Pasek gier systemu Windows 10 — jak używać

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Windows 10 od dawna ma Game Bar, przeznaczony przede wszystkim do szybkiego dostępu do przydatnych funkcji w grach (ale może być również używany w niektórych zwykłych programach). Z każdą wersją aktualizowany jest pasek gry, ale głównie dotyczy to interfejsu – w rzeczywistości funkcje pozostają takie same.

Ten prosty przewodnik opisuje, jak korzystać z paska gier systemu Windows 10 (zrzuty ekranu dotyczą najnowszej wersji systemu) i do jakich zadań może się on przydać. Możesz być także zainteresowany: Tryb gry Windows 10, Jak wyłączyć pasek gier Windows 10.

Domyślnie pasek gry jest już włączony, ale jeśli z jakiegoś powodu okazało się, że tak nie jest, a skróty klawiszowe Win + G nie uruchamiają się, możesz go włączyć w Ustawieniach systemu Windows 10.

Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia – Gry i upewnij się, że pozycja „Nagrywaj klipy z gry, rób zrzuty ekranu i transmituj je za pomocą menu gry” w sekcji „Menu gry” jest włączona.

Następnie w dowolnej uruchomionej grze lub w niektórych aplikacjach możesz otworzyć pasek gry, naciskając kombinację klawiszy Win + G (możesz również ustawić własną kombinację klawiszy na powyższej stronie opcji). Ponadto, aby uruchomić pasek gier w najnowszej wersji systemu Windows 10, element „Menu gry” pojawił się w menu „Start”.

Po naciśnięciu skrótu klawiaturowego paska gry zobaczysz coś takiego, jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu. Ten interfejs umożliwia wykonanie zrzutu ekranu gry, wideo i sterowanie odtwarzaniem dźwięku z różnych źródeł na komputerze bezpośrednio podczas gry, bez przechodzenia na pulpit systemu Windows.

Niektóre czynności można wykonać (takie jak robienie zrzutów ekranu lub nagrywanie wideo) bez otwierania panelu gry, ale poprzez naciskanie odpowiednich klawiszy skrótu bez przerywania gry.

Wśród dostępnych funkcji paska gier systemu Windows 10:

Należy pamiętać, że jeśli podczas próby rozpoczęcia nagrywania wideo na pasku gry pojawi się komunikat „Ten komputer nie spełnia wymagań dotyczących sprzętu do nagrywania klipów”, najprawdopodobniej jest to bardzo stara karta wideo lub nie ma zainstalowanych sterowników to.

Domyślnie wszystkie nagrania i zrzuty ekranu są zapisywane w folderze systemowym Videos/Clips (C:UsersUsernameVideosCaptures) na komputerze. W razie potrzeby możesz zmienić lokalizację zapisu w opcjach klipu.

Tam możesz również zmienić jakość nagrywania dźwięku, FPS, z którym nagrywane jest wideo, domyślnie włączyć lub wyłączyć nagrywanie dźwięku z mikrofonu.

Na przycisku ustawień na pasku gry znajduje się niewielka liczba opcji, które mogą być przydatne:

Podsumowując, Game Bar to bardzo proste i przyjazne dla początkujących narzędzie do nagrywania wideo z gier, które nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania (patrz Najlepsze oprogramowanie do nagrywania ekranu). Czy korzystasz z aplikacji Game Bar (i w jakim celu, jeśli tak)?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz