System Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki lub pliku — jak to naprawić?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Czasami podczas uruchamiania programów (plików .exe) może pojawić się komunikat o błędzie „System Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki lub pliku. Możesz nie mieć odpowiednich uprawnień dostępu do tego elementu.” Jednocześnie zazwyczaj dostępne są uprawnienia administratora, a przyczyn błędu można się tylko domyślać.

W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak naprawić błąd „System Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki lub pliku” i co go powoduje.

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, gdy napotkasz błąd „System Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki lub pliku”, są rzeczywiste uprawnienia do wykonania tego pliku .exe. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

Jeśli plik został pobrany z Internetu, na wszelki wypadek przejdź również do zakładki „Ogólne” we właściwościach pliku .exe i sprawdź, czy jest komunikat „Ten plik został odebrany z innego komputera i mógł zostać zablokowany do chroń swój komputer.”

Jeśli pojawi się takie powiadomienie, odblokuj je, zaznaczając odpowiednie pole i stosując ustawienia.

Po zakończeniu zmian zastosuj ustawienia i spróbuj uruchomić plik, który nie był wcześniej uruchamiany ponownie, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Jeśli wszystkie programy, z wyjątkiem tych znajdujących się na dysku flash, karcie pamięci lub zewnętrznym dysku twardym, działają prawidłowo, przyczyną mogą być zasady dostępu do wymiennych urządzeń pamięci masowej.

Rozwiązaniem w tym przypadku byłoby:

Rzadko, ale zdarza się, że przyczyną danego błędu są skonfigurowane zasady ograniczeń oprogramowania lub lokalne zasady bezpieczeństwa.

Możesz sprawdzić obecność zasad ograniczeń oprogramowania za pomocą edytora rejestru (zdarza się, że gdy są instalowane przez oprogramowanie innej firmy, nie są wyświetlane w lokalnym edytorze zasad grupy):

Podobny błąd mogą również powodować skonfigurowane polityki bezpieczeństwa (możesz to zobaczyć w secpol.msc – Local Policy – Security Settings. W szczególności jeśli chodzi o użytkownika w domenie, przyczyną może być włączona „User Account Control” : Tryb zatwierdzania przez administratora dla wbudowanego konta „administrator ustawień”.

Antywirusy mogą poddawać kwarantannie podejrzane pliki (zwłaszcza jeśli chodzi o gry z nielicencjonowanych źródeł, narzędzia z Internetu) i blokować ich uruchomienie przy użyciu technik powodujących ten sam komunikat „Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki lub pliku. Możesz nie mieć odpowiednich uprawnień dostępu do tego elementu.”

Sprawdź dziennik swojego oprogramowania antywirusowego lub innego oprogramowania zabezpieczającego, aby sprawdzić, czy plik wykonywalny znajduje się na liście znalezionych zagrożeń. Możesz także spróbować tymczasowo wyłączyć program antywirusowy, jeśli jesteś pewien, że plik jest w porządku (ale polecam najpierw sprawdzić go na VirusTotal).

Na koniec kilka dodatkowych punktów do rozważenia, jeśli wystąpi błąd w tym artykule w systemie Windows 10, 8.1 lub Windows 7:

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz