Śledzenie zmian w rejestrze Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Czasami możesz chcieć śledzić zmiany wprowadzone przez programy lub ustawienia w rejestrze systemu Windows. Na przykład, aby później cofnąć te zmiany lub dowiedzieć się, jak określone ustawienia (na przykład ustawienia projektu, aktualizacje systemu operacyjnego) są zapisywane w rejestrze.

W tym przeglądzie znajdują się popularne bezpłatne programy, które umożliwiają łatwe przeglądanie zmian w rejestrze systemu Windows 10, 8 lub Windows 7 oraz kilka dodatkowych informacji.

Regshot to jedno z najpopularniejszych darmowych programów do śledzenia zmian w rejestrze systemu Windows, dostępne w języku polskim.

Proces korzystania z programu składa się z następujących kroków.

Uwaga: w raporcie możesz zobaczyć znacznie więcej zmienionych ustawień rejestru niż w rzeczywistości zostało zmienionych przez twoje działania lub programy, ponieważ sam system Windows często zmienia poszczególne ustawienia rejestru podczas pracy (podczas konserwacji, skanowania antywirusowego, sprawdzania aktualizacji itp.).

Regshot jest dostępny do bezpłatnego pobrania pod adresem https://sourceforge.net/projects/regshot/

Darmowy Registry Live Watch działa w nieco inny sposób: nie porównując dwóch próbek rejestru Windows, ale monitorując zmiany w czasie rzeczywistym. Program nie wyświetla jednak samych zmian, a jedynie zgłasza, że ​​taka zmiana nastąpiła.

Program można pobrać z oficjalnej strony dewelopera http://leelusoft.altervista.org/registry-live-watch.html

Innym programem, który pozwala dowiedzieć się, co zmieniło się w rejestrze systemu Windows 10, 8 lub Windows 7, jest WhatChanged. Jego użycie jest bardzo podobne do tego z pierwszego programu tej recenzji.

Program nie ma własnej oficjalnej strony internetowej, ale można go łatwo znaleźć w Internecie i nie wymaga instalacji na komputerze (na wszelki wypadek sprawdź program za pomocą virustotal.com przed uruchomieniem, pamiętając, że jest jeden fałszywy w oryginalnym pliku).

Windows posiada wbudowane narzędzie do porównywania zawartości plików – fc.exe (File Compare), które między innymi może służyć do porównania dwóch wariantów gałęzi rejestru.

Aby to zrobić, za pomocą Edytora rejestru systemu Windows wyeksportuj niezbędną gałąź rejestru (kliknij prawym przyciskiem myszy sekcję – eksportuj) przed i po zmianach z różnymi nazwami plików, na przykład 1.reg i 2.reg.

Następnie użyj polecenia podobnego do tego w wierszu poleceń:

Gdzie ścieżki do dwóch plików rejestru są wskazane jako pierwsze, a następnie ścieżka do pliku tekstowego wyników porównania.

Niestety metoda nie nadaje się do śledzenia znaczących zmian (bo wizualnie nic nie da się przeanalizować w raporcie), a jedynie do jakiegoś małego klucza rejestru z kilkoma parametrami, w którym oczekiwana jest zmiana i raczej do śledzenia samego faktu Zmiana.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz