Nie wszyscy wiedzą, że narzędzie NVIDIA GeForce Experience, które jest instalowane domyślnie ze sterownikami kart graficznych tego producenta, zawiera funkcję NVIDIA ShadowPlay (nakładka w grze, nakładka w grze), przeznaczoną do nagrywania wideo z gier w jakości HD, transmisji gier w Internecie, a które również można wykorzystać do nagrywania tego, co dzieje się na pulpicie komputera w systemie Windows 10, 8.1 i Windows 7.
Nie tak dawno napisałem dwa artykuły na temat darmowych programów, za pomocą których można nagrywać wideo z ekranu, myślę, że warto pisać o tej opcji, zresztą ShadowPlay pod pewnymi względami wypada korzystnie na tle innych rozwiązań. Na dole tej strony znajduje się filmik nakręcony tym programem, jeśli jesteś zainteresowany. Jeśli nie masz obsługiwanej karty graficznej NVIDIA GeForce, ale szukasz takiego oprogramowania, możesz sprawdzić: bezpłatne oprogramowanie do nagrywania wideo z gier, bezpłatne oprogramowanie do nagrywania filmów na pulpit (samouczki wideo i nie tylko).
Podczas ręcznej instalacji najnowszych sterowników ze strony NVIDIA, GeForce Experience, a wraz z nim ShadowPlay, są instalowane automatycznie, chyba że wyraźnie wyłączysz ten komponent. Jeśli nie masz oprogramowania GeForce Experience na swoim komputerze, po prostu pobierz instalator ze strony internetowej NVIDIA, najlepiej w pakiecie z najnowszymi sterownikami do Twojej karty graficznej. Ale oprogramowanie GeForce Experience możesz pobrać osobno — https://www.nvidia.com/ru-ru/geforce/geforce-experience/
Nagrywanie ekranu jest obecnie obsługiwane dla następujących serii układów graficznych (GPU):
Są też wymagania dotyczące procesora i pamięci RAM, ale jestem pewien, że jeśli masz jedną z tych kart graficznych, to twój komputer spełnia te wymagania (możesz sprawdzić, czy pasuje do GeForce Experience, przechodząc do ustawień i przewijając strona ustawień do końca – tam w sekcji „Funkcje” jest wskazane, które z nich są obsługiwane przez twój komputer, w tym przypadku potrzebujemy nakładki w grze).
Wcześniej funkcje nagrywania wideo z gier i pulpitu w NVIDIA GeForce Experience zostały przeniesione do osobnego elementu ShadowPlay. W ostatnich wersjach nie ma takiego elementu, jednak zachowana została możliwość nagrywania samego ekranu (choć moim zdaniem stała się nieco mniej wygodnie dostępna), a teraz nosi nazwę „Nakładka w grze”, „Nakładka w grze”. Nakładka na grę” lub „Udostępnij nakładkę” (w różnych miejscach w oprogramowaniu GeForce Experience i na stronie internetowej NVIDIA mają różne nazwy funkcji.)
Aby z niego skorzystać, wykonaj następujące kroki:
Po wykonaniu tych kroków natychmiast będziesz mógł nagrywać wideo w grach (nagrywanie na pulpicie jest domyślnie wyłączone, ale możesz je włączyć), naciskając klawisze Alt + F9, aby rozpocząć nagrywanie, a następnie zatrzymać lub wywołując pasek gry, naciskając klawisze Alt + Z, ale polecam najpierw zapoznać się z dostępnymi ustawieniami NVIDIA ShadowPlay.
Po włączeniu elementu „Nakładka w grze” dostępne będą ustawienia funkcji nagrywania i transmisji.
Wśród najciekawszych i najbardziej przydatnych z nich:
Naciskając klawisze Alt+Z w dowolnym momencie, nawet poza NVIDIA GeForce Experience, otworzysz panel nagrywania, w którym dostępnych jest więcej ustawień, takich jak jakość wideo, nagrywanie dźwięku, obrazy z kamery internetowej.
Po wykonaniu wszystkich ustawień wystarczy użyć skrótów klawiszowych, aby rozpocząć i zatrzymać nagrywanie wideo z pulpitu systemu Windows lub z gier. Domyślnie zostaną one zapisane w folderze systemowym „Wideo” (filmy z pulpitu będą zapisywane w podfolderze Pulpit).
Osobiście przez długi czas korzystałem z narzędzia NVIDIA do nagrywania filmów (teraz przesiadłem się na OBS Studio). Zauważyłem, że czasami (zarówno we wcześniejszych wersjach, jak i nowszych) pojawiają się problemy podczas nagrywania, w szczególności w nagranym filmie nie ma dźwięku (lub jest nagrany ze zniekształceniami). W takim przypadku pomocne jest wyłączenie funkcji „Nakładka w grze”, a następnie jej ponowne włączenie.