Skróty i programy się nie uruchamiają

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Czasami masz do czynienia z sytuacją, w której skróty na pulpicie przestały działać. Zdarza się też, że nie uruchamiają się skróty, a same programy – pliki z rozszerzeniem exe. W takich przypadkach użytkownicy często myślą, że potrzebują naprawy komputera, chociaż problem nie jest tak trudny i można go rozwiązać samodzielnie. Co więc zrobić, jeśli skróty na pulpicie się nie uruchamiają.

W większości przypadków problem jest spowodowany usterką w skojarzeniach plików Windows 7, 8 lub Windows 10, którą można łatwo naprawić. Sposoby naprawiania skojarzeń plików dla Windows 7 i 8.1 są opisane poniżej, w osobnej instrukcji można znaleźć Jak naprawić skojarzenia plików Windows 10.

Zobacz też: Obiekt, do którego odwołuje się ten skrót, został zmieniony lub przeniesiony i skrót już nie działa, Błąd 0xc0000005 w systemie Windows 8 lub Windows 7, programy nie uruchamiają się

Dzieje się tak z różnych powodów – czasami winę ponosi sam użytkownik, niedokładnie ustawiający otwieranie skrótów lub plików wykonywalnych za pomocą określonego programu. (W takim przypadku, gdy próbujesz uruchomić skrót programu lub plik exe, możesz otworzyć jakiś program, który nie jest do tego przeznaczony – przeglądarkę, notatnik, archiwizator lub coś innego). Może to być również efektem ubocznym złośliwego oprogramowania.

Tak czy inaczej, ale istotą powodu, dla którego programy ze skrótów przestały się poprawnie uruchamiać, jest to, że system Windows ustanowił odpowiednie skojarzenie. Naszym zadaniem jest to naprawić.

Najprostszym sposobem jest wyszukanie w Internecie plików, aby naprawić ten błąd. Wyszukiwane słowa kluczowe to fix exe i fix lnk. Musisz znaleźć pliki .reg (zwróć uwagę na wersję Windows w opisie) i zaimportować z nich dane do swojego rejestru. Z jakiegoś powodu sam nie przesyłam plików. Ale opiszę jak rozwiązać problem ręcznie.

Przywracamy uruchamianie programów w wierszu poleceń

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz