Szyfrowanie funkcją BitLocker w systemie Windows 10 Home

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker to wygodna i zaawansowana wbudowana funkcja systemu Windows 10, ale jest dostępna tylko w wersjach Professional i Enterprise. Ale co, jeśli istnieje potrzeba zaszyfrowania dysku w systemie Windows 10 Home i użycia funkcji BitLocker, a nie narzędzi innych firm, takich jak VeraCrypt? Są na to sposoby, które zostaną omówione w poniższych instrukcjach. Zobacz, jak szyfrowanie działa w obsługiwanych systemach w osobnym artykule: Jak zaszyfrować dysk za pomocą funkcji BitLocker w systemie Windows 10.

Uwaga: wersja Home systemu operacyjnego jest w stanie łączyć się, odczytywać i zapisywać dyski zaszyfrowane funkcją BitLocker: jeśli zaszyfrujesz dysk na innym komputerze za pomocą wersji Pro / Enterprise systemu lub utworzysz tam zaszyfrowany dysk wirtualny, a następnie przenieś go do Windows 10 Home, będziesz mógł pracować bez żadnych problemów, jednak nie możesz włączyć szyfrowania na niezaszyfrowanym dysku lub wyłączyć go na zaszyfrowanym dysku w tej wersji.

Wszelkie moje próby ominięcia ograniczeń systemu Windows 10 Home i zaszyfrowania dysku BitLocker wyłącznie za pomocą wbudowanych narzędzi systemowych, a te obecne są np. w PowerShellu, nie powiodły się (choć nie ma najwygodniejszych „obejścia tego problemu” ”, które znajdują się na końcu materiału).

Istnieją jednak programy innych firm, które umożliwiają włączenie szyfrowania BitLocker dla dysków. Niestety żaden z nich nie jest darmowy, ale pierwszy z opisanych programów jest w pełni funkcjonalny przez pierwsze 15 dni użytkowania (co wystarczy do szyfrowania dysków i można z nimi pracować bez tego programu). Co ciekawe, oba narzędzia, o których mowa, mają wersje dla systemów Mac OS i Linux: jeśli musisz pracować z dyskami zaszyfrowanymi funkcją BitLocker w tych systemach, miej to na uwadze.

Najbardziej znanym programem do włączania szyfrowania na komputerach z systemem Windows, na których ta funkcja nie jest dostępna, jest Hasleo BitLocker Anywhere. Jest bezpłatny przez pierwsze 15 dni użytkowania (ale nie obsługuje szyfrowania partycji dysku systemowego w wersji próbnej).

Po pobraniu i zainstalowaniu oprogramowania szyfrującego wykonaj następujące czynności:

Ogólnie rzecz biorąc, program działa poprawnie i najwyraźniej wie również, jak zaszyfrować partycję systemową dysku (ale nie mógł tego sprawdzić z powodu braku klucza) – następny rozważany produkt nie może tego zrobić. Dzięki niemu możesz również usunąć szyfrowanie z dysku (pamiętaj o 15 dniach), a możesz z takim dyskiem pracować, wpisać hasło i odblokować je bez programu – szyfrowanie i deszyfrowanie podczas pracy z danymi na dysku zostanie wykonane „w locie” za pomocą Home Edition systemu Windows 10.

Zarówno ten, jak i następny program, o którym mowa, dodają elementy do szyfrowania/odszyfrowywania i blokowania do menu kontekstowego dysków w Eksploratorze.

Możesz pobrać Hasleo BitLocker Anywhere z oficjalnej strony https://www.easyuefi.com/bitlocker-anywhere/bitlocker-anywhere-home.html

M3 BitLocker Loader to narzędzie bardzo podobne do omówionego powyżej. Z funkcji: nie może włączyć szyfrowania w wersji próbnej (można tylko zapoznać się z interfejsem programu), a także nie wie, jak pracować z partycją dysku systemowego.

W przeciwnym razie korzystanie z programu nie różni się zbytnio: kliknij Szyfruj na partycji, która ma być zaszyfrowana i wykonaj wszystkie kroki: wprowadzenie hasła, zapisanie klucza odzyskiwania, oczekiwanie na zakończenie szyfrowania funkcją BitLocker.

Możesz pobrać M3 BitLocker Loader z oficjalnej strony internetowej: https://www.m3datarecovery.com/bitlocker-windows-home/

Pomimo tego, że wbudowane narzędzia systemu Windows 10 Home nie włączają funkcji BitLocker, nadal można obejść się bez płatnych programów, pod warunkiem, że chcesz spędzić czas i nie musisz szyfrować systemowej partycji dysku :

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz