Touchpad nie działa w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Jeśli touchpad na laptopie nie działa po zainstalowaniu systemu Windows 10 lub aktualizacji, ten przewodnik zawiera kilka sposobów rozwiązania problemu i inne przydatne informacje, które mogą pomóc w zapobieganiu powtarzaniu się problemu.

W większości przypadków problem z niedziałającym touchpadem jest spowodowany brakiem sterowników lub obecnością „niewłaściwych” sterowników, które może zainstalować sam system Windows 10. Nie jest to jednak jedyna możliwa opcja. Zobacz też: Jak wyłączyć touchpad na laptopie.

Uwaga: przed kontynuowaniem zwróć uwagę na obecność na klawiaturze laptopa klawiszy włączania/wyłączania touchpada (powinien mieć w miarę wyraźny obraz, patrz zrzut ekranu z przykładami). Spróbuj nacisnąć ten klawisz lub jego kombinację z klawiszem Fn – być może już ta prosta czynność rozwiąże problem.

Spróbuj też przejść do panelu sterowania – myszki. I sprawdź, czy istnieją opcje włączania i wyłączania touchpada laptopa. Być może z jakiegoś powodu został wyłączony w ustawieniach, dzieje się tak na touchpadach Elan i Synaptics. Inna lokalizacja z ustawieniami touchpada: Start – Ustawienia – Urządzenia – Mysz i touchpad (jeśli w tej sekcji nie ma elementów do sterowania touchpadem, oznacza to, że jest on wyłączony lub sterowniki do niego nie są zainstalowane).

Sterowniki touchpada, a raczej ich brak, to najczęstszy powód, dla którego nie działają. A instalowanie ich ręcznie to pierwsza rzecz, którą należy wypróbować. Jednocześnie, nawet jeśli sterownik jest zainstalowany (na przykład Synaptics, z którym zdarza się to częściej niż inne), nadal wypróbuj tę opcję, ponieważ często okazuje się, że nowe sterowniki instalowane przez sam system Windows 10, w przeciwieństwie do „starych ” oficjalne, nie działają.

Aby pobrać niezbędne sterowniki, przejdź na oficjalną stronę producenta laptopa w sekcji „Wsparcie” i znajdź tam sterowniki do pobrania dla Twojego modelu laptopa. Jeszcze prościej jest wpisać w wyszukiwarkę frazę marka_i_model_obsługi laptopa i przejść do pierwszego wyniku.

Istnieje duża szansa, że ​​sterowniki touchpada (Urządzenie wskazujące) dla systemu Windows 10 nie zostaną tam znalezione, w takim przypadku zachęcamy do pobrania dostępnych sterowników dla systemu Windows 8 lub 7.

Zainstaluj pobrany sterownik (jeśli pobrałeś sterowniki dla poprzednich wersji systemu operacyjnego, a one odmawiają instalacji, użyj trybu zgodności) i sprawdź, czy touchpad został przywrócony do działania.

Uwaga: zauważono, że Windows 10 po ręcznej instalacji oficjalnych sterowników Synaptics, Alps, Elan może je automatycznie aktualizować, co czasami powoduje, że touchpad nie działa ponownie. W takiej sytuacji, po zainstalowaniu starych, ale działających sterowników touchpada, wyłącz ich automatyczne aktualizowanie za pomocą oficjalnego narzędzia Microsoft, zobacz Jak uniemożliwić automatyczną aktualizację sterowników Windows 10.

W niektórych przypadkach touchpad może nie działać bez niezbędnych sterowników chipsetu laptopa, takich jak Intel Management Engine Interface, ACPI, ATK, ewentualnie oddzielne sterowniki USB i dodatkowe określone sterowniki (które są często potrzebne w laptopach).

Na przykład w przypadku laptopów ASUS oprócz instalacji Asus Smart Gesture wymagany jest pakiet ATK. Ręcznie pobierz takie sterowniki z oficjalnej strony producenta laptopa i zainstaluj je.

Sprawdź również w menedżerze urządzeń (kliknij prawym przyciskiem myszy na Start – menedżer urządzeń), czy są jakieś nieznane, nieaktywne lub wyłączone urządzenia, szczególnie w sekcjach „Urządzenia HID”, „Myszy i inne urządzenia wskazujące”, „Inne urządzenia”. Dla niepełnosprawnych – możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Włącz”. Jeśli istnieją nieznane i niedziałające urządzenia, spróbuj dowiedzieć się, jakiego rodzaju jest to urządzenie i pobierz dla niego sterownik (zobacz Jak zainstalować nieznany sterownik urządzenia).

Jeśli powyższe kroki nie pomogły, oto kilka dodatkowych opcji, które mogą działać, jeśli touchpad laptopa nie działa w systemie Windows 10.

Na początku instrukcji wspomniano o klawiszach funkcyjnych laptopa, które umożliwiają włączanie lub wyłączanie touchpada. Jeśli te klawisze nie działają (i to nie tylko dla touchpada, ale także dla innych zadań – np. nie przełączają stanu adaptera Wi-Fi), można założyć, że niezbędne oprogramowanie od producenta nie jest zainstalowane dla nich, co z kolei może spowodować niemożność włączenia touchpada. Przeczytaj więcej o tym, czym jest to oprogramowanie, na końcu instrukcji Regulacja jasności ekranu systemu Windows 10 nie działa.

Inną możliwą opcją jest wyłączenie touchpada w BIOS-ie (UEFI) laptopa (opcja zwykle znajduje się gdzieś w sekcji Peripherals lub Advanced, ma w nazwie słowo Touchpad lub Pointing Device). Na wszelki wypadek sprawdź – Jak wejść do BIOS i UEFI Windows 10.

Uwaga: jeśli touchpad Macbooka nie działa w Boot Camp, zainstaluj sterowniki, które podczas tworzenia rozruchowego dysku flash USB z systemem Windows 10 w Narzędziu dyskowym są ładowane na ten dysk USB w folderze Boot Camp.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz