SSD Mini Tweaker do optymalizacji wydajności dysku SSD

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Darmowy SSD Mini Tweaker to bardzo popularne rozwiązanie do optymalizacji wydajności dysku SSD i konfiguracji systemu pod kątem dysku SSD. Wszystkie opcje dostępne w narzędziu można zastosować ręcznie, ale czasami wygodniej jest mieć je wszystkie w jednym miejscu z możliwością szybkiego ich automatycznego użycia.

Ta recenzja dotyczy ustawień w SSD Mini Tweaker, ważnych parametrów narzędzia i sensowności ich użycia w różnych scenariuszach, a także kilku dodatkowych informacji. Możesz być także zainteresowany: Programy do sprawdzania SSD pod kątem pozostałych zasobów i błędów, Konfigurowanie dysku SSD dla systemu Windows 10.

Po uruchomieniu SSD Mini Tweaker zobaczysz bardzo proste okno w języku polskim z listą ustawień, sprawdzając, które, po zastosowaniu i ponownym uruchomieniu komputera, dokonasz odpowiednich zmian w systemie.

Gdy przesuniesz wskaźnik myszy na każdą z opcji, opis tej opcji zostanie wyświetlony na dole okna programu, a naciskając F1 możesz przeczytać dość szczegółową pomoc dla każdego z dostępnych ustawień.

Przypiszę ważne parametry w programie (do tej pory bez przemyśleń na temat włączania lub wyłączania):

To właśnie te opcje są najczęściej używane w celu wydłużenia żywotności dysku SSD i optymalizacji wydajności systemu. A teraz kilka rozważań na temat poszczególnych pozycji (poza TRIM – to zdecydowanie powinno się tutaj znaleźć).

Większość z tych ustawień ma na celu zmniejszenie liczby cykli zapisu na dysku SSD, a tym samym wydłużenie jego żywotności. Jednak czy naprawdę są tego warte? Jeśli twój dysk SSD ma 60-128 GB, może tak. Jeśli masz Windows 7 (lub nawet nagle XP) – też.

Ale jeśli masz zainstalowany system Windows 10 lub 8.1, rozmiar dysku SSD nie jest taki, aby był wypełniony po brzegi, sam dysk jest nowoczesny i wysokiej jakości, wtedy obraz się zmienia. W moim artykule o tym, czego boi się dysk SSD, wskazałem dwa bardzo ważne punkty: należy unikać starego systemu operacyjnego i małej ilości wolnego miejsca. Co więc mamy w nowoczesnym systemie operacyjnym z wystarczającą ilością miejsca na dysku SSD:

Polecam zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół: jeśli Twój komputer lub laptop oprócz SSD ma również zwykły HDD, to przy optymalizacji pracy SSD te same parametry dotyczą HDD, w efekcie możemy stracić wydajność: dysk twardy nie jest defragmentowany, buforowanie nie jest używane i indeksowanie. Pozostawienie konfiguracji systemowi zapewnia optymalną wydajność wszystkich dysków.

Oficjalna strona SSD Mini Tweaker to spb-chas.ucoz.ru. Plik .exe pobrany ze strony jest samorozpakowującym się archiwum zawierającym wersje x64 i x86 dysku SSD Mini Tweaker.

Jednocześnie plik jest uważany za niebezpieczny zarówno przez filtr SmartScreen w systemie Windows, jak i niektóre programy antywirusowe z VirusTotal. Jeśli masz wątpliwości, możesz rozpakować ten plik .exe bez uruchamiania go ręcznie za pomocą archiwizatora (7-zip i WinRAR robią to pomyślnie), pliki w nim zawarte są czyste we wszystkich testach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz