Resetowanie systemu Windows 8 i 8.1

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W tej instrukcji istnieje kilka sposobów na zresetowanie ustawień Windows 8, a oprócz opcji resetowania dostarczanych przez sam system opiszę jeszcze kilka, które mogą pomóc, jeśli na przykład system się nie uruchamia.

Sama procedura może się przydać, jeśli komputer zaczął się dziwnie zachowywać, a Ty zakładasz, że było to wynikiem ostatnich działań na nim (konfiguracja, instalacja programów) lub, jak pisze Microsoft, chcesz przygotować laptopa lub komputer do sprzedaży w stanie czystym.

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z funkcji przywracania ustawień fabrycznych zaimplementowanej w samych Windows 8 i 8.1. Aby z niego skorzystać, otwórz panel po prawej stronie, wybierz „Ustawienia”, a następnie – „Zmień ustawienia komputera”. Wszystkie dalsze zrzuty ekranu i opisy przedmiotów będą pochodziły z Windows 8.1 i, o ile się nie mylę, były nieco inne w oryginalnej ósemce, ale tam też będzie je łatwo znaleźć.

W otwartym „Ustawieniach komputera” wybierz „Aktualizacja i odzyskiwanie”, aw nim – Odzyskiwanie.

Do wyboru będą następujące opcje:

Po wybraniu pierwszego elementu ustawienia systemu Windows zostaną zresetowane, a Twoje pliki osobiste nie zostaną naruszone. Pliki osobiste obejmują dokumenty, muzykę i inne pobrane pliki. Spowoduje to usunięcie programów innych firm, które sam zainstalowałeś, a aplikacje ze sklepu Windows 8, a także te, które zostały preinstalowane przez producenta komputera lub laptopa, zostaną ponownie zainstalowane (pod warunkiem, że nie usunąłeś partycji odzyskiwania i sam nie instalował ponownie systemu).

Wybranie drugiego elementu powoduje całkowite ponowne zainstalowanie systemu z partycji odzyskiwania, przywracając komputer do ustawień fabrycznych. Dzięki tej procedurze, jeśli dysk twardy jest podzielony na kilka partycji, możliwe jest pozostawienie nienaruszonych partycji niesystemowych i zapisanie na nich ważnych danych.

Uwagi:

Komputery i laptopy z preinstalowanym systemem Windows 8 mają możliwość rozpoczęcia przywracania ustawień fabrycznych nawet w przypadkach, gdy nie można uruchomić systemu (ale dysk twardy działa).

Odbywa się to poprzez naciśnięcie lub przytrzymanie określonych klawiszy natychmiast po włączeniu. Same klawisze różnią się w zależności od marki, a informacje o nich można znaleźć w instrukcjach specjalnie dla Twojego modelu lub po prostu w Internecie. Popularne kombinacje zebrałem również w artykule Jak zresetować laptopa do ustawień fabrycznych (wiele z nich nadaje się również do komputerów stacjonarnych).

Prostym sposobem na przywrócenie ostatnich ważnych ustawień systemu wprowadzonych do ich pierwotnego stanu jest użycie punktów przywracania systemu Windows 8. Niestety punkty przywracania nie są tworzone automatycznie po każdej zmianie w systemie, ale w taki czy inny sposób mogą pomóc naprawić błędy i pozbyć się niestabilnej pracy.

Szczegółowo opisałem pracę z tymi narzędziami, jak je tworzyć, wybierać i używać w przewodniku Punkt odzyskiwania systemu Windows 8 i Windows 7.

Otóż ​​istnieje inna metoda resetowania, której nie polecam używać, ale użytkownikom, którzy wiedzą, co jest do czego i dlaczego jest potrzebne, można o tym przypomnieć: utworzenie nowego użytkownika Windows, dla którego ustawienia, z wyjątkiem globalnych systemowych, zostanie utworzony na nowo.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz