirtualny dysk twardy w systemie Windows 10, 8.1 i Windows 7

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Windows 10, 8.1 i Windows 7 umożliwiają tworzenie wirtualnego dysku twardego za pomocą wbudowanych narzędzi systemu i używanie go prawie jak zwykłego dysku twardego, co może być przydatne do różnych celów, od wygodnego porządkowania dokumentów i plików na komputerze instalacji systemu operacyjnego. W kolejnych artykułach opiszę kilka przypadków użycia.

Wirtualny dysk twardy to plik z rozszerzeniem VHD lub VHDX, który po zamontowaniu w systemie (nie są wymagane żadne dodatkowe programy) jest widoczny w Eksploratorze jako zwykły dysk dodatkowy. Jest to nieco podobne do zamontowanych plików ISO, ale z zapisywalnością i innymi zastosowaniami: na przykład możesz zainstalować szyfrowanie BitLocker na dysku wirtualnym, uzyskując w ten sposób zaszyfrowany kontener plików. Inną opcją jest zainstalowanie systemu Windows na wirtualnym dysku twardym i uruchomienie komputera z tego dysku. Biorąc pod uwagę, że dysk wirtualny jest również dostępny jako osobny plik, możesz go łatwo przenieść na inny komputer i tam używać.

Tworzenie wirtualnego dysku twardego nie różni się w najnowszych wersjach systemu operacyjnego, z wyjątkiem tego, że w Windows 10 i 8.1 możliwe jest zamontowanie pliku VHD i VHDX w systemie, po prostu klikając go dwukrotnie: zostanie on natychmiast podłączony jako dysk twardy i zostanie mu przypisana litera.

Aby utworzyć wirtualny dysk twardy, wykonaj następujące proste czynności

Po zakończeniu operacji otrzymasz nowy dysk, który zostanie wyświetlony w eksploratorze i z którym możesz pracować w taki sam sposób, jak z każdym innym dyskiem twardym. Należy jednak pamiętać, gdzie faktycznie przechowywany jest plik VHD, ponieważ wszystkie dane są tam fizycznie przechowywane.

W przyszłości, jeśli chcesz wyłączyć dysk wirtualny, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wysuń”.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz