Nie tak dawno na stronie pojawiła się recenzja Windows Repair Toolbox – zestawu narzędzi do rozwiązywania problemów z komputerem, a między innymi zawierała darmowy program do odzyskiwania danych Puran File Recovery, o którym nigdy wcześniej nie słyszałem. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie programy, które znam z tego zestawu są naprawdę dobre i mają przyzwoitą reputację, postanowiłem wypróbować również to narzędzie.
W kwestii odzyskiwania danych z dysków, pendrive’ów i nie tylko, przydatne mogą być również następujące materiały: Najlepsze oprogramowanie do odzyskiwania danych, Darmowe oprogramowanie do odzyskiwania danych.
Do testu użyłem zwykłego pendrive’a, który w różnym czasie miał różne pliki, w tym dokumenty, zdjęcia, pliki instalacyjne Windows. Wszystkie pliki zostały z niego usunięte, po czym zostały sformatowane z FAT32 na NTFS (szybki format) – ogólnie rzecz biorąc, dość powszechna sytuacja zarówno w przypadku dysków flash, jak i kart pamięci do smartfonów i aparatów.
Po uruchomieniu Puran File Recovery i wybraniu języka (polski jest na liście) otrzymasz krótką pomoc dotyczącą dwóch trybów skanowania – „Głębokie skanowanie” i „Pełne skanowanie”.
Opcje są ogólnie bardzo podobne, ale druga obiecuje również znaleźć utracone pliki z utraconych partycji (może mieć znaczenie w przypadku dysków twardych, na których partycje zniknęły lub zamieniły się w RAW, w tym przypadku na powyższej liście wybierz nie dysk z literą, ale z odpowiednim dyskiem fizycznym) .
W moim przypadku staram się po prostu wybrać mój sformatowany dysk flash USB, „Głębokie skanowanie” (inne opcje nie uległy zmianie) i sprawdzić, czy program może znaleźć i odzyskać z niego pliki.
Skanowanie trwało dość długo (pamięć flash 16 GB, USB 2.0, około 15-20 minut), a wynik ogólnie był zadowalający: znaleziono wszystko, co znajdowało się na dysku flash przed usunięciem i sformatowaniem, a także znaczną liczbę pliki, które znajdowały się na nim jeszcze wcześniej i zostały usunięte przed eksperymentem.
Aby przywrócić niezbędne pliki, możesz je zaznaczyć (lub kliknąć „Wybierz wszystko” u dołu) i określić folder, do którego mają zostać przywrócone (ale w żadnym wypadku nie przywracaj danych na ten sam dysk fizyczny, z którego są przywrócone, więcej na ten temat w artykule Odzyskiwanie danych dla początkujących), kliknij przycisk „Przywróć” i wybierz, jak dokładnie to zrobić – po prostu napisz do tego folderu lub posortuj go w foldery (zgodnie z „poprawnymi” jeśli ich struktura został przywrócony i przez wygenerowane, według typu pliku, jeśli nie był).
Podsumowując: działa, prosto i wygodnie, plus po polsku. Pomimo tego, że podany przykład odzyskiwania danych może wydawać się prosty, z mojego doświadczenia czasami zdarza się, że nawet płatne oprogramowanie z podobnymi scenariuszami sobie nie radzi, ale nadaje się tylko do odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików bez żadnego formatowania (a jest to najłatwiejsza opcja ) .
Możesz pobrać Puran File Recovery z oficjalnej strony http://www.puransoftware.com/File-Recovery-Download.html, gdzie program jest prezentowany w trzech wersjach – instalatora, a także wersje przenośne dla 64-bitowych i 32-bitowy (x86) Windows (nie wymaga instalacji na komputerze, wystarczy rozpakować archiwum i uruchomić program).
Zwróć uwagę, że po prawej stronie znajduje się mały zielony przycisk pobierania z tekstem Pobierz i znajduje się obok reklamy, gdzie ten tekst również może się znajdować. Nie przegap.
Podczas korzystania z instalatora uważaj – próbowałem go i nie zainstalowano żadnego dodatkowego oprogramowania, ale według znalezionych recenzji może się to zdarzyć. Dlatego polecam przeczytać tekst w oknach dialogowych i odmówić zainstalowania tego, czego nie potrzebujesz. Moim zdaniem łatwiej i wygodniej jest korzystać z Puran File Recovery Portable, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że z reguły takie programy nie są bardzo często używane na komputerze.