Uruchamianie w Windows 8.1

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
7 min. czytania

Ta instrukcja pokaże szczegółowo, w jaki sposób można przeglądać programy podczas uruchamiania systemu Windows 8.1, jak je stamtąd usunąć (i po wykonaniu odwrotnej procedury, dodać je), gdzie znajduje się folder Autostart w systemie Windows 8.1, a także rozważyć niektóre z niuanse tego tematu (na przykład, o których można usunąć).

Dla tych, którzy nie znają pytania: wiele programów dodaje się do automatycznego ładowania podczas instalacji, aby rozpocząć przy logowaniu. Często nie są to bardzo potrzebne programy, a ich automatyczne uruchamianie prowadzi do zmniejszenia szybkości uruchamiania i uruchamiania systemu Windows. W przypadku wielu z nich wskazane jest usunięcie ich ze startu.

Bardzo częste pytanie użytkowników dotyczy lokalizacji automatycznie uruchamianych programów, jest zadawane w różnych kontekstach: „gdzie znajduje się folder Autostart” (który był w menu Start w wersji 7), rzadziej mówimy o wszystkich lokalizacje startowe w systemie Windows 8.1.

Zacznijmy od pierwszego punktu. Folder systemowy „Uruchamianie” zawiera skróty do programów do automatycznego uruchamiania (które można usunąć, jeśli nie są potrzebne) i jest obecnie rzadko używany przez programistów, ale bardzo wygodnie jest dodać program do uruchamiania (wystarczy umieścić żądany program skrót tam).

W systemie Windows 8.1 nadal możesz znaleźć ten folder w menu Start, tylko musisz ręcznie przejść do C:UsersUsernameAppDataRoamingMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup.

Istnieje również szybszy sposób na dostanie się do folderu Autostart – naciśnij klawisze Win + R i wpisz w oknie Uruchom: shell:startup (jest to link systemowy do folderu startowego), a następnie naciśnij OK lub Enter.

Powyżej była lokalizacja folderu Autostart dla bieżącego użytkownika. Dla wszystkich użytkowników komputerów istnieje ten sam folder: C: ProgramData Microsoft Windows Menu Start Programy Autostart. Aby uzyskać do niego szybki dostęp, możesz użyć polecenia shell:common startup w oknie Uruchom.

Następna lokalizacja do uruchamiania (a raczej interfejs do szybkiego zarządzania programami podczas uruchamiania) znajduje się w Menedżerze zadań Windows 8.1. Aby go uruchomić, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk „Start” (lub nacisnąć klawisze Win + X).

W Menedżerze zadań otwórz zakładkę „Uruchamianie”, a zobaczysz listę programów, a także informacje o wydawcy i stopniu wpływu programu na szybkość uruchamiania systemu (jeśli masz kompaktowy widok zadania Menedżer włączony, najpierw kliknij przycisk „Szczegóły”).

Klikając prawym przyciskiem myszy dowolny z tych programów, możesz wyłączyć jego automatyczne uruchamianie (porozmawiamy o tym, które programy można wyłączyć później), określić lokalizację pliku programu lub wyszukać w Internecie jego nazwę i nazwę pliku ( aby zorientować się w jego nieszkodliwości lub niebezpieczeństwie).

Inną lokalizacją, w której można przeglądać listę programów startowych oraz dodawać i usuwać je, są odpowiednie klucze rejestru systemu Windows 8.1. Aby to zrobić, uruchom edytor rejestru (naciśnij klawisze Win + R i wprowadź regedit), a w nim sprawdź zawartość następujących sekcji (foldery po lewej):

Dodatkowo (możesz nie mieć tych kluczy w swoim rejestrze), spójrz na następujące miejsca:

Po wybraniu każdej z określonych sekcji po prawej stronie edytora rejestru widoczna jest lista wartości, czyli „Nazwa programu” i ścieżka do pliku wykonywalnego programu (czasami z dodatkowymi parametrami). Klikając prawym przyciskiem myszy dowolny z nich, możesz usunąć program z uruchamiania lub zmienić opcje uruchamiania. Ponadto, klikając w puste miejsce po prawej stronie, możesz dodać własny parametr ciągu, określając jako jego wartość ścieżkę do programu w celu jego automatycznego załadowania.

I wreszcie ostatnią lokalizacją automatycznie uruchamianych programów, o której często się zapomina, jest Harmonogram zadań Windows 8.1. Aby go uruchomić, możesz nacisnąć klawisze Win + R i wpisać taskchd.msc (lub wpisać Harmonogram zadań w wyszukiwaniu na ekranie głównym).

Po przejrzeniu zawartości biblioteki harmonogramu zadań, możesz znaleźć tam coś innego, co chciałbyś usunąć z uruchamiania lub dodać własne zadanie (czytaj więcej, dla początkujących: Korzystanie z Harmonogramu zadań systemu Windows).

Istnieją dziesiątki darmowych programów, których można używać do przeglądania programów startowych w systemie Windows 8.1 (i innych wersjach), analizowania ich lub usuwania. Podkreślę dwa z nich: Microsoft Sysinternals Autoruns (jako jeden z najpotężniejszych) i CCleaner (jako najpopularniejszy i najprostszy).

Program Autoruns (można go pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx) jest prawdopodobnie najpotężniejszym narzędziem do pracy z uruchamianiem w dowolnej wersji systemu Windows. Dzięki niemu możesz:

Program jest w języku angielskim, ale jeśli nie ma z tym problemów i trochę rozumiesz, co jest prezentowane w oknie programu, na pewno spodoba ci się to narzędzie.

Darmowy program do czyszczenia systemu CCleaner pomoże między innymi włączać, wyłączać lub usuwać programy podczas uruchamiania systemu Windows (w tym uruchamiane za pomocą harmonogramu zadań).

Narzędzia do pracy z uruchamianiem w CCleaner znajdują się w sekcji „Narzędzia” – „Uruchamianie” i praca z nimi jest bardzo przejrzysta i nie powinna sprawiać trudności nawet początkującemu użytkownikowi. O korzystaniu z programu i pobieraniu go z oficjalnej strony internetowej piszemy tutaj: O CCleaner 5.

I na koniec najczęstsze pytanie, co można usunąć ze startu, a co tam zostawić. Tutaj każdy przypadek jest indywidualny i zwykle, jeśli nie wiesz, lepiej poszukać w Internecie, czy ten program jest potrzebny. Ogólnie rzecz biorąc, nie musisz usuwać programów antywirusowych, ze wszystkim innym nie jest to takie jasne.

Postaram się podać najczęstsze rzeczy podczas uruchamiania i przemyślenia, czy są tam potrzebne (swoją drogą, po usunięciu takich programów z uruchamiania, zawsze możesz je uruchomić ręcznie z listy programów lub poprzez wyszukiwanie w systemie Windows 8.1, oni pozostać na komputerze):

Zgodnie z obietnicą na początku poradnika opisał wszystko bardzo szczegółowo. Ale jeśli coś nie jest brane pod uwagę, jestem gotów zaakceptować wszelkie uzupełnienia w komentarzach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz