Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku (rozwiązanie)

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

W tym przewodniku szczegółowo opisano, co zrobić, jeśli podczas instalacji systemu Windows zostaniesz poinformowany, że nie można zainstalować systemu Windows na partycji dysku, a szczegółowo – „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Twój sprzęt komputerowy może nie obsługiwać uruchamiania z tego dysku. Upewnij się, że kontroler dla tego dysku jest włączony w menu BIOS komputera.” Podobne błędy i jak je naprawić: Instalacja na dysk nie jest możliwa, wybrany dysk ma styl partycji GPT, Instalacja na tym dysku nie jest możliwa, wybrany dysk zawiera tabelę partycji MBR, Nie udało się utworzyć nowej lub znaleźć istniejąca partycja podczas instalacji systemu Windows 10.

Jeśli wybierzesz tę sekcję i klikniesz „Dalej” w instalatorze, zobaczysz błąd informujący, że nie mogliśmy utworzyć nowego lub znaleźć istniejącego, z sugestią wyświetlenia dodatkowych informacji w plikach dziennika instalatora. Oto sposoby naprawienia takiego błędu (który może wystąpić w programach instalacyjnych systemu Windows 10 – Windows 7).

Ponieważ coraz częściej na komputerach i laptopach użytkowników pojawiają się różne tablice partycji na dyskach (GPT i MBR), tryby pracy HDD (AHCI i IDE) oraz typy rozruchu (EFI i Legacy), błędy pojawiają się również częściej, gdy instalowanie systemu Windows 10, 8 lub Windows 7 spowodowane tymi ustawieniami. Opisany przypadek to tylko jeden z takich błędów.

Uwaga: Jeśli komunikatowi, że nie można zainstalować dysku, towarzyszy błąd 0x80300002 lub tekst „Ten dysk może wkrótce ulec awarii” – może to być spowodowane złym podłączeniem dysku lub kablami SATA, a także uszkodzeniem samego dysku lub kable. Ten przypadek nie jest uwzględniony w bieżącym materiale.

Najczęściej ten błąd występuje podczas instalacji systemu Windows 7 na starych komputerach z systemem BIOS i rozruchem Legacy, w przypadkach, gdy tryb AHCI (lub dowolny tryb RAID, SCSI) jest włączony w systemie BIOS w parametrach pracy urządzeń SATA (tj. Dysk twardy ).

Rozwiązaniem w tym konkretnym przypadku jest wejście do ustawień BIOS i zmiana trybu dysku twardego na IDE. Z reguły odbywa się to gdzieś w sekcji Integrated Peripherals – SATA Mode w ustawieniach BIOS (kilka przykładów na zrzucie ekranu).

Ale nawet jeśli nie masz „starego” komputera lub laptopa, ta opcja również może działać. Jeśli instalujesz Windows 10 lub 8, zamiast włączać tryb IDE, polecam:

To prawda, że ​​w tej opcji możesz napotkać inny rodzaj błędu, w tekście którego zostanie zgłoszone, że wybrany dysk zawiera tabelę partycji MBR (instrukcje dotyczące korekty są wymienione na początku tego artykułu).

Dlaczego tak się dzieje, sam nie rozumiałem w pełni (w końcu sterowniki AHCI są zawarte na obrazach systemu Windows 7 i nowszych). Co więcej, udało mi się odtworzyć błąd instalacji Windows 10 (zrzuty ekranu są stamtąd) – po prostu zmieniając kontroler dysku z IDE na SCSI dla maszyny wirtualnej Hyper-V „pierwszej generacji” (tj. z BIOS-em).

Czy wskazany błąd pojawi się podczas rozruchu i instalacji EFI na dysku pracującym w trybie IDE, nie mogłem sprawdzić, ale przyznaję się do tego (w tym przypadku próbujemy włączyć AHCI dla dysków SATA w UEFI).

Również w kontekście opisywanej sytuacji może się przydać materiał: Jak włączyć tryb AHCI po zainstalowaniu Windows 10 (wszystko jest tak samo dla poprzednich systemów operacyjnych).

W niektórych przypadkach problem wynika ze specyfiki sprzętu użytkownika. Najczęstszą opcją jest obecność pamięci podręcznej SSD na laptopie, konfiguracje wielodyskowe, macierze RAID i karty SCSI.

Ten temat został poruszony w moim artykule Windows nie widzi dysku twardego podczas instalacji, ale najważniejsze jest to, że jeśli masz powody sądzić, że funkcje sprzętowe są przyczyną błędu „Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku”, Pierwszą rzeczą do zrobienia jest przejście na oficjalną stronę producenta laptopa lub płyty głównej i sprawdzenie, czy są jakieś sterowniki (zwykle prezentowane jako archiwum, a nie instalator) dla urządzeń SATA.

Jeśli tak, pobieramy, rozpakowujemy pliki na dysk flash USB (zwykle są to pliki sterowników inf i sys), aw oknie wyboru partycji do instalacji systemu Windows kliknij „Załaduj sterownik” i określ ścieżkę do pliku sterownika. A po jego instalacji możliwe staje się zainstalowanie systemu na wybranym dysku twardym.

Jeśli proponowane rozwiązania nie pomogą, napisz komentarze, postaramy się to rozgryźć (wystarczy wspomnieć o modelu laptopa lub płyty głównej, a także o tym, jaki system operacyjny i z jakiego dysku instalujesz).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz