Ta sieć Wi-Fi korzysta z przestarzałego standardu bezpieczeństwa w systemie Windows 10 – dlaczego i co robić

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Niektórzy użytkownicy, którzy dokonali uaktualnienia do najnowszej wersji systemu Windows 10, mogą zauważyć, że podczas łączenia się z siecią Wi-Fi chronioną hasłem pojawia się powiadomienie, że połączenie nie jest bezpieczne z informacją „Ta sieć Wi-Fi korzysta z przestarzałego standardu zabezpieczeń. Zalecamy łączenie się z inną siecią.”

W tym krótkim samouczku o tym, dlaczego widzisz ten komunikat w systemie Windows 10, co oznacza standard bezpieczeństwa jest nieaktualny i jak rozwiązać problem z połączeniem Wi-Fi.

Windows 10 wyświetla powiadomienie, że połączenie nie jest bezpieczne w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest to, że hasło nie jest ustawione dla sieci Wi-Fi i ten powód jest całkiem zrozumiały. Drugim możliwym scenariuszem jest użycie przestarzałych typów szyfrowania w sieci Wi-Fi, a ta opcja może budzić pytania.

Jeśli wybierzesz WEP jako typ zabezpieczeń sieci bezprzewodowej lub użyjesz TKIP jako typu szyfrowania, otrzymasz powiadomienie, o którym mowa w tej instrukcji. Powód jest prosty: według dzisiejszych standardów standardy te są rzeczywiście niepewne i nie są zalecane do użytku (a na niektórych nowoczesnych routerach nie można ich już wybrać) ze względu na względną łatwość włamań.

Co zrobić w tej sytuacji? Kroki są proste, zwłaszcza jeśli wcześniej sam skonfigurowałeś router i nie zależy to od marki i modelu routera bezprzewodowego (interfejs może się różnić, ale logika jest wszędzie taka sama):

Po tym nie pojawią się żadne powiadomienia, że ​​sieć nie jest bezpieczna i że używany jest przestarzały standard bezpieczeństwa.

Jeśli nie wiesz, jak to wszystko zrobić na routerze, spójrz na instrukcje konfiguracji routera Wi-Fi – wszystkie zawierają informacje o konfiguracji sieci Wi-Fi i hasło do sieci bezprzewodowej jako jeden z kroków: i to jest dokładnie miejsce, w którym są ustawione ustawienia, które nas interesują.

W rzadkich przypadkach, ale bardzo starych routerów bezprzewodowych, może się okazać, że nowoczesne standardy bezpieczeństwa nie są obsługiwane. W takim przypadku najlepszą opcją byłaby wymiana routera, nie są one zbyt drogie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz