Odzyskiwanie bootloadera Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Jeśli po zainstalowaniu drugiego systemu operacyjnego, próbując wykorzystać wolne miejsce na ukrytych partycjach dyskowych lub je sformatować, w przypadku awarii systemu, podczas eksperymentowania z EasyBCD i w innych przypadkach masz do czynienia z tym, że system Windows 10 nie uruchamia się, zgłaszanie „Nie znaleziono systemu operacyjnego”, „Nie znaleziono urządzenia startowego. Włóż dysk startowy i naciśnij dowolny klawisz”, może być konieczne przywrócenie programu ładującego Windows 10, który zostanie omówiony poniżej.

Niezależnie od tego, czy masz system UEFI, czy BIOS, czy system jest zainstalowany na dysku GPT z ukrytą partycją rozruchową EFI systemu FAT32, czy na MBR z partycją zarezerwowaną przez system, kroki odzyskiwania będą takie same w większości sytuacji. Jeśli żadne z poniższych nie pomoże, spróbuj zresetować system Windows 10 i zachować dane (trzecia metoda). Uwaga: Błędy takie jak te powyżej niekoniecznie są spowodowane przez uszkodzony program ładujący systemu operacyjnego. Przyczyną może być włożona płyta CD lub podłączony dysk USB (spróbuj go wyjąć), nowy dodatkowy dysk twardy lub problemy z istniejącym dyskiem twardym (przede wszystkim sprawdź, czy jest widoczny w BIOS-ie).

Środowisko odzyskiwania systemu Windows 10 oferuje opcję naprawy podczas uruchamiania, która działa zaskakująco dobrze i jest wystarczająca w większości przypadków (ale nie zawsze). Aby przywrócić bootloader w ten sposób, wykonaj następujące kroki.

Po zakończeniu zobaczysz komunikat informujący, że odzyskiwanie nie powiodło się, albo komputer automatycznie uruchomi się ponownie (nie zapomnij przywrócić rozruchu z dysku twardego do systemu BIOS) już w przywróconym systemie (ale nie zawsze).

Jeśli opisana metoda nie pomogła rozwiązać problemu, przechodzimy do wydajniejszej, ręcznej metody.

Aby przywrócić bootloader, będziesz potrzebować dystrybucji systemu Windows 10 (rozruchowy dysk flash USB lub dysk) lub dysku odzyskiwania systemu Windows 10. Jeśli ich nie masz, do ich utworzenia będziesz musiał użyć innego komputera. Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia dysku odzyskiwania, zobacz Przywracanie systemu Windows 10.

Następnym krokiem jest rozruch z określonego nośnika poprzez ustawienie rozruchu z niego na BIOS (UEFI) lub za pomocą menu rozruchu. Po uruchomieniu, jeśli jest to instalacyjny dysk flash lub dysk, na ekranie wyboru języka naciśnij klawisze Shift + F10 lub Shift + Fn + F10 na niektórych laptopach (otworzy się wiersz polecenia). Jeśli jest to dysk odzyskiwania, wybierz z menu Diagnostyka – Opcje zaawansowane – Wiersz polecenia.

W wierszu polecenia wprowadź kolejno trzy polecenia (po każdym naciśnięciu klawisza Enter):

W wyniku polecenia list volume zobaczysz listę zamontowanych woluminów. Zapamiętaj literę woluminu, na którym znajdują się pliki systemu Windows 10 (podczas procesu odzyskiwania może to nie być partycja C, ale partycja pod inną literą).

W większości przypadków (na komputerze jest tylko jeden system operacyjny Windows 10, dostępna jest ukryta partycja EFI lub MBR), aby przywrócić bootloader, wystarczy następnie wykonać jedno polecenie:

bcdboot C:windows (gdzie może być konieczne podanie innej litery zamiast C, jak wspomniano powyżej).

Uwaga: jeśli komputer ma kilka systemów operacyjnych, na przykład Windows 10 i 8.1, możesz uruchomić to polecenie dwukrotnie, w pierwszym przypadku określając ścieżkę do plików jednego systemu operacyjnego, w drugim – inny (nie działa w systemie Linux i XP.Dla 7-ki zależy od konfiguracji).

Po wykonaniu tego polecenia zobaczysz komunikat, że pliki do pobrania zostały pomyślnie utworzone. Możesz spróbować zrestartować komputer w trybie normalnym (poprzez wyjęcie bootowalnego dysku flash USB lub dysku) i sprawdzić, czy system uruchamia się (po niektórych awariach rozruch nie następuje natychmiast po przywróceniu bootloadera, ale po sprawdzeniu dysku HDD lub SSD i ponownym uruchomieniu może również pojawić się błąd 0xc0000001, który w tym przypadku również jest zwykle naprawiany przez proste ponowne uruchomienie).

Jeśli powyższa metoda nie zadziałała, wracamy do wiersza poleceń w taki sam sposób, jak wcześniej. Wprowadzamy polecenia diskpart, a następnie – wyświetlamy wolumin. I badamy podłączone partycje dyskowe.

Jeśli masz system z UEFI i GPT, na liście powinieneś zobaczyć ukrytą partycję z systemem plików FAT32 i rozmiarem 99-300 MB. Jeśli BIOS i MBR, należy wykryć partycję 500 MB (po czystej instalacji systemu Windows 10) lub mniej z systemem plików NTFS. Potrzebujesz numeru tej sekcji N (Tom 0, Tom 1 itd.). Zwróć także uwagę na literę odpowiadającą partycji, na której przechowywane są pliki systemu Windows.

Wprowadź następujące polecenia w kolejności:

Po zakończeniu zamknij wiersz polecenia i uruchom ponownie komputer nie z zewnętrznego dysku rozruchowego, sprawdź, czy uruchamia się system Windows 10.

Mam nadzieję, że powyższe informacje mogą Ci pomóc. Nawiasem mówiąc, możesz również wypróbować „Naprawę podczas uruchamiania” w zaawansowanych opcjach rozruchu lub z dysku odzyskiwania systemu Windows 10. Niestety nie zawsze wszystko idzie gładko, a problem można łatwo rozwiązać: często (w przypadku braku uszkodzenia dysku twardego, co może być również) musisz uciec się do ponownej instalacji systemu operacyjnego. Możesz także wypróbować proste polecenie bootrec.exe /fixboot, aby go przywrócić (zobacz Używanie bootrec.exe do naprawy rekordów rozruchowych).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz