Urządzenie wyjściowe audio nie jest zainstalowane w Windows 10, 8 i Windows 7 – jak to naprawić?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Wśród innych problemów z dźwiękiem w Windows 10, 8 i Windows 7 może pojawić się czerwony X na ikonie głośnika w obszarze powiadomień oraz komunikat „Urządzenie wyjściowe audio nie jest zainstalowane” lub „Słuchawki lub głośniki nie są podłączone”, jednak aby rozwiązać ten problem, czasami trzeba cierpieć.

W tym przewodniku opisano najczęstsze przyczyny błędów „Nie zainstalowano urządzenia wyjściowego audio” i „Słuchawki lub głośniki nie są podłączone” w systemie Windows oraz opisano sposób naprawy sytuacji i przywrócenia normalnego odtwarzania dźwięku. Jeśli problem wystąpił po aktualizacji systemu Windows 10 do nowej wersji, zalecam najpierw wypróbować metody w przewodniku dźwiękowym systemu Windows 10 nie działa, a następnie wrócić do bieżącego przewodnika.

Przede wszystkim, gdy pojawi się omawiany błąd, warto sprawdzić faktyczne podłączenie głośników lub słuchawek, nawet jeśli masz pewność, że są podłączone i podłączone prawidłowo.

Najpierw upewnij się, że są naprawdę połączone (jak zdarza się, że ktoś lub coś przypadkowo wyciąga kabel, a Ty o tym nie wiesz), potem rozważ poniższe punkty

Być może ten element można było umieścić na pierwszym miejscu w temacie „Urządzenie wyjściowe audio nie jest zainstalowane”

Następnym krokiem do wypróbowania jest upewnienie się, że niezbędne sterowniki karty dźwiękowej są zainstalowane i działają, podczas gdy początkujący użytkownik powinien wziąć pod uwagę następujące punkty:

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli karta dźwiękowa pojawia się w Menedżerze urządzeń, najlepsze kroki, aby zainstalować dla niej właściwy sterownik, są następujące:

Po zakończeniu instalacji sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Dodatkową, czasami działającą metodą (pod warunkiem, że „dopiero wczoraj” wszystko działało) jest zajrzenie do właściwości karty dźwiękowej na karcie „Sterownik” i, jeśli jest tam aktywny przycisk „Wycofaj”, kliknij go (czasami Windows może automatycznie aktualizuje sterowniki za złe, czego potrzebujesz).

Uwaga: Jeśli w menedżerze urządzeń nie ma karty dźwiękowej ani nieznanych urządzeń, prawdopodobnie karta dźwiękowa jest wyłączona w systemie BIOS komputera lub laptopa. Poszukaj w systemie BIOS (UEFI) w sekcjach Zaawansowane / Urządzenia peryferyjne / Urządzenia pokładowe czegoś związanego z wbudowanym dźwiękiem i upewnij się, że jest włączony (włączony).

Skonfigurowanie urządzeń odtwarzających może również pomóc, zwłaszcza jeśli masz monitor (lub telewizor) podłączony do komputera przez HDMI lub Display Port, zwłaszcza jeśli za pomocą jakiegoś adaptera.

Aktualizacja: W systemie Windows 10 w wersji 1903, 1809 i 1803, aby otworzyć rejestratory i urządzenia odtwarzające (pierwszy krok w instrukcji poniżej), przejdź do Panelu sterowania (można go otworzyć poprzez wyszukiwanie na pasku zadań) w widoku pole, ustaw „Ikony” i otwórz element Dźwięk. Drugi sposób to kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę głośnika – „Otwórz opcje dźwięku”, a następnie pozycję „Panel sterowania dźwiękiem” w prawym górnym rogu (lub na dole listy ustawień przy zmianie szerokości okna) opcje dźwięku.

Podsumowując – kilka dodatkowych, czasem działających, metod naprawy sytuacji dźwiękowej, jeśli poprzednie metody nie pomogły.

Uwaga: Instrukcja nie opisuje automatycznej metody rozwiązywania problemów z dźwiękiem w systemie Windows, ponieważ najprawdopodobniej już ją wypróbowałeś (jeśli nie, spróbuj, może działać).

Narzędzie do rozwiązywania problemów jest uruchamiane automatycznie po dwukrotnym kliknięciu ikony głośnika z czerwonym krzyżykiem, możesz również uruchomić go ręcznie, zobacz na przykład rozwiązywanie problemów z systemem Windows 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz