Programy dla dysków SSD

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jeśli kupiłeś dysk SSD lub laptopa, który jest już wyposażony w dysk SSD i szukasz programów do dysków SSD, ten artykuł dotyczy takiego oprogramowania. Porozmawiamy o zastrzeżonych narzędziach producentów, a także o przydatnych bezpłatnych narzędziach innych firm.

W przeglądzie programów do sprawdzania dysków SSD, ich stanu i szybkości, do przenoszenia zainstalowanego systemu Windows 10, 8.1 lub Windows 7 na dyski SSD, narzędzia do konfiguracji i optymalizacji dysków półprzewodnikowych. Możesz być również zainteresowany: Co zrobić, jeśli dysk SSD jest wolny.

Wśród programów do sprawdzania stanu dysków SSD standardem jest CrystalDiskInfo, chociaż istnieją inne programy do tego samego celu.

Dzięki CrystalDiskInfo możesz wyświetlić informacje autodiagnostyczne SMART i ich interpretację (która w tym narzędziu, jeśli pamiętasz o aktualizacji, jest stosunkowo dokładna), a także inne przydatne informacje o dysku SSD.

Jednak te same informacje, a w niektórych przypadkach bardziej szczegółowe, można zobaczyć w programach producenta dysków SSD (wymienionych później w odpowiedniej sekcji), które można polecić do stosowania w pierwszej kolejności, ponieważ atrybuty SMART i reguły do zapisywania ich wartości są różne od producenta do producenta i mogą być różne dla różnych modeli dysków SSD.

Szczegóły o możliwościach sprawdzania SSD pod kątem błędów i odczytywania atrybutów SMART w CrystalDiskInfo w osobnym artykule: Jak sprawdzić stan dysku SSD.

W przypadku, gdy po zakupie dysku SSD nie chcesz ponownie instalować systemu Windows na komputerze lub laptopie, a po prostu chcesz przenieść już zainstalowany system na inny dysk (sklonowane dyski), jest do tego wystarczająca liczba programów, w tym darmowe takie, wśród których polecam stosować:

Szczegółowo opisałem te narzędzia w instrukcjach: Jak przenieść system Windows 10 na dysk SSD, Jak przenieść system Windows na inny dysk lub dysk SSD.

Niektóre z najbardziej użytecznych i nieszkodliwych programów dla twojego dysku to zastrzeżone narzędzia od określonych producentów dysków SSD. Ich funkcje są w dużej mierze podobne i zazwyczaj obejmują:

Zazwyczaj takie narzędzia można łatwo znaleźć na oficjalnej stronie producenta dysku, ale wymienię narzędzia dla najpopularniejszych marek:

Wszystkie są dość łatwe w użyciu, całkowicie bezpłatne i w języku polskim. Zdecydowanie polecam pobieranie tylko z oficjalnych witryn, a nie ze źródeł zewnętrznych.

Istnieje wiele podobnych narzędzi do testowania prędkości zapisu/odczytu SSD, ale najczęściej używany jest darmowy CrystalDiskMark – w większości przypadków nie będzie potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie.

Istnieją jednak inne podobne narzędzia – HD Tune, AS SSD Benchmark, DiskSpd firmy Microsoft, a także kompleksowe testy porównawcze komputera, oceniające m.in. szybkość dysków komputera czy laptopa.

Przeczytaj więcej o wszystkich tych programach i skąd je pobrać w osobnym przewodniku Jak sprawdzić prędkość dysku SSD.

Oprócz wymienionych narzędzi dla dysków SSD można wymienić następujące popularne narzędzia:

Na tym kończy się lista, a jeśli masz coś do dodania, będę wdzięczny za komentarz.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz