Rozruchowa pamięć USB UEFI GPT lub UEFI MBR w Rufus

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Wspomniałem o darmowym Rufusa w moim artykule na temat najlepszego oprogramowania do rozruchu dysków flash. Między innymi za pomocą Rufusa możesz stworzyć bootowalny dysk flash UEFI, który może być przydatny podczas tworzenia USB w Windows 8.1 (8).

Ten materiał wyraźnie pokaże, jak korzystać z tego programu i pokrótce opisze, dlaczego w niektórych przypadkach jego użycie będzie lepsze niż wykonywanie tych samych zadań za pomocą WinSetupFromUSB, UltraISO lub innego podobnego oprogramowania. Opcjonalnie: rozruchowy dysk flash UEFI w wierszu poleceń systemu Windows.

Aktualizacja 2018: Rufus 3.0 został wydany (polecam nową instrukcję do recenzji)

Do zalet tego stosunkowo mało znanego programu należą:

Ogólnie zobaczmy, jak działa program.

Uwaga: aby utworzyć rozruchowy dysk flash UEFI ze schematem partycji GPT, musisz to zrobić w systemie Windows Vista i nowszych wersjach systemu operacyjnego. W systemie Windows XP możliwe jest utworzenie dysku rozruchowego UEFI z MBR.

Najnowszą wersję Rufusa można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony dewelopera https://rufus.ie

Jak wspomniano powyżej, program nie wymaga instalacji: uruchomi się z interfejsem w języku systemu operacyjnego, a jego główne okno wygląda jak na poniższym obrazku.

Wszystkie pola do wypełnienia nie wymagają specjalnych wyjaśnień, należy określić:

Po określeniu wszystkich parametrów naciśnij przycisk „Start” i poczekaj, aż program przygotuje system plików i skopiuje pliki na dysk flash ze schematem partycji GPT dla UEFI. Mogę powiedzieć, że jest to naprawdę dość szybkie w porównaniu z tym, co widziałem w innych programach: wydaje się, że prędkość jest mniej więcej taka sama jak prędkość przesyłania plików przez USB.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące korzystania z Rufusa, a także interesują Cię dodatkowe funkcje programu, polecam zajrzeć do sekcji FAQ, do której link znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz