Nowość w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

21 stycznia 2015 r. odbyło się kolejne wydarzenie Microsoftu poświęcone nadchodzącemu w tym roku systemowi Windows 10. Zapewne czytaliście już wiadomości na ten temat i wiecie coś o innowacjach, ale skupię się na tych rzeczach, które wydają mi się ważne i powiem ci, co o nich myślę.

Być może najważniejszą rzeczą do powiedzenia jest to, że aktualizacja do Windows 10 z Seven i Windows 8 będzie bezpłatna przez pierwszy rok po wydaniu nowej wersji. Biorąc pod uwagę fakt, że większość użytkowników korzysta teraz z Windows 7 i 8 (8.1), prawie wszyscy będą mogli otrzymać nowy system operacyjny za darmo (pod warunkiem, że używają licencjonowanego oprogramowania).

Nawiasem mówiąc, w niedalekiej przyszłości zostanie wydana nowa wersja próbna systemu Windows 10 i tym razem, jak się spodziewałem, z obsługą języka polskiego (wcześniej nas to nie rozpieszczało) i jeśli chcesz spróbować w pracy , można uaktualnić (Jak przygotować Windows 7 i 8 do aktualizacji do Windows 10), pamiętaj tylko, że jest to tylko wersja przedpremierowa i jest szansa, że ​​wszystko nie będzie działać tak, jak byśmy chcieli.

Przede wszystkim we wszystkich wiadomościach o Windows 10 po 21 stycznia pojawiają się informacje o nowej przeglądarce Spartan, osobistym asystencie Cortany (jak Google Now na Androidzie i Siri na Apple) oraz wsparciu dla hologramów za pomocą urządzenia Microsoft HoloLens.

Spartan jest więc nową przeglądarką Microsoftu. Wykorzystuje ten sam silnik co Internet Explorer, z którego usunięto nadmiar. Nowy minimalistyczny interfejs. Zapowiada się szybciej, wygodniej i lepiej.

Jak dla mnie to nie jest taka ważna wiadomość – cóż, przeglądarka i przeglądarka, konkurencja w minimalizmie interfejsu nie jest tym, na co zwracasz uwagę przy wyborze. Jak to będzie działać i co konkretnie będzie lepsze dla mnie jako użytkownika, dopóki nie powiesz. I myślę, że trudno mu będzie pozyskać tych, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z Google Chrome, Mozilla Firefox czy Opery, Spartan trochę się spóźnia.

Osobisty asystent Cortany to coś, na co warto zwrócić uwagę. Podobnie jak Google Now, nowa funkcja pokaże powiadomienia o rzeczach, które Cię interesują, prognozę pogody, informacje z kalendarza, pomoże utworzyć przypomnienie, notatkę lub wysłać wiadomość.

Ale nawet tutaj nie jestem do końca optymistą: na przykład, aby Google Now naprawdę pokazał mi to, co może mnie zainteresować, wykorzystuje informacje z mojego telefonu z Androidem, kalendarza i poczty, historię przeglądarki Chrome na komputerze i chyba coś jeszcze , o którym nie mam pojęcia.

I przypuszczam, że do jakościowej pracy Cortany, aby chcieć z niej korzystać, trzeba będzie też mieć telefon od Microsoftu, korzystać z przeglądarki Spartan oraz używać Outlooka i OneNote jako aplikacji odpowiednio do kalendarza i notatek. Nie jestem pewien, czy wielu użytkowników pracuje w ekosystemie Microsoftu lub planuje się do niego przenieść.

Windows 10 będzie zawierał niezbędne interfejsy API do budowania środowiska holograficznego za pomocą Microsoft HoloLens (urządzenie do noszenia w wirtualnej rzeczywistości). Filmy wyglądają imponująco, tak.

Ale: ja, jako zwykły użytkownik, tego nie potrzebuję. Podobnie, pokazując te same filmy, informowali o wbudowanej obsłudze drukowania 3D w Windows 8, nie czuję nic z tej konkretnej korzyści. W razie potrzeby to, co jest potrzebne do druku 3D lub obsługi HoloLens, na pewno można zainstalować osobno, a potrzeba na to nie pojawia się zbyt często.

Uwaga: biorąc pod uwagę, że Xbox One będzie działał w systemie Windows 10, możliwe, że pojawią się ciekawe gry na tę konsolę obsługujące technologię HoloLens i będzie się tam przydać.

Najważniejsze informacje dla graczy: Oprócz omówionego poniżej DirectX 12, system Windows 10 będzie zawierał wbudowane nagrywanie wideo z rozgrywki, klawisz Windows + G do nagrywania ostatnich 30 sekund gry oraz ściślejszą integrację gier Windows i Xbox, w tym gier online i strumieniowanie gier z konsoli Xbox na komputer lub tablet z systemem Windows 10 (co oznacza, że ​​możesz grać w grę uruchomioną na konsoli Xbox na innym urządzeniu).

Windows 10 zintegruje nową wersję bibliotek gier DirectX. Microsoft twierdzi, że wydajność w grach będzie nawet o 50% szybsza, a zużycie energii zmniejszone o połowę.

Wygląda nierealnie. Być może połączenie: nowe gry, nowe procesory (np. Skylake) i DirectX 12 da w efekcie coś podobnego do deklarowanego, a nawet w to trudno uwierzyć. Zobaczmy: jeśli za półtora roku pojawi się ultrabook, na którym będzie można grać w GTA 6 przez 5 godzin (wiem, że takiej gry nie ma) na zasilaniu bateryjnym, to jest to prawda.

Uważam, że wraz z wydaniem finalnej wersji Windowsa 10 warto go zaktualizować. Dla użytkowników Windows 7 przyniesie szybsze prędkości rozruchu, lepsze zabezpieczenia (swoją drogą nie wiem jakie będą różnice w tym zakresie od 8 jeszcze), możliwość zresetowania komputera bez ręcznej reinstalacji systemu operacyjnego, wbudowana obsługa USB 3.0 i nie tylko. Wszystko to w dość znajomym interfejsie.

Myślę, że użytkownikom Windows 8 i 8.1 przyda się również aktualizacja i uzyskanie bardziej dopracowanego systemu (wreszcie panel sterowania i zmiana ustawień komputera zostały połączone, rozdzielenie przez cały czas wydawało mi się śmieszne) z nowymi funkcjami . Na przykład od dawna czekam na wirtualne pulpity w systemie Windows.

Dokładna data premiery nie jest znana, ale przypuszczalnie jesienią 2015 roku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz