Odtwarzacz multimedialny VLC – więcej niż tylko odtwarzacz multimedialny

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Odtwarzacz multimedialny VLC jest znany wielu jako jeden z najlepszych darmowych odtwarzaczy multimedialnych, który obsługuje prawie wszystkie popularne formaty wideo i audio, dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Linux, Android, a także iPhone’a i iPada (i nie tylko). Jednak nie wszyscy wiedzą o dodatkowych funkcjach, które są obecne w VLC i mogą być przydatne.

Ta recenzja zawiera ogólne informacje o odtwarzaczu i o tych przydatnych funkcjach VLC, które często są nieznane nawet zwykłym użytkownikom tego odtwarzacza.

VLC media player to prosty i jednocześnie bardzo funkcjonalny odtwarzacz dla różnych systemów operacyjnych z otwartym kodem źródłowym i własnymi kodekami obsługującymi odtwarzanie treści w większości formatów, które można znaleźć w Internecie lub na płytach (DVD / i później niektóre dodatkowe kroki – i Blu-ray), obsługiwane jest odtwarzanie strumieniowego wideo i audio (na przykład, aby oglądać telewizję internetową lub słuchać radia online. Zobacz także Jak oglądać telewizję online za darmo).

Odtwarzacz VLC można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony dewelopera – https://www.videolan.org/vlc/ (gdzie dostępne są wersje dla wszystkich obsługiwanych systemów operacyjnych, w tym starszych wersji Windows). VLC na platformy mobilne Android i iOS można pobrać z oficjalnych sklepów z aplikacjami – Play Store i Apple App Store.

Z dużym prawdopodobieństwem po zainstalowaniu odtwarzacza nie będziesz miał problemów z używaniem go zgodnie z przeznaczeniem – odtwarzanie wideo i audio z plików na komputerze, z sieci lub z dysków, interfejs programu jest intuicyjny.

Najprawdopodobniej nie będzie problemów z ustawieniem efektów dźwiękowych, korektą wideo (jeśli to konieczne), włączaniem lub wyłączaniem napisów, tworzeniem listy odtwarzania i podstawowymi ustawieniami odtwarzacza.

Jednak możliwości VLC nie ograniczają się do wszystkich powyższych.

Oprócz zwykłych sposobów odtwarzania treści multimedialnych, odtwarzacz multimedialny VLC może wykonywać dodatkowe czynności (konwersja wideo, nagrywanie ekranu) i ma rozbudowane opcje dostosowywania (w tym obsługę rozszerzeń, motywów, gestów myszy).

Odtwarzacz VLC obsługuje rozszerzenia, które pozwalają rozszerzyć jego możliwości (automatyczne pobieranie napisów, słuchanie radia internetowego i wiele więcej). Większość rozszerzeń to pliki .lua i czasami mogą być trudne do zainstalowania, ale możesz sobie poradzić.

Kolejność instalowania rozszerzeń jest następująca:

Odtwarzacz VLC obsługuje motywy (skórki), które można również pobrać ze strony addons.videolan.org w sekcji „Skórki VLC”.

Wykonaj poniższe czynności, aby zainstalować motyw:

Przy następnym uruchomieniu zobaczysz, że wybrana przez Ciebie skórka VLC została zainstalowana.

VLC ma wbudowany serwer HTTP, który umożliwia sterowanie odtwarzaniem przez przeglądarkę: na przykład możesz wybrać stację radiową, przewinąć wideo itp. z telefonu podłączonego do tego samego routera, co komputer z VLC.

Interfejs HTTP jest domyślnie wyłączony, aby go włączyć, wykonaj następujące kroki:

VLC może być używany do konwersji filmów (i więcej, na przykład można przekonwertować Audio CD na MP3). Dla tego:

Ponadto w kontekście konwersji formatów wideo przydatna może być recenzja: Najlepsze darmowe konwertery wideo w języku polskim.

Jeśli przejdziesz do „Narzędzia” – „Ustawienia” – „Wszystkie” – „Interfejs” – „Interfejsy sterowania”, włączysz „Interfejs sterowania gestami myszy” i zrestartujesz VLC, zacznie obsługiwać odpowiednie gesty (domyślnie – po lewej wciśnięty przycisk myszy) .

Podstawowe gesty VLC:

I na koniec kilka bardziej przydatnych funkcji odtwarzacza wideo:

Masz coś do dodania? Byłbym zadowolony, gdybyś podzielił się ze mną i innymi czytelnikami w komentarzach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz