Punkt przywracania systemu Windows 8 i Windows 7

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Punkt przywracania systemu Windows 8 lub Windows 7 to przydatna funkcja, która umożliwia cofnięcie ostatnich zmian wprowadzonych w systemie podczas instalowania programów, sterowników, a także w innych przypadkach, na przykład, jeśli trzeba zaznaczyć najnowsze aktualizacje systemu Windows.

W tym artykule omówiono tworzenie punktu przywracania, a także sposoby rozwiązywania różnych problemów z nim związanych: co zrobić, jeśli punkt przywracania nie zostanie utworzony, zniknie po ponownym uruchomieniu komputera, jak wybrać lub usunąć już utworzony punkt. Zobacz też: Punkty przywracania systemu Windows 10, Co zrobić, jeśli administrator wyłączył przywracanie systemu.

Domyślnie system Windows automatycznie tworzy punkty przywracania w tle podczas wprowadzania ważnych zmian w systemie (dla dysku systemowego). Jednak w niektórych przypadkach funkcje ochrony systemu mogą być wyłączone lub konieczne może być ręczne utworzenie punktu przywracania.

W przypadku wszystkich tych działań, zarówno w systemie Windows 8 (i 8.1), jak i Windows 7, musisz przejść do elementu „Odzyskiwanie” w Panelu sterowania, a następnie kliknąć element „Ustawienia odzyskiwania systemu”.

Otworzy się zakładka Ochrona systemu, w której możesz wykonać następujące czynności:

Tworząc punkt przywracania, będziesz musiał wprowadzić jego opis i trochę poczekać. W takim przypadku punkt zostanie utworzony dla wszystkich dysków, dla których włączona jest ochrona systemu.

Po utworzeniu możesz przywrócić system w dowolnym momencie w tym samym oknie za pomocą odpowiedniego elementu:

Jak widać, wszystko jest bardzo proste, zwłaszcza gdy działa zgodnie z oczekiwaniami (a nie zawsze tak się dzieje, o czym będzie mowa bliżej końca artykułu).

Pomimo tego, że wbudowane funkcje systemu Windows pozwalają już w pełni pracować z punktami przywracania, niektóre przydatne działania są nadal niedostępne (lub można uzyskać do nich dostęp tylko za pomocą wiersza poleceń).

Na przykład, jeśli chcesz usunąć jeden wybrany punkt przywracania (zamiast wszystkich naraz), uzyskać szczegółowe informacje o miejscu na dysku zajmowanym przez punkty przywracania lub skonfigurować automatyczne usuwanie starych i tworzenie nowych punktów przywracania, może być potrzebny darmowy program Restore Point Creator, który potrafi to wszystko i trochę więcej.

Program działa w systemach Windows 7 i Windows 8 (jednak XP jest również obsługiwany) i można go pobrać z oficjalnej strony www.toms-world.org/blog/restore_point_creator (wymaga .NET Framework 4).

Jeśli z jakiegoś powodu punkty przywracania nie są tworzone lub same znikają, poniżej znajdują się informacje, które pomogą Ci znaleźć przyczynę takiego problemu i naprawić sytuację:

I inny sposób, który może pomóc, jeśli punkt przywracania nie zostanie utworzony ręcznie:

Być może to wszystko, co mogę w tej chwili powiedzieć o punktach przywracania. Jest coś do dodania lub pytania – zapraszamy w komentarzach do artykułu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz