PrimeOS – Android x86 dla słabych laptopów i komputerów PC

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Na stronie opublikowano już kilka artykułów na temat instalacji systemów Android na laptopie lub komputerze: z reguły odbywa się to albo w celu uruchomienia określonych gier i aplikacji, które spowalniają w emulatorze Androida, albo po prostu w celu wygodnej pracy już stary sprzęt. PrimeOS to kolejny taki system operacyjny oparty na systemie Android x86, przystosowany do użytku na komputerach.

Ta recenzja dotyczy tego, gdzie pobrać PrimeOS, dostępnych dystrybucji i ich różnic, upychania, instalacji i subiektywnego wrażenia z pracy. Z góry zaznaczam, że do testu nie trzeba instalować systemu: działa on szybko z pendrive’a w trybie LiveCD. O podobnych systemach: Jak zainstalować Androida na laptopie lub komputerze.

Oficjalna strona internetowa PrimeOS to https://primeos.in. Co ciekawe, jest to pierwsza adaptacja Androida na komputer, z którą się zetknęłam, opracowana nie w Chinach, ale w Indiach (poza czystym Androidem x86, który nie jest zbyt wygodny w obsłudze na zwykłym monitorze).

Na oficjalnej stronie prezentowane są jednocześnie trzy wersje PrimeOS:

Dodatkowo dla każdej z opcji do pobrania dostępne są dwie opcje dystrybucji (zajmują nieco ponad 1 GB):

W moim teście pobrałem obraz ISO PrimeOS Mainline i wypaliłem go na dysku flash. Deweloperzy zalecają w tym celu użycie Rufusa lub Etchera (ta druga opcja jest odpowiednia, jeśli chcesz nagrać system na USB z systemu Mac OS lub Linux). Aby uruchomić komputer z utworzonego dysku, zdecydowanie będziesz musiał wyłączyć Bezpieczny rozruch (jeśli istnieje funkcja, może nie być w starszych systemach).

Eksperyment przeprowadzono na laptopie Dell Vostro z procesorem i5-7200u, zintegrowanym wideo i 16 GB pamięci RAM.

Wynik: wszystko działa, bardzo szybko (ale laptop nie jest najsłabszy), poniżej zrzut ekranu z Geekbench, wynik lepszy niż mój Galaxy Note 9.

Interfejs jest minimalistyczny i nie ma w systemie nic zbędnego, prawie czysty Android 7.1 – dodano jedynie menedżera plików FX, aplikację Gaming Center, w której można skonfigurować sterowanie klawiaturą w grach oraz sekcję w ustawieniach:

Możesz w nim włączyć dostęp do roota, zobaczyć skróty PrimeOS, wybrać, które aplikacje mogą działać w wielu oknach, i włączyć opcję, aby aplikacje myślały, że są połączone z Internetem przez Wi-Fi, nawet jeśli faktycznie korzystają z Ethernetu .

Być może to wszystko, co można powiedzieć – naprawdę prosty, wygodny i szybki, poprawnie działający system operacyjny Android, poza tym, że nie miał szczęścia z dźwiękiem, najwyraźniej nie było sterownika.

Przede wszystkim, instalując takie systemy jako drugi system operacyjny obok Windowsa, zalecam ostrożność: nie zawsze wszystko może iść gładko, a więc mieć kopie zapasowe ważnych danych, a jeszcze lepiej umiejętności przywrócenia oryginalnego systemu w razie potrzeby .

Instalacja PrimeOS, jak już opisano, jest możliwa na dwa sposoby:

Nie przetestowałem do końca procesu instalacji, ale najprawdopodobniej cała procedura nie powinna się zbytnio różnić od instalacji innych podobnych systemów.

I w efekcie: polubiłem PrimeOS. Ale możesz wypróbować inne takie systemy bez instalacji: Remix OS, Bliss OS i Phoenix OS, być może jeden z nich spodoba ci się bardziej niż wszystkie inne.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz