Poproś o pozwolenie od TrustedInstaller — rozwiązanie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jeśli TrustedIstaller nie pozwala na usunięcie folderu lub pliku, mimo że jesteś administratorem systemu, a przy próbie pojawia się komunikat „Brak dostępu. Aby wykonać tę operację, potrzebujesz uprawnień. Poproś TrustedInstaller o pozwolenie na zmianę folderu lub pliku”, ta instrukcja szczegółowo opisuje, dlaczego tak się dzieje i jak poprosić o to samo pozwolenie.

Znaczenie tego, co się dzieje, polega na tym, że wiele plików i folderów systemowych w Windows 7, 8 i Windows 10 „należy” do wbudowanego konta systemowego TrustedInstaller i tylko to konto ma pełny dostęp do folderu, który chcesz usunąć lub w inny sposób zmienić . W związku z tym, aby usunąć wymóg proszenia o pozwolenie, musisz uczynić obecnego użytkownika właścicielem i przyznać mu niezbędne prawa, które zostaną pokazane poniżej (w tym w instrukcjach wideo na końcu artykułu).

Pokażę Ci również, jak ponownie ustawić TrustedInstaller jako właściciela folderu lub pliku, ponieważ czasami jest to konieczne, ale z jakiegoś powodu nie jest to ujawnione w żadnym przewodniku.

Poniższe kroki nie będą się różnić w przypadku Windows 7, 8.1 lub Windows 10 — te same czynności należy wykonać we wszystkich tych systemach operacyjnych, jeśli chcesz usunąć folder, ale nie możesz tego zrobić z powodu komunikatu, musisz poprosić o pozwolenie TrustedInstaller.

Jak już wspomniano, musisz zostać właścicielem problematycznego folderu (lub pliku). Standardowym sposobem na to jest:

Istnieją inne sposoby, z których niektóre mogą być łatwiejsze, zobacz Jak przejąć na własność folder w systemie Windows.

Jednak podjęte działania zwykle nie wystarczają do usunięcia lub zmiany folderu, chociaż komunikat, że musisz poprosić o pozwolenie od TrustedInstaller, powinien zniknąć (zamiast tego napisze, że musisz poprosić o pozwolenie od siebie).

Aby nadal móc usunąć folder, musisz również przyznać sobie niezbędne uprawnienia lub prawa, aby to zrobić. Aby to zrobić, ponownie przejdź do właściwości folderu lub pliku na karcie „Zabezpieczenia” i kliknij „Zaawansowane”.

Sprawdź, czy Twoja nazwa użytkownika znajduje się na liście Elementy uprawnień. Jeśli nie, kliknij przycisk Dodaj (może być konieczne najpierw kliknięcie przycisku Edytuj z ikoną uprawnień administratora).

W następnym oknie kliknij „Wybierz temat” i znajdź swoją nazwę użytkownika w taki sam sposób, jak w pierwszym kroku w punkcie 4. Ustaw pełne uprawnienia dla tego użytkownika i kliknij OK.

Wracając do okna „Zaawansowane ustawienia zabezpieczeń”, zaznacz również pole „Zamień wszystkie wpisy uprawnień obiektu podrzędnego na te odziedziczone z tego obiektu”. Kliknij OK.

Gotowe, teraz próba usunięcia lub zmiany nazwy folderu nie spowoduje żadnych problemów i wiadomości o odmowie dostępu. W rzadkich przypadkach musisz również przejść do właściwości folderu i odznaczyć „Tylko do odczytu”.

Poniżej znajduje się przewodnik wideo, który jasno i krok po kroku pokazuje wszystkie opisane czynności. Być może wygodniej będzie komuś odbierać informacje w ten sposób.

Po zmianie właściciela folderu, jeśli musiałeś zwrócić wszystko „tak jak było” w ten sam sposób, który został opisany powyżej, zobaczysz, że TrustedInstaller nie znajduje się na liście użytkowników.

Aby ustawić to konto systemowe jako właściciela, wykonaj następujące czynności:

Gotowe, teraz TrustedInstaller jest ponownie właścicielem folderu i nie możesz go po prostu usunąć ani zmienić, ponownie pojawi się komunikat z informacją, że nie ma dostępu do folderu lub pliku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz