Ponowna instalacja systemu Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
8 min. czytania

Konieczność ponownej instalacji systemu Windows pojawia się od czasu do czasu wśród użytkowników tego systemu operacyjnego. Przyczyny mogą być różne – awarie, wirusy, przypadkowe usunięcie plików systemowych, chęć przywrócenia czystości systemu operacyjnego i inne. Ponowna instalacja systemu Windows 7, Windows 10 i 8 odbywa się technicznie w ten sam sposób, w systemie Windows XP proces jest nieco inny, ale istota pozostaje taka sama.

Na tej stronie opublikowano kilkanaście instrukcji związanych z ponowną instalacją systemu operacyjnego, w tym samym artykule postaram się zebrać wszystkie materiały, które mogą być wymagane do ponownej instalacji systemu Windows, opisać główne niuanse, porozmawiać o rozwiązywaniu możliwych problemów, a także porozmawiać o , co jest obowiązkowe i pożądane po ponownej instalacji.

Na początek, jeśli jesteś zainteresowany przywróceniem systemu Windows 10 do poprzedniego systemu Windows 7 lub 8 (niektórzy z jakiegoś powodu nazywają ten proces „Ponowną instalacją systemu Windows 10 do systemu Windows 7 i 8”), ten artykuł pomoże ci: Jak powróć do systemu Windows 7 lub 8 po aktualizacji do systemu Windows 10.

Również w przypadku systemu Windows 10 możliwa jest automatyczna ponowna instalacja systemu za pomocą wbudowanego obrazu lub zewnętrznego zestawu dystrybucyjnego, zarówno z zapisywaniem, jak i usuwaniem danych osobowych: Automatyczna ponowna instalacja systemu Windows 10. i poprzednich wersji systemu operacyjnego oraz podświetlenie opcji i metody, które pozwalają na łatwą ponowną instalację systemu na laptopie lub komputerze.

Możesz ponownie zainstalować system Windows 7 oraz Windows 10 i 8 na nowoczesnych laptopach i komputerach na różne sposoby. Przyjrzyjmy się najczęstszym opcjom.

Prawie wszystkie sprzedawane obecnie markowe komputery, urządzenia typu all-in-one i laptopy (Asus, HP, Samsung, Sony, Acer i inne) mają ukrytą partycję odzyskiwania na dysku twardym, która zawiera wszystkie pliki wstępnie zainstalowanego systemu Windows, sterowników i programów preinstalowane przez producenta (swoją drogą, dlatego pojemność dysku twardego może wydawać się znacznie mniejsza niż podana w specyfikacji komputera). Niektórzy producenci komputerów, w tym rosyjscy, dołączają dysk CD do przywracania komputera do stanu fabrycznego, który ogólnie jest taki sam, jak ukryta partycja odzyskiwania.

Ponowna instalacja systemu Windows za pomocą narzędzia do odzyskiwania Acer

Z reguły można w tym przypadku rozpocząć odzyskiwanie systemu i automatyczną ponowną instalację systemu Windows za pomocą odpowiedniego zastrzeżonego narzędzia lub naciskając określone klawisze po włączeniu komputera. Informacje o tych kluczach dla każdego modelu urządzenia można znaleźć w sieci lub w jego instrukcjach. Jeśli masz dysk CD producenta, po prostu uruchom z niego i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora odzyskiwania.

Na laptopach i komputerach z preinstalowanym systemem Windows 8 i 8.1 (a także w systemie Windows 10, jak wspomniano powyżej), przywracanie ustawień fabrycznych można również rozpocząć za pomocą samego systemu operacyjnego – w tym celu w ustawieniach komputera, w Aktualizacji i odzyskiwaniu w sekcji znajduje się pozycja „Odinstaluj wszystkie dane i ponownie zainstaluj system Windows. Dostępna jest również opcja resetowania z zapisaniem danych użytkownika. Jeśli uruchomienie systemu Windows 8 nie jest możliwe, odpowiednia jest również opcja korzystania z niektórych klawiszy podczas włączania komputera.

Aby uzyskać więcej informacji na temat używania partycji odzyskiwania do ponownej instalacji systemu Windows 10, 7 i 8 w odniesieniu do różnych marek laptopów, pisałem szczegółowo w instrukcjach:

W przypadku komputerów stacjonarnych i monobloków stosuje się to samo podejście.

Ta metoda może być zalecana jako optymalna, ponieważ nie wymaga znajomości różnych szczegółów, niezależnego wyszukiwania i instalacji sterowników, w wyniku czego otrzymujesz licencjonowany aktywowany system Windows.

Dysk odzyskiwania Asusa

Jednak ta opcja nie zawsze ma zastosowanie z następujących powodów:

Tak więc, jeśli masz możliwość po prostu zresetować komputer do ustawień fabrycznych, polecam to zrobić: system Windows automatycznie zainstaluje się ponownie wraz ze wszystkimi niezbędnymi sterownikami. Na końcu artykułu podam również informacje o tym, co należy zrobić po takiej ponownej instalacji.

Kolejną zalecaną metodą jest reinstalacja systemu Windows z formatowaniem dysku twardego lub jego partycji systemowej (dysk C). W niektórych przypadkach jest nawet bardziej preferowana niż metoda opisana powyżej.

W rzeczywistości w tym przypadku ponowna instalacja jest czystą instalacją systemu operacyjnego z zestawu dystrybucyjnego na dysku flash USB lub płycie CD (rozruchowy dysk flash USB lub dysk). W takim przypadku wszystkie programy i dane użytkownika zostaną usunięte z partycji systemowej dysku (ważne pliki można zapisać na innych partycjach lub na dysku zewnętrznym), a po ponownej instalacji trzeba będzie również zainstalować wszystkie sterowniki sprzętu. Korzystając z tej metody, możesz również podzielić dysk na partycje podczas fazy instalacji. Poniżej znajduje się lista instrukcji, które pomogą w ponownej instalacji od początku do końca:

Jak powiedziałem, ta metoda jest lepsza, jeśli pierwsza ci nie odpowiada.

Dwa Windows 7 w rozruchu po ponownej instalacji systemu operacyjnego bez formatowania

Ale ta opcja nie ma większego znaczenia i najczęściej jest używana przez tych, którzy po raz pierwszy samodzielnie instalują system operacyjny bez żadnych instrukcji. W tym przypadku kroki instalacji są podobne do poprzedniego przypadku, ale na etapie wyboru partycji dysku twardego do instalacji użytkownik nie formatuje jej, ale po prostu klika „Dalej”. Jaki jest wynik:

Tak więc przy tej metodzie ponownej instalacji uzyskujesz prawie taki sam wynik, jak przy czystej instalacji systemu Windows (z wyjątkiem tego, że twoje dane są zapisywane tam, gdzie były), ale jednocześnie nie pozbywasz się różnych niepotrzebnych plików zgromadzonych w poprzednie wystąpienie systemu Windows.

Po ponownej instalacji systemu Windows, w zależności od zastosowanej metody, zalecam wykonanie kilku priorytetowych czynności, a po ich wykonaniu, gdy komputer jest jeszcze czysty od programów, utwórz obraz systemu i użyj go do ponownej instalacji następnym razem: utwórz obraz odzyskiwania komputera w systemie Windows 7 i Windows 8, Utwórz kopię zapasową systemu Windows 10.

Po użyciu partycji odzyskiwania do ponownej instalacji:

Podczas ponownej instalacji systemu Windows z formatowaniem dysku twardego:

W przypadku ponownej instalacji bez formatowania:

To najwyraźniej wszystko, co udało mi się zebrać i logicznie połączyć na temat ponownej instalacji systemu Windows. W rzeczywistości na stronie jest więcej materiałów na ten temat, a większość z nich można znaleźć na stronie Instalowanie systemu Windows. Być może znajdziesz tam coś, czego nie wziąłem pod uwagę. Ponadto, jeśli masz jakiekolwiek problemy podczas ponownej instalacji systemu operacyjnego, po prostu wpisz opis problemu w wyszukiwarce w lewym górnym rogu mojej witryny, z dużym prawdopodobieństwem opisałem już jego rozwiązanie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz