Okno poza ekranem w systemie Windows – jak przywrócić program z powrotem na ekran

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Wielu użytkowników spotkało się z faktem, że program z tego czy innego powodu wyszedł poza ekran, a możliwość powrotu okna na pulpit do jego środka nie jest widoczna: nie ma nic do chwycenia za pomocą myszy, a menu kontekstowe na pasku zadań nie pokazuje działań, które są potrzebne. Ta prosta instrukcja dla początkujących szczegółowo opisuje, jak przywrócić okno programu spoza ekranu, jeśli przypadkowo się tam znalazło, a mysz nie może tego zrobić.

Uwaga: jeśli wszystkie okna wychodzą poza granice ekranu, a ponadto przesuwa się tam wskaźnik myszy, przyczyną tego może być: nieprawidłowo ustawiona rozdzielczość ekranu (ustaw zalecaną rozdzielczość) lub podłączony drugi monitor, telewizor lub projektor – nawet jeśli jest wyłączony, odłącz od niego kabel lub wyłącz wyświetlanie na drugim ekranie w ustawieniach wyświetlania systemu Windows.

Ikony uruchamianych programów są zwykle wyświetlane na pasku zadań Windows 10, 8.1 i Windows 7 (domyślnie znajduje się na dole pulpitu), pomogą nam przenieść okno w żądane miejsce:

Innym sposobem korzystania z wbudowanych narzędzi systemu Windows jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pustym obszarze paska zadań i wybranie elementu „Ułóż kaskadę okien”, „Ułóż stos okien” lub innego elementu związanego z lokalizacją okien na pulpit z menu kontekstowego (działa tylko dla zmaksymalizowanych okien).

Jeśli często napotykasz ten problem, możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia Window Centering Helper dostępnego na oficjalnej stronie dewelopera https://kamilszymborski.github.io/.

Po uruchomieniu programu możesz włączyć w nim dwie opcje: automatyczne umieszczanie nowych okien na środku ekranu oraz automatyczne umieszczanie okienka na środku ekranu po trzykrotnym naciśnięciu klawisza Shift. Oba punkty działają poprawnie i nie ma problemów.

Mam nadzieję, że materiał dla niektórych początkujących użytkowników był przydatny.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz