Pamięć systemowa i skompresowana Windows 10 ładuje komputer

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Wielu użytkowników systemu Windows 10 zauważa, że ​​proces systemowy i skompresowanej pamięci intensywnie wykorzystuje procesor lub zużywa zbyt dużo pamięci RAM. Przyczyny tego zachowania mogą być różne (a zużycie pamięci RAM może być nawet normalnym działaniem procesu), czasami – błąd, częściej – problemy ze sterownikami lub sprzętem (w przypadkach, gdy procesor jest załadowany), ale inne opcje są możliwy.

Proces System i pamięć skompresowana w systemie Windows 10 jest jednym ze składników nowego systemu zarządzania pamięcią systemu operacyjnego i spełnia następującą funkcję: zmniejsza liczbę dostępów do plików stronicowania na dysku poprzez umieszczenie danych w postaci skompresowanej w pamięci RAM zamiast zapisywania na dysku ( teoretycznie powinno to przyspieszyć). Jednak według opinii funkcja nie zawsze działa zgodnie z oczekiwaniami.

Uwaga: jeśli masz dużą ilość pamięci RAM na komputerze i korzystasz z programów zasobożernych (lub otwierasz 100 kart w przeglądarce), „Pamięć systemowa i skompresowana” zużywa dużo pamięci RAM, ale nie powoduje problemów z wydajnością i nie obciąża procesora o kilkadziesiąt procent, to z reguły jest to normalne działanie systemu i nie masz się czym martwić.

Poniżej przedstawiono niektóre z najbardziej prawdopodobnych powodów, dla których określony proces zużywa zbyt dużo zasobów komputera oraz opis krok po kroku, co należy zrobić w każdej z sytuacji.

Przede wszystkim, jeśli problem z wykorzystaniem procesora przez proces Systemu i skompresowanej pamięci występuje po wybudzeniu ze stanu uśpienia (i wszystko działa poprawnie po ponownym uruchomieniu) lub po niedawnej reinstalacji (i zresetowaniu lub aktualizacji) systemu Windows 10, powinieneś zwróć uwagę na sterowniki swojej płyty głównej lub laptopa.

Czyniąc to, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

Oddzielnie zwróć uwagę na sterowniki karty graficznej. Problem z procesem może w nich tkwić i można go rozwiązać na różne sposoby:

Jeśli manipulacje ze sterownikami nie pomogły, próbujemy innych metod.

W niektórych przypadkach problem (w tym przypadku błąd) z obciążeniem procesora lub pamięci w opisanej sytuacji można rozwiązać w prostszy sposób:

Możesz przeczytać więcej o tym, jak wyłączyć lub zmienić ustawienia pliku stronicowania tutaj: Plik stronicowania Windows 10.

Inną możliwą przyczyną ładowania skompresowanej pamięci przez proces jest nieprawidłowe działanie antywirusa podczas sprawdzania pamięci. W szczególności może się to zdarzyć, jeśli zainstalujesz program antywirusowy bez obsługi systemu Windows 10 (czyli dowolną nieaktualną wersję, zobacz Najlepszy program antywirusowy dla systemu Windows 10).

Możliwe jest również, że masz zainstalowanych kilka programów ochrony komputera, które powodują konflikty ze sobą (w większości przypadków więcej niż 2 antywirusy, nie licząc wbudowanego obrońcy systemu Windows 10, powodują pewne problemy, które wpływają na wydajność systemu).

Niektóre opinie na temat tego problemu sugerują, że w niektórych przypadkach moduły zapory w programie antywirusowym mogą być przyczyną obciążenia wyświetlanego dla procesu „System i pamięć skompresowana”. Zalecam sprawdzenie przez tymczasowe wyłączenie ochrony sieci (zapory) w swoim programie antywirusowym.

Czasami manipulacje w przeglądarce Google Chrome mogą rozwiązać problem. Jeśli masz tę przeglądarkę zainstalowaną, a zwłaszcza działającą w tle (lub ładowanie pojawia się po krótkim czasie korzystania z przeglądarki), spróbuj następujących rzeczy:

Następnie spróbuj ponownie uruchomić komputer (a mianowicie ponowne uruchomienie) i zwróć uwagę, czy proces „System i pamięć skompresowana” przejawia się w taki sam sposób, jak wcześniej podczas pracy.

Jeśli żadna z opisanych metod nie pomogła rozwiązać problemów z obciążeniem spowodowanym przez proces systemu i pamięci skompresowanej, oto kilka innych nieprzetestowanych, ale według niektórych recenzji, czasami działających sposobów rozwiązania problemu:

Mam nadzieję, że jedno z rozwiązań pozwoli Ci uporać się z problemem. Nie zapomnij też sprawdzić komputera pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania, ponieważ mogą one również powodować nieprawidłowe działanie systemu Windows 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz