Praca w Windows 8 – część 1

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
7 min. czytania

Jesienią 2012 roku najpopularniejszy system operacyjny na świecie, Microsoft Windows, po raz pierwszy od 15 lat, przeszedł naprawdę poważną zmianę wizualną: zamiast menu Start i pulpitu, jakie znamy, które po raz pierwszy pojawiły się w Windows 95, firma wprowadziła zupełnie inną koncepcję. I, jak się okazało, pewna liczba użytkowników, przyzwyczajonych do pracy w poprzednich wersjach systemu Windows, znalazła się w pewnym zamieszaniu, próbując znaleźć dostęp do różnych funkcji systemu operacyjnego.

Podczas gdy niektóre nowe elementy systemu Microsoft Windows 8 wydają się intuicyjne (takie jak kafelki sklepu i aplikacji na ekranie Start), inne, takie jak Przywracanie systemu lub niektóre standardowe elementy Panelu sterowania, są trudne do zdobycia. Dochodzi do tego, że niektórzy użytkownicy, kupując po raz pierwszy komputer z preinstalowanym systemem Windows 8, po prostu nie wiedzą, jak go wyłączyć.

Dla wszystkich tych użytkowników i dla innych, którzy chcieliby szybko i bez kłopotów znaleźć wszystkie dobrze ukryte stare funkcje systemu Windows, a także poznać szczegółowo nowe funkcje systemu operacyjnego i ich zastosowanie, postanowiłem napisać ten tekst . W tej chwili, kiedy to piszę, mam nadzieję, że nie będzie to tylko tekst, ale materiał, który można skompilować w książkę. Zobaczmy, bo po raz pierwszy biorę na siebie coś tak obszernego.

zobacz też: Wszystkie materiały na Windows 8

Po pierwszym włączeniu komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 8, a także po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia, zobaczysz „Ekran blokady”, który będzie wyglądał mniej więcej tak:

Ekran blokady Windows 8 (kliknij, aby powiększyć)

Ten ekran wyświetla godzinę, datę, informacje o połączeniu i nieodebrane zdarzenia (takie jak nieprzeczytane wiadomości e-mail). Jeśli naciśniesz spację lub klawisz Enter na klawiaturze, klikniesz myszą lub naciśniesz palec na ekranie dotykowym komputera, zostaniesz natychmiast zalogowany lub, jeśli komputer ma wiele kont użytkowników lub wymagane jest hasło, zostanie poproszony o wybranie konta, na które chcesz się zalogować, a następnie wpisać hasło, jeśli ustawienia systemowe tego wymagają.

Zaloguj się do systemu Windows 8 (kliknij, aby powiększyć)

Wylogowanie, a także inne operacje, takie jak wyłączanie, usypianie i ponowne uruchamianie komputera, znajdują się w nietypowych miejscach w porównaniu z Windows 7. Aby się wylogować, na ekranie startowym (jeśli nie jesteś na nim, naciśnij przycisk Windows) musisz nacisnąć nazwę użytkownika w prawym górnym rogu, co spowoduje wyświetlenie menu oferującego wylogowanie, zablokowanie komputera lub zmianę awatara użytkownika.

Zablokuj i wyjdź (kliknij, aby powiększyć)

Zablokowanie komputera oznacza włączenie ekranu blokady i wymaganie podania hasła, aby kontynuować pracę (jeśli hasło zostało ustawione dla użytkownika, w przeciwnym razie możesz zalogować się bez niego). Jednocześnie wszystkie wcześniej uruchomione aplikacje nie zamykają się i nadal działają.

Wylogowanie oznacza zamknięcie wszystkich programów dla bieżącego użytkownika i wylogowanie się z systemu. Wyświetla również ekran blokady systemu Windows 8. Jeśli pracujesz nad ważnymi dokumentami lub wykonujesz inną pracę, którą chcesz zapisać, zrób to przed wylogowaniem.

Zamknij system Windows 8 (kliknij, aby powiększyć)

Aby wyłączyć, ponownie uruchomić lub uśpić komputer, potrzebujesz innowacyjnego systemu Windows 8, paska Charms bar. Aby uzyskać dostęp do tego panelu i sterować zasilaniem komputera, przesuń wskaźnik myszy w jeden z prawych rogów ekranu i kliknij dolną ikonę „Ustawienia” na panelu, a następnie ikonę „Zamknij”, która się pojawi. Zostaniesz poproszony o uśpienie komputera, wyłączenie go lub ponowne uruchomienie.

Ekran startowy w systemie Windows 8 jest wyświetlany zaraz po uruchomieniu komputera. Na tym ekranie znajduje się napis „Start”, nazwa użytkownika pracującego na komputerze oraz kafelki aplikacji Windows 8 Metro.

Ekran startowy systemu Windows 8

Jak widać, ekran startowy nie ma nic wspólnego z pulpitem poprzednich wersji systemu operacyjnego Windows. W rzeczywistości „Pulpit” w Windows 8 jest prezentowany jako osobna aplikacja. Jednocześnie w nowej wersji istnieje rozdzielenie programów: stare programy, do których jesteś przyzwyczajony, będą działać na pulpicie, tak jak poprzednio. Nowe aplikacje zaprojektowane specjalnie dla interfejsu systemu Windows 8 są nieco innym rodzajem oprogramowania i będą uruchamiane z ekranu Start w trybie pełnoekranowym lub przyklejonym, o czym porozmawiamy później.

Co więc powinniśmy zrobić na ekranie głównym? Uruchamiaj aplikacje, z których niektóre, takie jak Poczta, Kalendarz, Pulpit, Wiadomości, Internet Explorer, są dołączone do systemu Windows 8. Aby uruchomić dowolną aplikację systemu Windows 8, po prostu kliknij jej kafelek myszą. Z reguły podczas uruchamiania aplikacje Windows 8 otwierają się na pełnym ekranie. Jednocześnie nie zobaczysz zwykłego „krzyża” w celu zamknięcia aplikacji.

Jeden sposób na zamknięcie aplikacji Windows 8

Zawsze możesz wrócić do ekranu Start, naciskając przycisk Windows na klawiaturze. Możesz także „chwycić” myszą okno aplikacji za górną krawędź pośrodku i przeciągnąć je na dół ekranu. W ten sposób zamkniesz aplikację. Innym sposobem na zamknięcie otwartej aplikacji Windows 8 jest przesunięcie wskaźnika myszy w lewy górny róg ekranu, co otworzy listę uruchomionych aplikacji. Jeśli klikniesz prawym przyciskiem myszy miniaturę dowolnego z nich i wybierzesz „Zamknij” z menu kontekstowego, aplikacja zostanie zamknięta.

Pulpit, jak już wspomniano, jest prezentowany jako osobna aplikacja Windows 8 Metro. Aby go uruchomić, wystarczy kliknąć odpowiedni kafelek na ekranie głównym, w wyniku czego zobaczysz znajomy obraz – tapetę pulpitu, „Kosz” i pasek zadań.

Pulpit systemu Windows 8

Największą różnicą w stosunku do pulpitu, a raczej paska zadań w Windows 8 jest brak przycisku start. Domyślnie zawiera tylko ikony do wywołania programu „Explorer” i uruchomienia przeglądarki „Internet Explorer”. Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych innowacji w nowym systemie operacyjnym, a wielu użytkowników woli korzystać z oprogramowania innych firm, aby przywrócić przycisk Start do systemu Windows 8.

Przypomnę: aby powrócić do ekranu głównego, zawsze możesz użyć klawisza Windows na klawiaturze, a także „gorącego rogu” w lewym dolnym rogu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz