Odzyskiwanie danych w programie File Scavenger

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

W komentarzach do recenzji najlepszych programów do odzyskiwania danych jeden z czytelników napisał, że od dawna używa w tym celu File Scavengera i jest bardzo zadowolony z wyników.

Wreszcie dotarłem do tego programu i jestem gotowy podzielić się moim doświadczeniem w zakresie odzyskiwania plików, które zostały usunięte z dysku flash, a następnie sformatowane w innym systemie plików (wynik powinien być w przybliżeniu taki sam w przypadku odzyskiwania z dysku twardego lub karty pamięci) .

Do testu File Scavenger wykorzystano pendrive o pojemności 16 GB, na którym w folderach znajdowały się materiały z serwisu remontka.pro w postaci dokumentów Word (docx) oraz obrazów png. Wszystkie pliki zostały usunięte, po czym dysk został sformatowany z FAT32 na NTFS (szybki format). Wprawdzie scenariusz nie jest najbardziej ekstremalny, ale podczas testu odzyskiwania danych w programie okazało się, że najwyraźniej radzi sobie z dużo bardziej skomplikowanymi przypadkami.

Pierwszą rzeczą do powiedzenia jest to, że File Scavenger nie ma polskiego języka interfejsu i jest płatny, jednak nie spiesz się, aby zamknąć recenzję: nawet darmowa wersja pozwoli ci przywrócić niektóre pliki i zapewni podgląd wszystkich zdjęć i innych plików graficznych (aby upewnić się, że działa).

Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem File Scavenger zaskoczy Cię tym, co może znaleźć i odzyskać (w porównaniu z innymi programami do odzyskiwania danych). Byłem zaskoczony i widziałem wiele różnych programów tego typu.

Program nie wymaga obowiązkowej instalacji na komputerze (co moim zdaniem należy przypisać zaletom tak małych narzędzi), po pobraniu i uruchomieniu pliku wykonywalnego można wybrać opcję „Uruchom”, aby uruchomić File Scavenger Data Recovery bez instalacji, którą wykonałem (użyłam wersji Demo). Obsługiwane są systemy Windows 10, 8.1, Windows 7 i Windows XP.

Główne okno File Scavenger ma dwie główne zakładki: Krok 1: Skanuj (Krok 1: Wyszukaj) i Krok 2: Zapisz (Krok 2: Zapisywanie). Logiczne jest zacząć od pierwszego kroku.

Podsumowując, cały proces wyszukiwania usuniętych i utraconych w inny sposób plików zajął około 20 minut w przypadku dysku flash USB 2.0 o pojemności 16 GB. Po zakończeniu skanowania zostanie wyświetlona wskazówka, jak korzystać z listy znalezionych plików, przełączać się między dwiema opcjami widoku i w wygodny sposób je sortować.

W widoku drzewa (w postaci drzewa katalogów) wygodniej będzie badać strukturę folderów, w widoku listy znacznie łatwiej będzie nawigować po typach plików i datach ich utworzenia lub modyfikacji. Po wybraniu znalezionego pliku obrazu możesz również kliknąć przycisk „Podgląd” w oknie programu, aby otworzyć okno podglądu.

A teraz o tym, co zobaczyłem w wyniku i który z znalezionych plików zostałem poproszony o przywrócenie:

Ostatni punkt jest tym, co mnie najbardziej zaskoczyło: w końcu ten dysk był używany więcej niż jeden raz do różnych celów, najczęściej do formatowania i nagrywania znacznych ilości danych. I ogólnie: nie widziałem jeszcze takiego wyniku w tak pozornie prostym programie do odzyskiwania danych.

Aby przywrócić pojedyncze pliki lub foldery, zaznacz je, a następnie przejdź do zakładki Zapisz. Na nim określ lokalizację zapisu w polu „Zapisz w” za pomocą przycisku „Przeglądaj”. Pole wyboru „Użyj nazw folderów” oznacza, że ​​przywrócona struktura folderów zostanie również zapisana w wybranym folderze.

Jak działa odzyskiwanie danych w bezpłatnej wersji File Scavenger:

Wszystko, co zostało przywrócone i zmieściło się w określonej ilości danych, otwiera się całkowicie pomyślnie bez żadnych problemów. Podsumowując: jestem całkowicie zadowolony z wyniku i jeśli moje krytyczne dane ucierpią, a narzędzia takie jak Recuva nie mogą pomóc, mogę rozważyć zakup File Scavenger. A jeśli masz do czynienia z faktem, że żaden program nie może znaleźć plików, które zostały usunięte lub w inny sposób zniknęły, polecam również zaznaczenie tej opcji, są szanse.

Kolejną cechą, o której należy wspomnieć na końcu recenzji, jest możliwość stworzenia pełnego obrazu dysku, a następnie przywrócenia z niego danych, a nie z dysku fizycznego. Może to być bardzo przydatne, aby zapewnić bezpieczeństwo tego, co pozostało na dysku twardym, dysku flash lub karcie pamięci.

Obraz jest tworzony za pomocą menu Plik – Dysk wirtualny – Utwórz plik obrazu dysku. Podczas tworzenia obrazu musisz potwierdzić, że rozumiesz, że musisz utworzyć obraz na dysku innym niż dysk, na którym znajdują się utracone dane, za pomocą odpowiedniego pola wyboru, wybierz dysk i lokalizację docelową obrazu, a następnie uruchom tworzenie go za pomocą przycisku „Utwórz”.

W przyszłości utworzony obraz można również załadować do programu za pomocą menu Plik – Dysk wirtualny – Załaduj plik obrazu dysku i wykonywać z niego operacje odzyskiwania danych, tak jakby był to zwykły podłączony dysk.

Możesz pobrać File Scavenger (wersja próbna) z oficjalnej strony internetowej http://www.quetek.com/, która zawiera 32-bitowe i 64-bitowe wersje programu osobno dla Windows 7 – Windows 10 i Windows XP. Jeśli interesują Cię darmowe programy do odzyskiwania danych, polecam zacząć od Recuva.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz