Przywracanie komputera z systemem Windows 8

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jeśli chodzi o tworzenie kopii zapasowej komputera w systemie Windows 8, niektórzy użytkownicy, którzy wcześniej korzystali z programów innych firm lub narzędzi systemu Windows 7, mogą napotkać pewne trudności.

Polecam najpierw przeczytać ten artykuł: Tworzenie niestandardowego obrazu odzyskiwania systemu Windows 8

Jeśli chodzi o ustawienia i aplikacje Metro w systemie Windows 8, wszystko to jest automatycznie zapisywane, jeśli używasz konta Microsoft i może być używane później na dowolnym komputerze lub na tym samym komputerze po ponownej instalacji systemu operacyjnego. Natomiast aplikacje desktopowe, tj. wszystko, co zainstalowałeś bez korzystania ze sklepu z aplikacjami Windows, nie zostanie przywrócone przy użyciu tylko konta: wszystko, co otrzymasz, to plik na pulpicie z listą utraconych aplikacji (ogólnie już coś). Nowa instrukcja: Inny sposób, także przy użyciu obrazu przywracania systemu w Windows 8 i 8.1

Historia plików w Windows 8

Również w systemie Windows 8 pojawiła się nowa funkcja – Historia plików, która pozwala co 10 minut automatycznie zapisywać pliki na sieci lub zewnętrznym dysku twardym.

Jednak ani „Historia plików”, ani zapisywanie ustawień Metro nie pozwalają nam sklonować, a następnie całkowicie przywrócić cały komputer, w tym pliki, ustawienia i aplikacje.

W panelu sterowania Windows 8 znajdziesz również osobny element „Odzyskiwanie”, ale to nie to samo – dysk odzyskiwania w nim oznacza obraz, który pozwala spróbować przywrócić system, jeśli na przykład nie można go zaczęła się. Istnieją również opcje tworzenia punktów przywracania. Naszym zadaniem jest stworzenie dysku z pełnym obrazem całego systemu, co zrobimy.

Nie wiem, dlaczego w nowej wersji systemu operacyjnego ta niezbędna funkcja została ukryta, aby nie wszyscy zwracali na nią uwagę, ale mimo to jest obecna. Tworzenie obrazu komputera z systemem Windows 8 znajduje się w elemencie panelu sterowania Windows 7 File Recovery, który teoretycznie jest przeznaczony do przywracania zarchiwizowanych kopii z poprzedniej wersji systemu Windows – i właśnie o tym mówi pomoc systemu Windows 8, jeśli zdecydujesz skontaktować się z nią.

Tworzenie obrazu systemu

Po uruchomieniu „Odzyskiwanie plików systemu Windows 7” po lewej stronie zobaczysz dwa elementy – tworzenie obrazu systemu i tworzenie dysku odzyskiwania systemu. Interesuje nas pierwszy z nich (drugi jest duplikowany w sekcji „Odzyskiwanie” Panelu sterowania). Wybieramy go, po czym zostaniemy poproszeni o wybranie, gdzie dokładnie planujemy stworzyć obraz systemu – na płytach DVD, na dysku twardym lub w folderze sieciowym.

Domyślnie system Windows zgłasza, że ​​nie będzie można wybrać elementów odzyskiwania – co oznacza, że ​​pliki osobiste nie zostaną zapisane.

Jeśli na poprzednim ekranie klikniesz „Ustawienia archiwizacji”, możesz również przywrócić potrzebne dokumenty i pliki, co pozwoli je przywrócić, na przykład w przypadku awarii dysku twardego.

Po utworzeniu dysków z obrazem systemu konieczne będzie również utworzenie dysku odzyskiwania, który będzie potrzebny w przypadku całkowitej awarii systemu i niemożności uruchomienia systemu Windows.

Specjalne opcje uruchamiania systemu Windows 8

Jeśli system właśnie zaczął się psuć, możesz użyć wbudowanych narzędzi do odzyskiwania z obrazu, których nie można już znaleźć w panelu sterowania, ale w pozycji „Ogólne” ustawień komputera, w „Specjalne opcje rozruchu ” podpunkt. Możesz także uruchomić „Specjalne opcje rozruchu”, przytrzymując jeden z klawiszy Shift po włączeniu komputera.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz