Polecenia Win + R (Uruchom) dla Windows 11 i Windows 10, które warto znać

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Większość użytkowników jest zaznajomiona z niektórymi poleceniami Win+R (kombinacja naciśnięcia klawisza z logo Windows i R na klawiaturze) lub z oknem dialogowym Uruchom, ale zwykle tylko z podstawowym zestawem często używanych poleceń tego typu. Ale takich poleceń jest znacznie więcej i można ich używać nie tylko w przypadku w pełni funkcjonalnego systemu, co może być bardzo przydatne.

Ten artykuł zawiera najciekawsze komendy Win+R dla Windows 11 i Windows 10 (odpowiednie również dla poprzednich wersji systemu), które z dużym prawdopodobieństwem przydadzą się któregoś dnia, oraz w pierwszej części instrukcji jak uruchomić Polecenia okna mogą być stosowane poza systemem pulpitu. Może się również przydać: elementy panelu sterowania do uruchomienia za pomocą Win + R lub cmd, skróty klawiszowe Windows 10, przydatne wbudowane narzędzia systemowe Windows.

W artykułach na temat poleceń Win + R można zobaczyć rozsądne rozważania na ten temat: do czego to służy? W końcu w Windows 10 mogę użyć wyszukiwania na pasku zadań lub innych sposobów, aby uruchomić to, czego potrzebuję: w menu kontekstowym przycisku Start, panelu sterowania lub innych lokalizacjach.

Tak, to prawda, ale istnieją równie rozsądne argumenty przemawiające za użyciem poleceń Uruchom:

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać część czytelników, teraz przejdźmy bezpośrednio do poleceń.

Przed kontynuowaniem należy zauważyć, że niektóre polecenia mają rozszerzenie .msc (elementy konsoli zarządzania komputerem), inne – .cpl (elementy panelu sterowania), a inne – .exe (wbudowane narzędzia systemowe Windows).

Przypominam: aby otworzyć okno dialogowe Uruchom, musisz przytrzymać klawisz Win (z logo Windows) i nacisnąć klawisz R, a następnie wprowadzić polecenie w oknie, które się otworzy. Drugim łatwym sposobem na Windows 11 i 10 jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy przycisku Start i wybranie Uruchom z menu kontekstowego.

Zacznijmy od poleceń, które umożliwiają szybkie uruchomienie narzędzi .exe wbudowanych w system Windows, określanie rozszerzenia w poleceniu zwykle nie jest konieczne.

Na pierwszy rzut oka to polecenie nie wygląda na przydatne: uruchamia tylko okno Eksploratora, ale jest to w poprawnie działającym systemie. Jeśli znajdziesz się w sytuacji „czarnego ekranu i wskaźnika myszy”, prawdopodobnie to samo polecenie będzie działać w inny sposób: uruchom pulpit, pasek zadań i inne znane elementy systemu Windows.

Za pomocą msconfig możemy uruchomić okno konfiguracji systemu, które jest przydatne na wiele sposobów.

Za pomocą tego okna możemy:

Polecenie otwiera Panel sterowania Windows – nic specjalnego. Ale za pomocą tego samego polecenia możemy również uruchamiać poszczególne elementy centrali, na przykład:

Polecenie msinfo32 otworzy okno Informacje o systemie.

W oknie możesz uzyskać informacje o komponentach sprzętowych i programowych komputera: sprawdź model płyty głównej, adres MAC, ilość pamięci RAM, liczbę rdzeni procesora, wersję i głębię bitową systemu Windows 10.

Polecenie uruchamia wbudowane narzędzie Oczyszczanie dysku systemu Windows, przeznaczone do usuwania niepotrzebnych plików tymczasowych, a po kliknięciu przycisku Wyczyść pliki systemowe nieużywane pliki systemowe, których objętość można obliczyć w gigabajtach.

Istnieje również sposób na uruchomienie narzędzia z dodatkowymi funkcjami, o tym: Oczyszczanie dysku systemu Windows w trybie zaawansowanym.

Win + R – mstsc.exe uruchamia okno „Podłączenie pulpitu zdalnego”, którego cel, jak sądzę, jest jasny z nazwy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat znaczenia Pulpitu zdalnego, zobacz Jak korzystać z Pulpitu zdalnego firmy Microsoft (RDP).

Polecenie otwiera opcje tworzenia kopii zapasowych i przywracania systemu Windows 10 z możliwością utworzenia dysku odzyskiwania systemu, skonfigurowania historii plików i utworzenia kopii zapasowej systemu.

mmc.exe uruchamia Microsoft Management Console (MMC), dodatek plug-in firmy Microsoft i innych firm, przeznaczony głównie dla administratorów systemu do zarządzania i monitorowania stanu sprzętu i składników oprogramowania systemu.

Za pomocą polecenia resmon.exe można otworzyć wbudowane narzędzie Monitor zasobów, które może być przydatne do analizy wydajności systemu i zużycia zasobów. Więcej: Korzystanie z Monitora zasobów systemu Windows.

Jedno z najczęściej wymienianych poleceń, regedit.exe, uruchamia Edytor rejestru systemu Windows, którego można użyć do dostosowania zachowania systemu na różne sposoby: większość poprawek i narzędzi do optymalizacji systemu operacyjnego wykorzystuje zmiany w rejestrze dla większości funkcji. Krótka instrukcja korzystania z edytora rejestru.

Perfmon.exe otwiera narzędzie Monitor systemu z narzędziami do monitorowania wydajności systemu. Posiada również monitor stabilności systemu.

To polecenie uruchamia wbudowane „Narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania Microsoft Windows”, którego obecności wielu nie podejrzewa w systemie (nie mylić z Windows Defender).

Narzędzie jest aktualizowane co miesiąc i może służyć jako podstawowe narzędzie do skanowania, jeśli podejrzewasz, że na Twoim komputerze znajdują się zagrożenia. Jednak narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania innych firm mogą być bardziej skuteczne.

I jeszcze kilka poleceń z tej samej sekcji, które mogą być również wymagane:

Poniższy zestaw poleceń umożliwia szybkie uruchamianie elementów dostępnych w Panelu sterowania, a także poszczególnych elementów sterujących, takich jak „Menedżer urządzeń” lub „Edytor lokalnych zasad grupy”.

Korzystając z okna dialogowego Uruchom, możesz szybko otworzyć niektóre często używane foldery systemu operacyjnego. Polecenia podane są w cudzysłowie, ale nie trzeba ich wpisywać, np. w drugim poleceniu wystarczy wpisać kropkę:

Wszystkie polecenia opisane w artykule są dość standardowe, ale mogą pomóc w szybkim otwarciu tych elementów, które są często wymagane. Lista nie zawiera wszystkich dostępnych poleceń, a jedynie te, które z większym prawdopodobieństwem będą potrzebne początkującemu użytkownikowi, a ponadto działają tak samo zarówno w systemie Windows 10, jak i we wcześniejszych wersjach systemu.

Jestem pewien, że będziesz miał coś do dodania do listy, chętnie skomentuję.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz