Rozruchowy dysk flash z systemem Windows 8

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Pytanie, jak utworzyć rozruchowy dysk flash z systemem Windows 8, może pojawić się dla każdego użytkownika, który musi zainstalować system operacyjny na laptopie, netbooku lub komputerze bez dysku. Chociaż nie tylko w tym przypadku – bootowalny dysk flash Windows 8 jest znacznie wygodniejszym sposobem instalacji systemu operacyjnego niż płyty DVD, które szybko tracą na znaczeniu. Rozważ kilka metod i programów, które ułatwiają utworzenie rozruchowego dysku flash USB z systemem operacyjnym Windows 8.

Aktualizacja (listopad 2014 r.): Microsoft udostępnia nowy oficjalny sposób tworzenia rozruchowego dysku flash — narzędzie do tworzenia nośnika instalacyjnego. Nieoficjalne programy i metody są opisane w dalszej części instrukcji.

Ta metoda jest odpowiednia tylko dla tych użytkowników, którzy mają legalną kopię systemu Windows 8 i klucz do niego. Jeśli na przykład kupiłeś laptopa lub DVD z systemem Windows 8 i chcesz utworzyć rozruchowy dysk flash USB z tą samą wersją systemu Windows 8, ta metoda jest dla Ciebie.

Pobierz i uruchom ten program instalacyjny systemu Windows 8 z oficjalnej strony pobierania w witrynie firmy Microsoft. Po uruchomieniu programu zostaniesz poproszony o podanie klucza Windows 8 – zrób to – znajduje się on na naklejce na Twoim komputerze lub w pudełku z dystrybucją DVD.

Następnie pojawi się okno z komunikatem o wersji, której odpowiada ten klucz, a Windows 8 rozpocznie pobieranie ze strony Microsoft, co może zająć dużo czasu i zależy od szybkości Internetu.

Potwierdzenie rozruchu systemu Windows 8

Po zakończeniu pobierania zostanie wyświetlony monit o utworzenie rozruchowego dysku flash USB do instalacji systemu Windows 8 lub dysku DVD z dystrybucją. Wystarczy wybrać pendrive i postępować zgodnie z instrukcjami programu. W rezultacie otrzymasz gotowy dysk USB z licencjonowaną wersją systemu Windows 8. Pozostaje tylko zainstalować rozruch z dysku flash USB w systemie BIOS i zakończyć instalację.

Istnieje inny sposób tworzenia rozruchowego dysku flash USB z systemem Windows 8, chociaż został on stworzony dla poprzedniej wersji systemu Windows. Będziesz potrzebować narzędzia do pobierania USB/DVD. Wcześniej łatwo było go znaleźć na stronie Microsoftu, ale teraz zniknął stamtąd, a nie chcę podawać linków do niezweryfikowanych źródeł. Mam nadzieję, że uda Ci się to znaleźć. Potrzebny będzie również obraz ISO dystrybucji systemu Windows 8.

Proces tworzenia rozruchowego dysku flash USB w narzędziu do pobierania USB / DVD

Wtedy wszystko jest proste: uruchom narzędzie do pobierania USB / DVD, określ ścieżkę do pliku ISO, określ ścieżkę do dysku flash i poczekaj na zakończenie programu. To wszystko, bootowalny dysk flash jest gotowy. Warto zauważyć, że ten program do tworzenia rozruchowych dysków flash nie zawsze działa z różnymi „zestawami” systemu Windows.

Dobrym i sprawdzonym sposobem tworzenia nośników instalacyjnych USB jest program UltraISO. Aby utworzyć rozruchowy dysk flash USB w tym programie, potrzebujesz pliku ISO z obrazem zestawu dystrybucyjnego Windows 8, otwórz ten plik w UltraISO. Następnie wykonaj następujące kroki:

Po pewnym czasie program zgłosi, że obraz ISO został pomyślnie zapisany na dysku flash USB, który jest teraz bootowalny.

Ponadto bardzo łatwym sposobem na zrobienie rozruchowego dysku flash USB do późniejszej instalacji systemu Windows 8 jest darmowy program WinToFlash, który można pobrać z linku http://wintoflash.com/.

Czynności po uruchomieniu programu są elementarne – w głównym oknie programu wybierz zakładkę „Tryb zaawansowany”, a następnie w polu „Typ zadania” – „Przenieś instalator Vista / 2008/7/8 na dysk”, po czym – wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami programu. Tak, aby w ten sposób utworzyć rozruchowy dysk flash USB z systemem Windows 8, musisz wybrać:

Poza tym korzystanie z programu jest intuicyjne.

Istnieje wiele innych sposobów i darmowych programów do tworzenia rozruchowych dysków flash. Również z Windows 8. Jeśli powyższe punkty nie są dla Ciebie wystarczające, możesz:

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz