Ta aplikacja została zablokowana przez administratora Twojego systemu – jak to naprawić?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jeśli w systemie Windows 10 po uruchomieniu programu pojawia się komunikat „Ta aplikacja została zablokowana przez administratora systemu” lub „Ten program został zablokowany przez administratora systemu”, podczas gdy mówimy o komputerze domowym, na którym użytkownik ma administratora prawa – to dziwne, ale można to naprawić.

Ta instrukcja szczegółowo opisuje przyczyny pojawienia się takiego komunikatu, a także co zrobić, aby program się uruchomił, a komunikat, że program lub aplikacja została zablokowana przez administratora systemu, nie pojawia się. Podobny problem z innymi przyczynami został omówiony w osobnym artykule: Ta aplikacja została zablokowana w celu ochrony. Administrator zablokował uruchomienie tej aplikacji.

Te dwie wiadomości blokujące, o których mowa, oznaczają, że albo administrator, albo za pomocą programów firm trzecich lub złośliwego oprogramowania, zostały aktywowane Zasady Ograniczeń Oprogramowania (SRP) – to blokowanie za ich pomocą powoduje, że okno pojawia się na niebieskim tle „Ta aplikacja jest zablokowana przez administratora systemu” lub standardowe okno błędu z tym samym komunikatem o programie.

Naszym zadaniem jest wyłączenie blokady. Głównym wymaganiem, aby było to możliwe, jest posiadanie uprawnień administratora na komputerze. Same akcje można wykonać w lokalnym edytorze zasad grupy (tylko dla Windows 10 Professional i Corporate), w edytorze rejestru (dla wszystkich wersji systemu Windows) i niektórych odmianach tych metod.

Aby wyłączyć blokowanie w lokalnym edytorze zasad grupy, pod warunkiem, że nie skonfigurowałeś SRP w żadnym celu, wykonaj następujące kroki (ważne: użyj metody tylko na swoim komputerze osobistym, a nie na swoim służbowym, ale nawet w tym przypadku, ja zaleca się, aby najpierw utworzyć punkt przywracania systemu):

Natychmiast po tej zmianie powinna zacząć obowiązywać, a komunikaty o zablokowaniu programu przez administratora systemu nie powinny się pojawiać. Jeśli to się nie zmieni, wykonaj również kroki z następnej metody, zwracając szczególną uwagę na krok czwarty.

Zaletą tej metody jest to, że nadaje się również do domowej wersji systemu Windows. Minusem jest to, że sam edytor rejestru można zablokować (osobny artykuł na ten temat: Edycja rejestru jest zabroniona przez administratora systemu – jak to naprawić).

Jeśli edytor rejestru również się nie uruchomi, zadanie staje się bardziej skomplikowane, ale w niektórych przypadkach można je rozwiązać (ale zalecam odblokowanie edytora rejestru w sposób opisany powyżej) – utwórz plik .reg z następującą zawartością:

Można to zrobić nawet na innym komputerze (jeśli nic nie można uruchomić na tym). Aby utworzyć plik .reg, po prostu uruchom Notatnik, skopiuj wskazany kod, a następnie wybierz z menu „Plik” – „Zapisz jako”, pamiętaj, aby wybrać „Wszystkie pliki” w polu „Typ pliku”, a następnie określ dowolny nazwa pliku ręcznie określająca rozszerzenie .reg

Następnie skopiuj plik do folderu C:Windows na komputerze, gdzie jest napisane, że aplikacja lub program został zablokowany przez administratora i „uruchom” go. Zgódź się na dodanie danych do rejestru, a po pomyślnym dodaniu uruchom ponownie komputer.

I jeszcze jedna opcja: w przypadku, gdy nie ma możliwości uzyskania dostępu do edytora rejestru, możesz uruchomić komputer z nośnika instalacyjnego LiveCD lub Windows, uruchomić edytor rejestru w narzędziach do odzyskiwania systemu, a następnie wprowadzić niezbędne zmiany. Proces (dla innego przypadku, ale zasada pozostaje taka sama) jest opisany w instrukcji Jak zresetować hasło do systemu Windows 10 (sekcja dotycząca resetowania bez programów).

To wszystko. Mam nadzieję, że jeden ze sposobów pomoże Ci uporać się z problemem. Jeśli nie, daj nam znać w komentarzach, jaki program się dzieje po jego uruchomieniu, w jakim folderze (pełna ścieżka) się on znajduje i jaki, dosłownie, tekst pojawia się w wiadomości – bo w Windows jest kilka podobnych, ale nieco innych powiadomienia o zablokowaniu i dla nich możesz dowiedzieć się, co się dzieje.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz