Tryb kiosku może być czytelnikowi znany z poprzedniej wersji systemu, pozostał w Windows 11, ale teraz nosi nazwę „Terminal”. Funkcja umożliwia założenie specjalnego konta w taki sposób, aby na komputerze można było korzystać tylko z jednej wybranej aplikacji: z dużym prawdopodobieństwem widzieliście to na terminalach samoobsługowych w różnych miejscach.
W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak skonfigurować tryb terminala lub kiosku w systemie Windows 11, jeśli potrzebujesz takiej funkcji w dowolnym celu. W poprzedniej wersji systemu ta funkcja jest również obecna: tryb kiosku Windows 10.
Aby włączyć tryb kiosku w systemie Windows 11, wykonaj następujące proste czynności:
Aby sprawdzić, jak działa tryb terminalowy, wystarczy wylogować się z bieżącego konta i zalogować się na konto utworzone w 3 kroku. Pierwsze uruchomienie może potrwać dłużej: konfiguracja zostanie zakończona, jak to zwykle bywa w przypadku nowych kont.
I na koniec, po uruchomieniu, zobaczysz aplikację wybraną do trybu kiosku działającą na pełnym ekranie:
Aby wyjść z trybu terminala, musisz nacisnąć klawisze Ctrl+Alt+Delete. Otworzy się okno logowania, w którym możesz wybrać zwykłe konto i zalogować się. Jeśli nie wyjdziesz z trybu terminala, to po ponownym uruchomieniu lub wyłączeniu zasilania, następnym razem, gdy go włączysz, automatycznie przejdziesz w tryb terminala.
Korzystając ze zwykłego konta administratora na swoim komputerze, zawsze możesz zmienić ustawienia terminala lub je wyłączyć. Wszystkie akcje są dostępne w tej samej sekcji ustawień: Konta – Rodzina i inni użytkownicy – Terminal.
W tym miejscu możesz zmienić tryb działania i czas restartu kiosku (w przypadku korzystania w nim z przeglądarki), a także zmienić używaną aplikację.
Tutaj możesz również usunąć terminal. Znacznik wyboru na końcu ekranu ustawień terminala, który widać na powyższym obrazku, nie jest poprawnie przetłumaczony w momencie pisania tego tekstu. Podpis powinien brzmieć: „Jeśli terminal ulegnie awarii, nie wyświetlaj błędów i uruchom ponownie automatycznie”.
Może to wszystko. Jak może to być przydatne dla zwykłego użytkownika, a nie dla organizacji? Na przykład możesz zainstalować na komputerze jakąś bezpieczną dla dziecka aplikację i dać mu możliwość korzystania z niej w tym trybie bez obawy, że coś pójdzie nie tak.