Praca w Windows 8 – część 2

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Wróćmy teraz do głównego elementu systemu Microsoft Windows 8 – ekranu startowego i porozmawiajmy o aplikacjach stworzonych specjalnie do pracy na nim.

Ekran startowy systemu Windows 8

Na ekranie głównym widać zestaw kwadratowych i prostokątnych kafelków, z których każda reprezentuje osobną aplikację. Możesz dodawać własne aplikacje ze Sklepu Windows, usuwać te, których nie potrzebujesz, i nie tylko, aby ekran główny wyglądał dokładnie tak, jak chcesz.

Zobacz też: Cała zawartość Windows 8

Jak już wspomniano, aplikacje ekranu startowego systemu Windows 8 różnią się od zwykłych programów używanych w poprzednich wersjach systemu Windows. Nie można ich również porównać do widżetów paska bocznego systemu Windows 7. Jeśli chodzi o aplikacje Metro w systemie Windows 8, są one dość osobliwym oprogramowaniem: można uruchamiać do dwóch aplikacji jednocześnie (w formie „lepkiej”, co zostaną omówione później), domyślnie otwierają się na pełnym ekranie, uruchamiają się tylko z ekranu głównego (lub listy Wszystkie aplikacje, która jest również funkcją ekranu głównego) i mogą aktualizować informacje w kafelkach na ekran główny, nawet gdy jest zamknięty.

Te programy, z których korzystałeś wcześniej i zdecydujesz się zainstalować w systemie Windows 8, również utworzą kafelek ze skrótem na ekranie Start, jednak ten kafelek nie będzie „aktywny” i po uruchomieniu zostaniesz automatycznie przekierowany na pulpit , gdzie program się uruchomi.

W poprzednich wersjach systemu Windows użytkownicy rzadko korzystali z możliwości wyszukiwania aplikacji (częściej szukali określonych plików). W systemie Windows 8 implementacja tej funkcji stała się intuicyjna, prosta i bardzo wygodna. Teraz, aby szybko uruchomić dowolny program, znaleźć plik lub przejść do określonych ustawień systemu, po prostu zacznij pisać na ekranie startowym systemu Windows 8.

Szukaj w Windows 8

Gdy tylko zaczniesz pisać, otworzy się ekran wyników wyszukiwania, na którym możesz zobaczyć, ile elementów znaleziono w każdej z kategorii – Aplikacje, Opcje, Pliki. Aplikacje systemu Windows 8 pojawią się poniżej kategorii i możesz przeszukać każdą z nich, na przykład aplikację Poczta, jeśli chcesz znaleźć określoną wiadomość e-mail.

Dlatego wyszukiwanie w systemie Windows 8 jest bardzo wygodnym narzędziem, które pozwala znacznie uprościć dostęp do aplikacji i ustawień.

Aplikacje na Windows 8, zgodnie z polityką Microsoft, należy instalować wyłącznie ze Sklepu Windows. Aby znaleźć i zainstalować nowe aplikacje, kliknij kafelek Sklep. Zobaczysz listę popularnych aplikacji posortowanych według grup. To nie wszystkie aplikacje dostępne w sklepie. Jeśli chcesz wyszukać konkretną aplikację, taką jak Skype, możesz zacząć pisać w oknie sklepu, a wyszukiwanie zostanie wykonane w przedstawionych w nim aplikacjach.

Magazyn Windows 8

Wśród aplikacji znajduje się zarówno duża liczba darmowych, jak i płatnych. Wybierając aplikację, możesz wyświetlić informacje na jej temat, recenzje innych użytkowników, którzy zainstalowali tę samą aplikację, cenę (jeśli jest płatna), a także zainstalować, kupić lub pobrać wersję próbną płatnej aplikacji. Po kliknięciu „Zainstaluj” rozpocznie się pobieranie aplikacji. Po zakończeniu instalacji na ekranie głównym pojawi się nowy kafelek tej aplikacji.

Przypomnę: w każdej chwili możesz wrócić do ekranu startowego Windows 8 za pomocą przycisku Windows na klawiaturze lub korzystając z aktywnego lewego dolnego rogu.

Myślę, że już wiesz, jak uruchamiać aplikacje w systemie Windows 8 – po prostu kliknij je myszą. Mówiłem już, jak je zamknąć. Jest jeszcze kilka rzeczy, które możemy z nimi zrobić.

Panel aplikacji

Jeśli klikniesz prawym przyciskiem myszy kafelek aplikacji, u dołu ekranu głównego pojawi się panel z monitem o wykonanie następujących czynności:

Ostatnią pozycją są „Wszystkie aplikacje”, które po kliknięciu wyświetlają coś przypominającego stare menu Start ze wszystkimi aplikacjami.

Warto zauważyć, że w przypadku niektórych aplikacji może nie być żadnych opcji: wyłączenie dynamicznych kafelków będzie nieobecne w tych aplikacjach, w których początkowo nie są one obsługiwane; nie będzie można zmienić rozmiaru dla tych aplikacji, w których programista przewiduje jeden rozmiar, i nie można usunąć na przykład aplikacji „Sklep” lub „Pulpit”, ponieważ. są „systemowe”.

Aby szybko przełączać się między otwartymi aplikacjami Windows 8, możesz użyć lewego górnego aktywnego rogu: przesuń tam wskaźnik myszy, a gdy pojawi się miniatura innej otwartej aplikacji, kliknij myszą – otworzy się następna i tak dalej w kolejności.

Przełączaj się między aplikacjami Windows 8

Jeśli chcesz otworzyć określoną aplikację ze wszystkich uruchomionych, przesuń również wskaźnik myszy w lewy górny róg, a gdy pojawi się miniatura innej aplikacji, przesuń palcem w dół wzdłuż krawędzi ekranu – Zobaczysz obrazy wszystkich uruchomionych aplikacji i możesz przełączyć się na dowolny z nich, klikając go.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz