Programy do sprawdzania dysku twardego pod kątem błędów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Jeśli podejrzewasz, że występują problemy z dyskiem twardym (lub SSD) komputera lub laptopa, dysk twardy wydaje dziwne dźwięki lub po prostu chcesz wiedzieć, w jakim jest stanie, możesz to zrobić za pomocą różnych programów do sprawdzania dysku twardego i SSD.

Ten artykuł to opis najpopularniejszych darmowych programów do sprawdzania dysku twardego, pokrótce o ich możliwościach oraz dodatkowe informacje, które przydadzą się, jeśli zdecydujesz się sprawdzić dysk twardy. Jeśli nie chcesz instalować takich programów, najpierw możesz skorzystać z instrukcji Jak sprawdzić dysk twardy za pomocą wiersza poleceń i innych wbudowanych narzędzi systemu Windows – być może ta metoda pomoże już rozwiązać niektóre problemy z błędami dysku twardego i uszkodzonymi sektorami .

Pomimo tego, że jeśli chodzi o sprawdzanie HDD to najczęściej pamiętają darmowy program Victoria HDD, to nadal od tego nie zacznę (o Victorii – na końcu instrukcji, najpierw o opcjach bardziej odpowiednich dla początkujących użytkowników) . Osobno zauważam, że do sprawdzenia SSD należy użyć innych metod, patrz Jak sprawdzić błędy i stan SSD.

HDDScan to doskonały i całkowicie darmowy program do sprawdzania dysków twardych. Może sprawdzać sektory HDD, uzyskiwać informacje SMART i przeprowadzać różne testy dysku twardego.

HDDScan nie naprawia błędów i złych bloków, a jedynie informuje o problemach z dyskiem. To może być minus, ale czasami, jeśli chodzi o początkującego użytkownika, jest to pozytyw (trudno coś zepsuć).

Program obsługuje nie tylko dyski IDE, SATA i SCSI, ale także dyski flash USB, zewnętrzne dyski twarde, RAID, SSD.

Szczegółowe informacje o programie, jego użyciu i skąd go pobrać: Używanie HDDScan do sprawdzania dysku twardego lub SSD.

Darmowy program Seagate SeaTools (jedyny prezentowany w języku polskim) pozwala sprawdzać dyski twarde różnych marek (nie tylko Seagate) pod kątem błędów i, jeśli to konieczne, naprawiać uszkodzone sektory (działa również z zewnętrznymi dyskami twardymi). Program można pobrać z oficjalnej strony dewelopera https://www.seagate.com/ru/ru/support/downloads/seatools/, gdzie jest dostępny w kilku wersjach.

Korzystanie z wersji DOS pozwala uniknąć różnych problemów, które mogą wystąpić podczas sprawdzania w systemie Windows (ponieważ sam system operacyjny również stale uzyskuje dostęp do dysku twardego, co może mieć wpływ na sprawdzanie).

Po uruchomieniu SeaTools zobaczysz listę dysków twardych zainstalowanych w systemie i możesz wykonać niezbędne testy, uzyskać informacje SMART i wykonać automatyczną naprawę uszkodzonych sektorów. Wszystko to znajdziesz w punkcie menu „Testy podstawowe”. Ponadto program zawiera szczegółową instrukcję w języku polskim, którą można znaleźć w dziale „Pomoc”.

To bezpłatne narzędzie, w przeciwieństwie do poprzedniego, jest przeznaczone tylko dla dysków twardych Western Digital. I wielu polskich użytkowników ma właśnie takie dyski twarde.

Podobnie jak poprzedni program, Western Digital Data Lifeguard Diagnostic jest dostępny w wersji dla systemu Windows i jako rozruchowy obraz ISO.

Za pomocą programu można przeglądać informacje SMART, sprawdzać sektory dysku twardego, nadpisywać dysk zerami (trwale usuwać wszystko) i przeglądać wyniki sprawdzania.

Program można pobrać z witryny pomocy technicznej Western Digital: https://support.wdc.com/downloads.aspx?lang=ru

W systemach Windows 10, 8, 7 i XP można przeprowadzić kontrolę dysku twardego, w tym sprawdzić powierzchnię i naprawić błędy bez korzystania z dodatkowych programów, sam system zapewnia kilka opcji sprawdzania dysku pod kątem błędów.

Sprawdzanie dysku twardego w systemie Windows

Najprostsza metoda: otwórz Eksplorator plików lub „Mój komputer”, kliknij prawym przyciskiem myszy dysk twardy, który chcesz sprawdzić, wybierz „Właściwości”. Przejdź do zakładki „Serwis” i kliknij „Sprawdź”. Potem pozostaje tylko czekać na zakończenie testu. Ta metoda nie jest zbyt skuteczna, ale dobrze byłoby wiedzieć o jej istnieniu. Dodatkowe sposoby – Jak sprawdzić dysk twardy pod kątem błędów w systemie Windows.

Victoria to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych programów do diagnozowania dysku twardego. Dzięki niemu możesz przeglądać informacje SMART (w tym SSD), sprawdzać dysk twardy pod kątem błędów i uszkodzonych sektorów, a także oznaczać uszkodzone bloki jako niedziałające lub próbować je odzyskać.

Program można pobrać w dwóch wersjach – Victoria 4.66 beta dla Windows (oraz inne wersje dla Windows, ale 4.66b to najnowsza, tegoroczna aktualizacja) oraz Victoria dla DOS, w tym ISO do tworzenia dysku rozruchowego. Oficjalna strona pobierania to http://hdd.by/victoria.html.

Instrukcja obsługi Victoria zajmie więcej niż jedną stronę, dlatego nie podejmuję się jej teraz pisać. Powiem tylko, że głównym elementem programu w wersji na Windows jest zakładka Testy. Uruchamiając test, po uprzednim wybraniu dysku twardego na pierwszej karcie, możesz uzyskać wizualne wyobrażenie o stanie sektorów dysku twardego. Zaznaczam, że zielone i pomarańczowe prostokąty z czasem dostępu 200-600 ms są już złe i oznaczają, że sektory zawodzą (w ten sposób można sprawdzić tylko HDD, tego rodzaju sprawdzanie nie jest odpowiednie dla SSD).

Tutaj, na stronie testowej, możesz zaznaczyć pole „Remap”, aby uszkodzone sektory były oznaczane jako niedziałające podczas testu.

I na koniec, co zrobić, jeśli na dysku twardym zostaną znalezione uszkodzone sektory lub uszkodzone bloki? Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo danych i jak najszybsza wymiana takiego dysku na sprawny. Z reguły każda „błędna naprawa bloku” jest tymczasowa i postępuje degradacja dysku.

Dodatkowe informacje:

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz